OC 2017. O kilkaset złotych droższe są w w 2017 roku kary za brak OC. Sprawdź, kto i ile zapłaci za brak ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

OC 2017 - ile wynoszą kary?


W 2017 wzrastają kary za brak ważnego OC wszystkich rodzajów pojazdów, więc głębiej do kieszeni będą musieli sięgnąć zapominalscy kierowcy ciężarówek, autobusów, osobówek, motocykli czy skuterów. Najwięcej zapłacą posiadacze samochodów ciężarowych, którzy bez ubezpieczenia jeżdżą ponad 14 dni. Będą musieli zapłacić karę w wysokości aż 6 tys. zł, czyli 450 zł więcej niż w ubiegłym roku. Z kolei o 300 zł w porównaniu z 2016 rokiem wzrosła maksymalna kara za brak OC samochodu osobowego - dziś wynosi ona 4 tys. zł.

Samochody osobowe:
  • kara za brak OC poniżej 3 dni: 800 zł
  • kara za brak OC 3-14 dni: 2 tys. zł
  • kara za brak OC powyżej 14 dni: 4 tys. zł


Samochody ciężarowe:
  • kara za brak OC poniżej 3 dni: 1,2 tys. zł
  • kara za brak OC 3-14 dni: 3 tys. zł
  • kara za brak OC powyżej 14 dni: 6 tys. zł


Pozostałe pojazdy:
  • kara za brak OC poniżej 3 dni: 130 zł
  • kara za brak OC 3-14 dni: 340 zł
  • kara za brak OC powyżej 14 dni: 670 zł


OC 2017 - jak uniknąć kary

Polisa OC przedłużana jest automatycznie, więc kierowcy, którym skończyło się OC zostaną powiadomieni przez ubezpieczyciela o konieczności uiszczenia składki, ale ochrony nie stracą, więc nie muszą obawiać się kar. Uważać muszą natomiast osoby, które zmieniły auta i jeżdżą na polisie poprzedniego właściciela. Oni powinni uważać na kalendarz i w terminie wykupić nowe OC. Na wysokie kary narażeni są także kierowcy, którzy nie zapłacili poprzedniej składki i ubezpieczyciel wypowiedział im umowę.

Pamiętać należy też, że obowiązek ubezpieczenia mają posiadacze wszystkich zarejestrowanych aut, nawet tych, które nie wyjeżdżają z garażu.

OC 2017 - dlaczego rosną kary?

Wysokość kary za brak OC wyliczana jest na podstawie płacy minimalnej. Ta ostatnia 1 stycznia 2017 roku wzrosła, więc automatycznie podniesiono też grzywnę dla kierowców bez ważnego ubezpieczenia.


(Źródło: TVN Turbo)

Opracowano na podstawie www.mfind.pl


Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji


Rozmaitości

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Łysy (gość)

A co z autobusami czy zawarte są w opcji "pozostałe pojazdy" czy szanowny ustawodawca pisząc ustawę na kolanach i uchwalając w nocy coś przespał ?

Jotgie (gość)

Mając stary samochód 3,5 l w Warszawie OC może być już niedługo wyższe, niż najwyższa kara!