Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dekomunizacja w Międzychodzie, czyli ulice Gwardii Ludowej, Kaczmarka i Langowicza do zmiany

Krzysztof Sobkowski
Dekomunizacja ulic w Międzychodzie: ulicę Langowicza zastąpi ulica Sportowa, ulicę Gwardii Ludowej zastąpi ulica Św. Jana Pawła II, a ulicę Kaczmarka zastąpi ulica Wąska.
Dekomunizacja ulic w Międzychodzie: ulicę Langowicza zastąpi ulica Sportowa, ulicę Gwardii Ludowej zastąpi ulica Św. Jana Pawła II, a ulicę Kaczmarka zastąpi ulica Wąska. Iwona Paroń
Dekomunizacja w Międzychodzie, czyli nazwy ulic Gwardii Ludowej, Kaczmarka i Langowicza będą zmienione. Już wkrótce w zamian pojawią się ulice: Św. Jana Pawła II, Sportowa i Wąska. Tak wczoraj (4 lipca) zadecydowała Rada Miejska Międzychodu.

Dekomunizacja w Międzychodzie. Ulica Gwardii Ludowej, Langowicza oraz Kaczmarka - to nazwy ulic w Międzychodzie, które zgodnie z tak zwaną ustawą dekomunizacyjną zostały wczoraj (4 lipca) zmienione przez Radę Miejską Międzychodu jako te, które propagują komunizm.

Gmina Międzychód niedawno sondowała mieszkańców za pomocą ankiet na stronie internetowej magistratu oraz za pomocą ankiet rozsyłanych droga tradycyjną do mieszkańców ulic, których zmiany dotyczą bezpośrednio.

W trakcie konsultacji z mieszkańcami ul. Gwardii Ludowej zaproponowano zmianę nazwy tej ulicy na Świętego Jana Pawła II lub Kazimierza Myszkowskiego. Najwięcej osób opowiedziało się za tą pierwszą propozycją. Radny Piotr Ciesielski zaproponował jeszcze, by wyraz "Święty" zastąpić skrótem "Św.", by cała nazwa była po prostu krótsza i ta propozycja została przyjęta.

W przypadku ulicy Langowicza zaproponowano zmianę nazwy na ulicę Sportową, z uwagi na sąsiedztwo Stadionu Miejskiego. Taka propozycja zebrała też najwięcej głosów samych mieszkańców.

W przypadku ulicy Stanisława Kaczmarka zaproponowano zmianę na ul. Łucjana Konopińskiego. Propozycję tę także poparli sami mieszkańcy, ale część z nich w ankiecie wskazała, że chciałaby, aby nazwa została zmieniona na ul. Wąską. Wąską wybrała też Rada Miejska Międzychodu.

Dekomunizacja w Międzychodzie. Radni byli jednogłośni przy tych głosowaniach. Za nowymi nazwami ulic głosowali wszyscy radni (14 osób), bez Marioli Tyburskiej, która nie była obecna na sesji Rady Miejskiej Międzychodu.

Warto podkreślić, że jeśli rada nie wykonałaby obowiązku zmian ulic propagujących komunizm, nazwy ulic z urzędu zmieniłby wojewoda.

Nowe nazwy ulic zaczną obowiązywać na przełomie lipca i sierpnia, kiedy uchwały zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

Dekomunizacja w Międzychodzie. Przypominamy, że w związku ze zmianami mieszkańców czeka wymiana dokumentów. Wymiana dowodów osobistych jest darmowa. Zmiany we wpisach do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CIDG) też są bezpłatne. Z informacji, do których udało nam się dotrzeć wynika, że starosta międzychodzki zwalnia też mieszkańców z opłat związanych z wymianą dowodów rejestracyjnych w takim przypadku. Niestety mieszkańcy będą musieli sami zapłacić np. za wymianę pieczęci czy banerów reklamowych swoich firm. Co jednak ważne, żadne dokumenty wydane czasowo nie tracą swojej ważności przez zmianę nazw ulic.

Pasta z fasoli i zupa gazpacho, czyli przekąski idealne na piknik według Jana Kuronia

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto