Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Międzychodzie. Na jakie projekty będziemy głosować?

Iwona Paroń
Budżet obywatelski w Międzychodzie. Na jakie projekty będziemy głosować?
Budżet obywatelski w Międzychodzie. Na jakie projekty będziemy głosować? Krzysztof Sobkowski
Budżet obywatelski w Międzychodzie to propozycja, dzięki której mieszkańcy współdecydują jak wydawać gminne pieniądze. Kolejny etap, czyli opiniowanie projektów za nami.

Budżet obywatelski w Międzychodzie w kolejnym etapie. Po raz trzeci w gminie Międzychód trwa ocena wniosków w ramach budżetu obywatelskiego. Swoje propozycje zadań można było zgłaszać do 30 kwietnia. W tym roku zmieniły się jednak zasady i wniosek musiał zostać poparty podpisami 15 mieszkańców gminy Międzychód. Idea budżetu obywatelskiego, który funkcjonuje w gminie Międzychód, a obecnie trwa nabór do jego trzeciej edycji jest prosta. Ma on służyć mieszkańcom i pomóc w realizacji zadań, których nie uwzględnia budżet gminny, a być może został przez radę uchwalającą budżet odrzucony. Najważniejszym wymogiem jest to, aby zgłaszane zadnia służyły pożytkowi publicznemu, a więc przynosiły korzyść mieszkańcom gminy Międzychód.

Czytaj także:
>> Budżet obywatelski w Międzychodzie. Głosowanie

Przypominamy, że na realizację Budżetu Obywatelskiego w roku 2017 przeznaczona została kwota 302 144,18 zł. W tym roku w skład zespołu koordynującego wdrażanie budżetu obywatelskiego poza pełnomocnikiem burmistrza, przedstawicielem rady miejskiej i pracownikiem UMiG, wzorem roku ubiegłego wchodzą przedstawiciele mieszkańców oraz organizacji pozarządowych wybrani w wyniku otwartego naboru. Na czele komisji stoi Zygfryd Furchert, który jest przedstawicielem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Międzychodzie.
- W poniedziałek odbyło się spotkanie zespołu, podczas którego weryfikowaliśmy wnioski i wydaliśmy opinię na sesję rady gminy. 11 wniosków oceniliśmy pozytywnie. Negatywnie został przez zespół oceniony tylko jeden projekt - mówi przewodniczący zespołu Zygfryd Furchert.

Negatywnie oceniony projekt to „Projektornia Kreatornia”, którego wartość pomysłodawcy wycenili na 56 000 złotych. Wartość 11 zadań, które pozytywnie zostały ocenione to około 800 tys. złotych, czyli niemal trzy razy więcej niż wynosi kwota przeznaczona na realizację budżetu obywatelskiego w 2017 roku.
Najdroższe zadanie opiewa na kwotę 296 430 złotych i jest nim Upowszechnienie kultury fizycznej i integrowanie mieszkańców wsi oraz turystów poprzez budowę siłowni zewnętrznej na obszarach wiejskich”.
We wtorek z opinią zespołu zapozna się rada. Niebawem pojawią się natomiast informacje o sposobie głosowania, które rozpocznie się we wrześniu.

Przypomnijmy, że w tym roku mieszkańcy gminy Między-chód złożyli najmniej projektów. W 2014 roku zgłoszono 14 projektów z czego 10 poddano pod głosowanie a 8 zostanie zrealizowanych. W tym 2015 roku zgłoszono 32 projekty z czego 27 było głosowanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto