MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Agata Staręga, mieszkanka Mierzyna pod Międzychodem to uznana fizjoterapeutka. To m.in. ona stoi za suckesami polskich lekkoatletów

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Agata Staręga, mieszkanka Mierzyna pod Międzychodem to uznana fizjoterapeutka. To m.in. ona stoi za suckesami polskich lekkoatletów.
Agata Staręga, mieszkanka Mierzyna pod Międzychodem to uznana fizjoterapeutka. To m.in. ona stoi za suckesami polskich lekkoatletów. Archiwum Agaty Staręgi
Agata Staręga, mieszkanka Mierzyna pod Międzychodem, to uznana fizjoterapeutka. Mało kto wie, ale to między innymi właśnie ona stoi za ostatnimi sukcesami polskich lekkoatletów, które święcili podczas lekkoatletycznych Halowych Mistrzostw Europy w Toruniu. Agata była bowiem tam członkiem sztabu medycznego.

Niedawno zakończyły się Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce. Nadal mamy w pamięci wyniki i zdobyte medale, które padły łupem naszych sportowców. Mało kto jednak wie, że mieliśmy tam także międzychodzki akcent. Członkiem sztabu medycznego, który odpowiadał za stan zdrowia i rehabilitację naszych zawodniczek i zawodników była... Agata Staręga, mieszkanka Mierzyna pod Międzychodem. Opowiedziała nam, jak wspomina ten czas…

Początki lekkie nie były, ale decydowała mama

Ale zacznijmy od początku. Skąd w życiu Agaty w ogóle pojawiła się chęć do pracy ze sportowcami? Za tą decyzją stoi… mama Agaty, czyli pani Elżbieta Staręga.

- To może zabrzmi trochę dziwnie, bo nie wybrałam początkowo tego kierunku, by zbawić świat i pomagać ludziom, wybrała go za mnie mama – śmieje się Agata Staręga.

Przyznaje jednak, że od dziecka interesowała się sportem.

- Łapałam i wciąż się łapie każdej możliwej dyscypliny: jeżdżę konno, gram w tenisa ziemnego, przez 20 lat tańczyłam w zespole ludowym, pływam, grałam w siatkówkę, jeżdżę na nartach i snowboardzie, jeżdżę na rowerze MTB, a jak już nie ma innych możliwości, to biegam. Po prostu uwielbiam ruch i adrenalinę – mówi Agata Staręga.

Od poniedziałku będą obowiązywały większe obostrzenia w Lubuskiem. Czy będzie to miało także wpływ na wielkopolskie gminy położone przy granicy województwa? W październiku 2020 roku Powiat Międzychodzki także znalazł się w czerwonej strefie covid-19. Wówczas życie mieszkańców nie wywróciło się do góry nogami.

Od poniedziałku większe obostrzenia w Lubuskiem. Czy będzie ...

Nic więc dziwnego, że naturalnym kierunkiem jej studiów stała się Akademia Wychowania Fizycznego.

- Jak wspomniałam, kierunek wybrała mi mama tłumacząc, że przynajmniej, będę miała konkretny fach w ręku. Będąc na studiach cały czas zastanawiałam się, czy to właśnie to, co chce robić w przyszłości. Niestety moje wątpliwości utwierdzały się podczas obowiązkowych praktyk w szpitalach państwowych, gdzie rehabilitacja wygląda nie tak jak powinna i często w ogóle nie pomagała ludziom. Wraz z koleżeństwem, a było nas sporo na roku, zastanawialiśmy się, czy w ogóle znajdziemy pracę w zawodzie, bo wtedy było dosyć ciężko – opowiada o początkach swojej pracy Agata Staręga. - Na trzecim roku studiów trafiłam na praktyki do Poznańskiej Kliniki Rehasport, która nieco odmieniła moje spojrzenie na rehabilitację i pomoc niesioną ludziom. No i tak to się zaczęło. Po studiach dostałam tam pracę, gdzie jestem zresztą po dzień dzisiejszy – dodaje.

Czas na kadry, czyli od kolarzy do lekkoatletów

Jak to się stało, że międzychodzianka zaczęła pracować z kadrami narodowymi?

- Jak już wspomniałam sport zawsze mnie kręcił i zawsze chciałam w nim uczestniczyć. Skoro ja nie zostałam profesjonalną zawodniczką, to pomyślałam, że może fajnie byłoby w nim uczestniczyć od strony medycznej – mówi.

Tak też zrobiła. Zaczęło się od grupy kolarskiej z Kórnika pod Poznaniem.

- Wtedy tę pracę załatwił mi mój ówczesny chłopak – były kolarz. Jeździłam z dziewczynami na zgrupowania do Hiszpanii, pomagałam podczas zawodów na szosie i torze kolarskim. Uczestniczyłam też w 2018 roku w Mistrzostwach Świata w kolarstwie szosowym w Innsbrucku. W następnym roku stwierdziłam, że chciałabym spróbować czegoś innego, gdzie jest trochę większa różnorodność zawodowa, czyli inna specyfika sportu i inne kontuzje. Lekkoatletyka wydawała się idealna – opowiada Agata.

Pojechała na rozmowę kwalifikacyjną do Warszawy. Miała już wówczas bardzo dobre CV, co otworzyło jej drogę do zespołu lekkoatletów.

Damian Szejdurski – międzychodzki ratownik medyczny – teraz sam stał się pacjentem i potrzebuje naszej pomocy. W internecie ruszyła zbiórka. Pomożecie?

Damian Szejdurski – międzychodzki ratownik medyczny – teraz ...

- Miałam już na koncie pracę w renomowanej klinice, doświadczenie w sporcie i do tego całkiem spory bagaż kursów kierunkowych – przyznaje.

W kadrze lekkoatletów pracuje od listopada 2019 roku. Kadra liczy około 16 fizjoterapeutów.

- Doktor, który jest naszym przełożonym, wysyła nas na różne imprezy mistrzowskie. Akurat teraz padło na mnie i pojechałam do Torunia. Mam nadzieję, że nie wyczerpałam jeszcze limitu, bo w tym roku przecież Igrzyska Olimpijskie. Miejsc mało, a chętnych sporo – zaznacza.

Nie samą pracą przecież człowiek żyje. Taka profesja daje też możliwość spotkania się z najlepszymi polskimi sportowcami, czy też możliwość zwiedzania różnych miejsc na świecie i bycia w centrum ważnych imprez sportowych. Najlepsi polscy sportowcy – jacy to ludzie?

- Fajnie być częścią drużyny i dokładać swoje pięć groszy do jej sukcesów. Przede wszystkim obcując z nimi na co dzień, traktujemy się normalnie, nie jak jakieś gwiazdy. Każdy jest skupiony na swojej pracy, a po pracy często spędzamy razem czas. Zdarzają się wspólne wycieczki, gry w planszówki, czy zwyczajny wypad na kawkę. Mimo, że lekkoatletyka jest sportem indywidualnym, to nie oznacza wcale, że to indywidualiści. Na wielu zgrupowaniach jest wielu zawodników, co czyni ich ludźmi towarzyskimi i bardzo pomocnymi. Każdy z nich po treningu raczej woli przebywać w grupie, niż samotnie, co czyni ich moim zdaniem fajnym zespołem – przyznaje Agata Staręga.

Fizjoterapia w czasach koronawirusa

Czy pandemia koronawirusa, która zdominowała także i imprezy sportowe, zmieniła charakter pracy fizjoterapeutów? W końcu akurat ta praca wymaga bezpośredniego kontaktu człowiek – człowiek...

- No tak. Generalnie ja nie mogę przerzucić się na pracę zdalną. Pracuję z ludźmi i strasznie sobie to cenię. Może dlatego nie zwariowałam jeszcze w „zamknięciu”. Moja praca w gabinecie na co dzień zobowiązuje mnie i moich pacjentów do noszenia maseczki. W kadrze zawodnicy nie mogą trenować w maseczkach, dlatego tu restrykcje są nieco obniżone. Ale jako fizjoterapeuta muszę codziennie monitorować stan zdrowia zawodników, w razie jakichkolwiek objawów izolować od reszty grupy. W takich sytuacjach dalsze postępowanie przejmuje lekarz kadrowy – opowiada.

Od niedawna Agata przyjmuje także pacjentów w Międzychodzie, w Centrum Medycznym Martmedica. Czym według niej jest w ogóle fizjoterapia i czy ludzie powinni korzystać z usług takich fachowców?

- Fizjoterapia na szczęście dzisiaj jest co raz bardziej powszechna, a ludzie stają się co raz bardziej świadomi swojego ciała. Dzisiaj, kiedy kogoś boli np. odcinek lędźwiowy, piersiowy czy szyjny kręgosłupa, to za nim połknie garść leków czy zalegnie w łóżku, warto wybrać się do fizjoterapeuty. Rehabilitant na początku diagnozuję problem, przeprowadza terapię, która ma uśmierzyć ból, zadaje indywidualnie dobrane ćwiczenia, które rozwiążą problem i zapobiegną nawrotom. Niestety trzeba sobie też uświadomić, że rehabilitacja to proces, więc jeśli ktoś chodzi z bólem dwa lata, to nie może spodziewać się, że dolegliwości miną po dwóch wizytach u fizjoterapeuty – mówi Agata Staręga. - Więc Drogi Czytelniku. Jeśli cierpisz na ból kręgosłupa, stawów obwodowych, jesteś po operacji, czy właśnie skręciłeś kostkę, poszukaj gabinetu rehabilitacji. Warto – podkreśla.

Agata Staręga, mieszkanka Mierzyna pod Międzychodem to uznana fizjoterapeutka. To m.in. ona stoi za suckesami polskich lekkoatletów.

Agata Staręga, mieszkanka Mierzyna pod Międzychodem to uznan...

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto