Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chrzypskie tulipany są w Watykanie

Krzysztof Sobkowski
Bogdan Królik prezentuje tulipany odmiany Jan Paweł II
Bogdan Królik prezentuje tulipany odmiany Jan Paweł II Paweł Miecznik
W słynącym z tulipanów gospodarstwie Grażyny i Bogdana Królików w Chrzypsku Wielkim w ubiegłym tygodniu rozkwitł już pierwszy tulipan odmiany Jan Paweł II. 27 takich kwiatów będzie ozdobą uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II w Rzymie.

Tulipan Jan Paweł II jest koloru białego, który przechodzi w miodowy. Jest mocno osadzony na łodydze i osiąga wysokość 60 cm. - Ten tulipan jest niezwykle elegancki. Jest to odmiana bardzo żywotna i odporna na choroby. Po ścięciu w wazonie może stać nawet 7 - 8 dni - podkreśla hodowca kwiatów z Chrzypska Wielkiego. - Prośba ze strony Watykanu była taka, żeby tych kwiatów było 27, a więc tyle, ile trwał pontyfikat Jana Pawła II - mówi Bogdan Królik. - Kwiaty trafią na grób papieża dzięki grupie pielgrzymów, która będzie uczestniczyła w beatyfikacji - dodaje.

Czytaj także: W Chrzypsku Wielkim zakwitły tulipany papieskie

W ubiegłym tygodniu chrzypski hodowca tulipanów otrzymał jeden z pierwszych egzemplarzy modlitewnika "Polscy święci Jana Pawła II". Zawiera on modlitwy do dziewięciu polskich świętych kanonizowanych przez Jana Pawła II. Opracował go poznański ksiądz Zbigniew Knop, a wydał "Paw Druk". Oprawiona w skórę księga pokryta jest 24-karatowym złotem. Modlitewnik ten podczas uroczystości beatyfikacyjnych otrzyma m.in. papież Benedykt XVI.

W gospodarstwie Bogdana Królika, Jan Paweł II wzrasta obok 360 innych odmian, wśród takich nazwisk, jak: Maria Kaczyńska, Fryderyk Chopin, Mikołaj Kopernik, czy Irena Sendlerowa. Podczas dorocznego festynu "Dni drzwi otwartych - tulipany witają" (piszemy o tym na str. 17 "Tygodnia"), odbędą się także chrzciny odmiany nowego tulipana o nazwie Lech Kaczyński.

- Nie chodzi nam tylko o uczczenie osoby prezydenta, ale wszystkich ofiar tragedii smoleńskiej. Tulipan "Lech Kaczyński" należy do tulipanów strzępiastych. Ma kolor różowy z dodatkiem kremu - tłumaczy Bogdan Królik. - Odmianę tę stworzył holenderski hodowca kwiatów - Simon Pennings. Pracował nad nią prawie 16 lat. Będzie to dostojny tulipan, doskonale komponujący się z "Marią Kaczyńską". "Lech Kaczyński", w przeciwieństwie do "Marii Kaczyńskiej", to odmiana późna. Oznacza to, że oba kwiaty będą mogły cieszyć oczy Polaków przez ponad miesiąc - zdradza Bogdan Królik.

Czytaj także: Policja w Międzychodzie podsumowuje świąteczny weekend

Tulipan "Maria Kaczyńska" ma z kolei kolor kremowożółty. Nad jego wyprodukowaniem holenderski hodowca Jan Ligthart pracował 18 lat. Po tragicznej sobocie 10 kwietnia 2010 roku kwiat stał się niezwykle pożądany. Firma z Chrzypska Wielkiego jest jedyną w kraju, która posiada licencję na jego hodowlę, tak samo jak i na kwiat "Lech Kaczyński", czy "Jan Paweł II". W ogrodach Bogdana Królika rośnie 20 tysięcy tulipanów odmiany "Maria Kaczyńska". Za kilka dni wszystkie rozkwitną. Warto więc zajrzeć do Chrzypska w pierwszych dniach maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto