Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

25-lecie samorządu: dr Włodzimierz Łęcki został Honorowym Obywatelem Gminy Międzychód

Redakcja
25-lecie samorządu gminnego w Międzychodzie - 23.05.2015
25-lecie samorządu gminnego w Międzychodzie - 23.05.2015 Krzysztof Sobkowski
25-lecie samorządu: dr inż. Włodzimierz Łęcki od soboty 23 maja jest Honorowym Obywatelem Gminy Międzychód. Uroczystość nadania godności odbyła się z okazji 25-lecia pierwszych wolnych wyborów samorządowych po zmianach ustrojowych w 1989 roku (odbyły się 27 maja 1990 roku).

25-lecie samorządu. Uroczystość odbyła się w Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie. Zanim podjęto uchwałę o nadaniu tytułu Włodzimierzowi Łęckiemu, krótki referat na temat historii międzychodzkiej samorządności po 1990 roku wygłosił Edmund Stronka, przewodniczący Rady Miasta i Gminy w Międzychodzie w latach 1990 – 1994.

Dr Włodzimierz Łęcki urodził się 23 września 1937 roku w Poznaniu. Studia ukończył na Politechnice Poznańskiej. Od 1970 roku posiada tytuł doktora nauk technicznych. Od 1990 do 1997 roku pełnił funkcję wojewody poznańskiego. W latach 2001 – 2005 był senatorem. Pasją od zawsze związany jest z turystyką i krajoznawstwem. Jest autorem wielu publikacji m.in. o walorach turystycznych i krajoznawczych gminy Międzychód i powiatu międzychodzkiego. Od 2006 roku Włodzimierz Łęcki jest też honorowym rektorem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Międzychodzie.

– Cieszę się, że jako mieszkaniec nie tej ziemi, takie wyróżnienie otrzymałem. Międzychód darzę szczególną sympatią, może nawet bardziej niż Poznań, który mi się coraz mniej podoba. Mam już godność honorowego obywatela kilku miast, ale to cenię najbardziej. Przyrzekam, że nadal będę wspierał międzychodzki UTW – powiedział Włodzimierz Łęcki, czym zebrał lawinę oklasków.

Warto przypomnieć, że inauguracyjna sesja Rady Miasta i Gminy w Międzychodzie odbyła się 6 czerwca 1990 roku. Pierwszym przewodniczącym rady został Wojciech Kruś. 13 czerwca 1990 roku wybrano także burmistrza – Ludwika Szymkowiaka. Po trzech miesiącach funkcję przewodniczącego rady przejął Edmund Stronka, który rozpoczął proces przemian w gminie. Po rezygnacji Ludwika Szymkowiaka z funkcji burmistrza, zastąpił go Wojciech Kruś. Po wyborach w 1994 roku przewodniczącą rady została Wanda Piasek, a burmistrzem Juliusz Koch. W 1998 roku przewodniczącym kolejnej rady został Zygmunt Ciszewicz, a burmistrzem ponownie wybrano Juliusza Kocha. 4 lata później, po zmianie ustawy o samorządzie gminnym i ordynacji wyborczej, przewodniczącym Rady Miejskiej został Zygmunt Mleczak, który pełnił tę funkcję do 2014 roku. W 2002 roku burmistrzem gminy został Roman Musiał, który był pierwszym burmistrzem wybranym przez społeczeństwo w bezpośrednich wyborach. Roman Musiał pełnił tę funkcję przez trzy kolejne kadencje, czyli przez 12 lat. Od 2014 roku przewodniczącym Rady Miejskiej Międzychodu jest Stefan Niedziółka, a burmistrzem gminy Krzysztof Wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto