Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego tyjemy? Oto 9 powodów! [ZESTAWIENIE]

Peta Bee, RED
STRES

Od dawna wiemy, że stan ten powoduje uwalnianie się hormonów do krwioobiegu, co z kolei sieje spustoszenie, gdy chodzi o nasz metabolizm i poziom cukru we krwi. W lutym tego roku pracujący pod kierunkiem Sarah Jackson zespół naukowców z University College London (UCL) zamieścił w poświęconym problemom otyłości i nadwagi periodyku „Obesity” raport, z którego wynika, że im większy przeżywamy stres, tym silniej i bardziej trwale możemy przybierać na wadze. W sytuacjach stresujących kortyzol „przygotowuje” ciało na niebezpieczeństwo szybko zwiększając poziom glukozy w krwi. W ten sposób dostarcza mięśniom - w teorii za chwilę możemy zmusić je do walki czy biegu - natychmiastowego zastrzyku energii. Jednocześnie hamuje też produkcję insuliny - hormonu odpowiedzialnego za poziom cukru we krwi. Gdy stres staje się chroniczny „krążąca” i „nieużyta” glukoza gromadzi się wokół kluczowych organów ciała jako tkanka tłuszczowa lub groźne komórki tkanki tłuszczowej trzewnej. Nie dziwi więc, że wyniki wspominanych badań wskazują, iż osoby o wyższym poziomie kortyzolu są też na ogół cięższe, mają wyższy wskaźnik masy ciała (BMI), a także większy obwód pasa. Zdaniem Sarah Jackson mamy tu do czynienia z czynnikiem ryzyka w kwestii chorób serca, cukrzycy czy przedwczesnej śmierci.
STRES Od dawna wiemy, że stan ten powoduje uwalnianie się hormonów do krwioobiegu, co z kolei sieje spustoszenie, gdy chodzi o nasz metabolizm i poziom cukru we krwi. W lutym tego roku pracujący pod kierunkiem Sarah Jackson zespół naukowców z University College London (UCL) zamieścił w poświęconym problemom otyłości i nadwagi periodyku „Obesity” raport, z którego wynika, że im większy przeżywamy stres, tym silniej i bardziej trwale możemy przybierać na wadze. W sytuacjach stresujących kortyzol „przygotowuje” ciało na niebezpieczeństwo szybko zwiększając poziom glukozy w krwi. W ten sposób dostarcza mięśniom - w teorii za chwilę możemy zmusić je do walki czy biegu - natychmiastowego zastrzyku energii. Jednocześnie hamuje też produkcję insuliny - hormonu odpowiedzialnego za poziom cukru we krwi. Gdy stres staje się chroniczny „krążąca” i „nieużyta” glukoza gromadzi się wokół kluczowych organów ciała jako tkanka tłuszczowa lub groźne komórki tkanki tłuszczowej trzewnej. Nie dziwi więc, że wyniki wspominanych badań wskazują, iż osoby o wyższym poziomie kortyzolu są też na ogół cięższe, mają wyższy wskaźnik masy ciała (BMI), a także większy obwód pasa. Zdaniem Sarah Jackson mamy tu do czynienia z czynnikiem ryzyka w kwestii chorób serca, cukrzycy czy przedwczesnej śmierci. pixabay
Dlaczego tyjemy i czy winne są wyłącznie kalorie? Brytyjscy eksperci z ministerstwa środowiska, żywności i spraw wsi ustalili dziewięć czynników mogących decydować, że nawet nie zdając sobie z tego sprawy, przybywamy na wadze.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto