Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

AKCJA - Dziurawa Wielkopolska: zgłoś zniszczone drogi w regionie, zobacz film

Elżbieta Sobańska; film: Jakub Stelmaszyk
A. Szozda
Wielostopniowe mrozy, silne opady śniegu, a potem dodatnie temperatury sprawiają, że na poznańskich ulicach pojawia się coraz więcej dziur.

– W środę jechałem wieczorem w kierunku osiedla Armii Krajowej, kiedy autem wpadłem w dziurę. Nie było jej widać, bo była zalana wodą, a na przeciwnym pasie jechały samochody, więc nie sposób było ją ominąć – opowiada Andrzej Karaś. – Uszkodzone mam oba koła, straty są duże, więc zamierzam wystąpić o odszkodowanie. Do tego trzeba doliczyć dodatkowe straty, czyli dzień w pracy, bo musiałem zostawić samochód w warsztacie.

Miejsc niespodzianek jest więcej w mieście. Czasem są to nieduże ubytki przy poboczu drogi lub całkiem spore dziury na środku jezdni. Fatalnie jeździ się choćby na Wojska Polskiego, Bukowskiej, alei Wielkopolskiej. Dziury są także w centrum, choćby na Alejach Niepodległości. Bardzo źle wygląda również nawierzchnia na ulicy Janusza Zeylanda. – W tym miejscu jest sporo dziur i to głębokich, nie da się ich nawet ominąć – opowiada Grzegorz Barański, kierowca firmy kurierskiej. – Podobnie jest na Mickiewicza, na odcinku między Zwierzyniecką a Dąbrowskiego.

Zarząd Dróg Miejskich usuwa uszkodzenia nawierzchni przez cały rok. Od początku 2010 roku załatano 1596 uszkodzeń. – Dla porównania przez cały 2009 rok załataliśmy 10484 uszkodzenia – mówi Dorota Wesołowska, rzecznik prasowy ZDM. – Szczególnie dużo pracy mamy wczesną wiosną, kiedy likwidujemy uszkodzenia nawierzchni, jakie powstały zimą.

Wtedy też na ulicach miasta pojawi się więcej ekip usuwających ubytki. Teraz w pierwszej kolejności „łatane” są ulice o dużym natężeniu ruchu. – Czasem z uwagi na warunki atmosferyczne, np. opady deszczu, mogą wystąpić sytuacje, kiedy większe ubytki zostaną najpierw zabezpieczone i przygotowane do naprawy przy odpowiedniej aurze – zaznacza Wesołowska.

W najbliższych dniach kierowcy mogą spodziewać się utrudnień na rondzie Rataje. Od czwartku Zakład Robót Drogowych usuwa powstałe w tym miejscy ubytki w jezdni. Dzisiaj prowadzone będą na prawoskręcie z ulicy Jana Pawła II w ulicę Kórnicką. Roboty naprawcze będą trwały między porannym a popołudniowym szczytem komunikacyjnym, aby były jak najmniejsze utrudnienia z przejazdem.

Jak wyjaśniają specjaliści, pojawiania się dziur nie da się uniknąć. Najlepiej jest wymienić nawierzchnię na nową. W zimie, przy niskich temperaturach jednak najszybciej usunie się dziurę tzw. metodą na zimo, wypełniając ją gotową mieszanką. – Przyczyny uszkodzeń nawierzchni są różne – tłumaczy dr inż. Wojciech Bańkowski, zastępca kierownika zakładu technologii nawierzchni z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie. – Najczęściej powstają one na nawierzchniach znajdujących się już w pewnym stopniu zniszczenia. Przy temperaturze powyżej zera stopni, stopniały śnieg wraz z solą i innymi środkami dostaje się w luki. Po ochłodzeniu zamarzająca woda rozsadza nawierzchnię.

Dziur w mieście jest już sporo, ale w warsztatach samochodowych nie ma na razie wielu poszkodowanych kierowców. Ale nie oznacza to, że nie będzie ich więcej. – Na razie są to sporadyczne przypadki, ale spodziewamy się fali takich klientów, jak tylko się ociepli. Tak jest zresztą co roku – mówi Tomasz Turek z serwisu samochodowego. – Kierowcy najczęściej po wjechaniu w dziurę uszkadzają opony i felgi, a także amortyzatory. Naprawa tych pierwszych kosztować może minimum kilkaset złotych, a amortyzatora w zależności od marki samochodu nawet do 1000 złotych.

ZDM na usuwanie uszkodzeń nawierzchni korzysta ze środków z budżetu na utrzymanie i remonty dróg. To 8 milionów złotych. – Sygnały od mieszkańców o nowych ubytkach są dla nas ważne – zaznacza Dorota Wesołowska. – Ze względu na bezpieczeństwo, są one usuwane niezależnie od pory dnia.

Uszkodzenia
W Zarządzie Dróg Miejskich można zgłosić zarówno sygnał o dziurach w jezdni, jak i złożyć wniosek o odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu. Informacje o ubytkach, można zgłaszać do Operacyjnego Centrum Utrzymania i Ruchu, od poniedziałku do piątku w godzinach 7–22 pod numerem telefonu 061 848 07 23. ZDM rozpatruje także wnioski o uszczerbku na zdrowiu czy uszkodzeniu pojazdu w związku z utrzymaniem drogi. Informacji o procedurze odszkodowania udziela wydział organizacyjny ZDM, pod numerem telefonu 061 647 72 74.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto