Do tej pory na polskich stadionach nie było loży dla VIP-ów Do tej pory na polskich stadionach nie było loży dla VIP-ów

Do tej pory na polskich stadionach nie było loży dla VIP-ów. Namiastkę luksusu podczas oglądania meczu próbowano stworzyć m.in. na stadionie w Grodzisku Wielkopolskim (© Paweł Relikowski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Komfort i elegancja za setki tysięcy euro. Projektanci stadionu przy Bułgarskiej w Poznaniu zadbali nie tylko o szeregowego kibica, ale również o klienta biznesowego. Bo ten też chce oglądać mecz, ale z kieliszkiem szampana w dłoni. Dlatego do jego dyspozycji będą luksusowe loże VIP i miejsca biznesowe. Koszt rocznego wynajęcia jednej z nich może sięgnąć nawet 100 tys. euro.

– Dokładne ceny, za jakie zostaną wynajęte loże, podyktuje rynek – mówi Paweł Świderski, specjalista ds. komercjalizacji inwestycji ze spółki Euro Poznań 2012. – W Polsce nikt do tej pory takich miejsc nie sprzedawał, dlatego dopiero okaże się, jakie jest zapotrzebowanie. Dotychczasowe szacunki oparliśmy na cenach, za które takie obiekty wynajmowane są w Czechach – informuje przedstawiciel spółki.

W sumie na dwóch trybunach – III i I znajdzie się 45 loży dla 480 widzów. Dodatkowo zaprojektowano 1100 miejsc biznesowych. Ich standard będzie podobny, a wszystko zależeć będzie od potencjalnych najemców. To oni mają się zająć wystrojem wnętrz. Już wiadomo, że na poznańskim stadionie ekskluzywne, przestronne i komfortowe loże będą drogie. Roczny koszt wynajęcia klasycznego, 10-osobowego miejsca może wynieść około 45 tysięcy euro.

Stawki wzrosną przynajmniej dwukrotnie w przypadku loży super VIP i prezydenckiej. Cena może się zacząć od 100 tysięcy euro. A kto zostanie ich najemcą? Ten kto da najwięcej, bo mają one zostać zlicytowane. Z jednym zastrzeżeniem. W razie meczów międzypaństwowych, pierwszeństwo, by w nich zasiąść, będą miały głowy państw. Wiadomo również, że przynajmniej jedna z ekskluzywnych loży – prawdopodobnie prezydencka – będzie przekazywana do użytku Urzędu Miasta.

Powierzchnia loży prezydenckiej to 146 metrów kwadratowych. Będzie w niej mogło zasiąść 28 osób, które dotrą tam indywidualnym wejściem z podziemnego parkingu. O ponad połowę mniejsze są loże super VIP. Na 60 metrach kwadratowych będzie mogło przebywać 15 osób. Dodatkowo można będzie wprowadzić 10 osób.

– Najważniejszy w miejscach dla VIP-ów jest komfort i funkcjonalność – podkreśla Andrzej Juskowiak, były lechita i reprezentant Polski w piłce nożnej. – Z założenia mają być ekskluzywne, dlatego ich wykańczanie powierza się znanym projektantom wnętrz. Standardowo muszą się w niej znaleźć skórzane sofy i fotele, a całość często jest wykańczana dużą ilością egzotycznego drewna. Ekstrawagancja jest wskazana ale z umiarem, bo loże często zmieniają swoich właścicieli – mówi były piłkarz, który widział niejedną taką lożę.

Ekskluzywne warunki do oglądania meczu w Europie kosztują krocie. W monachijskiej Allianz Arena cena loży to ponad 200 tys. euro. A na innych, średniej wielkości stadionach w Niemczech stawki zaczynają się od 80 tysięcy euro. Mimo wysokich cen chętnych nie brakuje. A z tłumu potencjalnych nabywców wybiera się tych, którzy mogą dodać klubowi prestiżu, czyli np. Mercedes czy Coca-Cola.

Właściciel może przyjechać na mecz bez pieniędzy i ma zapewnione wszystko. Od urozmaiconego menu i drinków podawanych przez krążącą przez cały czas obsługę, po prywatne miejsce parkingowe i osobne wejście. Często spektakl na boisku schodzi na drugi plan, a w zaciszu ekskluzywnych wnętrz toczą się spotkania biznesowe.

Amerykański sen
W Europie loże VIP-ów wyposażone są, m.in. w skórzane meble, aneksy kuchenne i balkony. W Stanach Zjednoczonych ich twórcy idą o krok dalej, a loże są budowane nie tylko przy stadionach piłkarskich. Na stadionie drużyny baseballowej Arizona Diamondbacks mecz można oglądać z zamontowanego przy płycie boiska basenu lub wygrzewając się w stojących tam jacuzzi. Jednorazowy wstęp i możliwość obejrzenia meczu z loży kosztuje 6,5 tysiąca dolarów. W cenie jest pełen catering i specjalny parking. Twórcy zadbali również o to, by nie brakowało emocji. Jak drużyna zdobywa punkty, zamontowane armatki wodne tryskają na 9 metrów w górę.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (9)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

:) (gość)

również dziekiujemy za komentarze, jesteście tak samo żenujący jak Wasza mentalność

avanti (gość)

A co,to VIP-y nie mogą meczu obejrzeć jak inni,w wydzielonych tylko miejscach,tylko zaraz extra boxy i szampan? Im chyba już na głowę padło. Wszędzie tylko VIP-y tu,VIP-y tam.Może na cmentarzu zrobić sektor dla VIP-ów ???

poznaniak (gość)

rymarz i anonimowi goście- jeżeli wam się tak wszystko ładnie podoba to gratuluję. Najwyższy czas abyście zmienili już robotę...Każdy kto ma odrobinę wiedzy i wyobraźni widzi co zrobiono z tym stadionem, jaką szansę zaprzepaszczono na zrobienie czegoś ładnego, po prostu normalnego. A kompleksy to Poznaniacy będą dopiero mieli jak zobaczą jak ładny stadion można zbudować w Gdańsku czy Wrocławiu i (o zgrozo) w W-wie(blisko do białostockiego i lubelskiego!). A czy wszystko w P-niu jest złe? Nie, bo np. b. fajnie Grobelny wybudował Aquapark na Malcie, fajnie sprzedał działkę Jasiowi K. i Grażynce K., zadbał o interes Poznaniaków w Kupcu, buduje baseny, ścieżki rowerowe, fajnie poszerza teraz strefę parkowania i tak ogólnie jest wesoło...Zero kompleksów, wszystko idzie git bo to Wielkopolska przecież gospodarność!!! Gratulacje

psychiatra (gość)

paranoja,czytam to wszystko z politowaniem,bo jak widzę chory psychicznie wysyła na leczenie chorego psychicznie a tak na poważnie
każdemu normalnemu wolno wyrażac swoją opinie...

:) (gość)

ja sie nie dziwię, jak taki jeden z drugim z krainy gumiaka i kufajki zobaczy kawałek normalności to wpada w frustracje i kompleksy, a samo słowo: Wielkopolska to dla nich wystarczający powód na ból głowy...

rymarz (gość)

tego jegomościa podpisującego się "poznaniak" oraz jego "kolegi"? (a może to ten sam typ?)podpisującego się "waldeck", świadczą, że osoby te są chore psychicznie?? Wszystko co by się w Poznniu nie robiło jest złe! Dranie! wyjedźcie w Białostockie lub w Lubelskie, tam wszystko robią dobrze! Ja również uważam, że leczenie takich ludzi to zwykłe marnotrawienie pieniędzy!

poz (gość)

Idż człowieku leczyć swoje kompleksy do innego miasta.Jak czytam takie komentarze chorych ludzi to zastanawiam się czy wypowiadanie w necie to dobre rozwiązanie.W dodatku ta sama osoba za każdym razem gdy mowa o stadionie pisze ciągle to samo.W błoto to byłaby wyrzucona forsa na twoje leczenie.

poznaniak (gość)

wystarczy popatrzeć na ten w Poznaniu. Paranoja architektoniczna, projektowa pomyłka, błąd na błędzie w rozwiązaniach projektowych i wykonawczych. Skandal. A tego Grobelnego pod sąd za marnotrastwo i niegospodarność!!! Forsa wyrzucona w błoto.