Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

84. rocznica wysiedleń mieszkańców powiatu międzychodzkiego w czasie II wojny światowej z premierą filmu "Wincenty Iczek"

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
84. rocznica wysiedleń mieszkańców powiatu międzychodzkiego w czasie II wojny światowej z premierą filmu "Wincenty Iczek".
84. rocznica wysiedleń mieszkańców powiatu międzychodzkiego w czasie II wojny światowej z premierą filmu "Wincenty Iczek". Nikodek Kokoszanek
We wtorek 12 grudnia minie 84. rocznica masowych wysiedleń mieszkańców powiatu międzychodzkiego w czasie II wojny światowej. Przy kamieniu upamiętniającym międzychodzkie wysiedlenia odbędą się okolicznościowe uroczystości z premierowym wyświetleniem filmu pod tytułem "Wincenty Iczek".

Niemcy rozpoczęli w Międzychodzie akcję wysiedleńczą szybko, bo już 13 listopada 1939 roku. Chcieli wykorzystać to, że Polacy ciągle znajdowali się w szoku po wrześniowym wypowiedzeniu przez Niemcy wojny.

Tego dnia z domów w Międzychodzie wyrzucono około 100 osób i umieszczono ich w budynku dzisiejszego Liceum Ogólnokształcącego. Na blisko miesiąc ich domem stały się szkolne klasy, a łóżka zastąpiły posłania na słomie. Wejścia do szkoły strzegł uzbrojony wartownik.

W międzychodzkim liceum wysiedleńcy przebywali miesiąc, do 12 grudnia 1939 roku. Tego dnia wysiedlono około 1200 – 1500 mieszkańców – już z całego powiatu międzychodzkiego – którzy trafili najpierw do Niepokalanowa, a następnie do różnych miejscowości w Generalnej Guberni. Do domów wracali – ci co przeżyli – dopiero po zakończeniu wojny i układali sobie życie od nowa.

Wysiedlenia mieszkańców powiatu międzychodzkiego w latach 1939 – 1945, choć były tylko jednym z przejawów agresji Niemców na Polskę, były jednym z największych dramatów w historii regionu. Niemcy wyrzucali z domów całe rodziny, pozbawiając ich dorobku życia. Według szacunków dotyczyło to około 4,5 tysiąca ludzi z powiatu międzychodzkiego.

84. rocznica wysiedleń mieszkańców powiatu międzychodzkiego w czasie II wojny światowej

We wtorek 12 grudnia, w 84. rocznicę największej fali wysiedleń, w Międzychodzie odbędą się okolicznościowe uroczystości:

  • Godzina 16:00 – Msza Święta w kościele pw. NSM na Lipowcu.
  • Godzina 17:00 – Uroczystości patriotyczne, przemówienie Krzysztofa Sobkowskiego, złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy na skwerze przy kamieniu upamiętniającym wysiedlenia mieszkańców.
84. rocznica wysiedleń mieszkańców powiatu międzychodzkiego 2023
84. rocznica wysiedleń mieszkańców powiatu międzychodzkiego w czasie II wojny światowej z premierą filmu "Wincenty Iczek".Zbigniew Jakubowski

Premiera filmu pod tytułem "Wincenty Iczek"

Podczas uroczystości odbędzie się premierowe wyświetlenie filmu pt. „Wincenty Iczek”, który kilka tygodni temu został przygotowany przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzychodzie, członków sekcji Scena Wyobraźni działającej przy Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie oraz Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie. Jego wyświetlenie jest z kolei możliwe dzięki pomocy Sierakowskiego Ośrodka Kultury.

Wincenty Iczek był powstańcem wielkopolskim i prawdopodobnie pierwszą ofiarą niemieckiego terroru w 1939 roku na ziemi międzychodzkiej. Zginął za rzekome posiadanie broni, którym miał być bagnet. Publiczną egzekucję wykonano 9 listopada 1939 roku na tak zwanych Majowych Górach, czyli w okolicach dzisiejszych ulic Bolesława Chrobrego i Polnej w Międzychodzie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto