Dworzec PKP w Sierakowie czekają zmiany. Od kilku lat w całej Polsce pojawia się trend, aby nieczynne dworce PKP stawały się własnością samorządów, które przejmują utrzymanie budynku, ale także znajdą odpowiedni sposób na jego zagospodarowanie.

Nic w tym dziwnego. Nawet przy czynnych liniach dworce nie są już dziś potrzebne, przy eksploatowanych liniach zastępują je odpowiednie wiaty-poczekalnie oraz biletomaty. W naszym powiecie połączenia są zawieszone.

W końcówce lat 90. zawieszono kursowanie pociągów w powiecie międzychodzkim. Do najważniejszych połączeń zaliczano linię nr 368 Międzychód - Szamotuły. Połączenie to zawieszono w 1995 roku dla pociągów pasażerskich, a rok później dla pociągów towarowych. Po kolei zostały jedynie szyny oraz nieczynne dworce. Wszystkie samorządy powiatu międzychodzkiego starały się o bezpłatne przejęcie obiektów. Z różnym skutkiem. Jako pierwszy sukces ogłosił w 2016 kwilecki samorząd, który sfinalizował bezpłatne przejęcie budynku dworca PKP w Kwilczu.

Kolejny sukces po negocjacjach ze spółką PKP ogłosiła gmina Sieraków, której także przekazano budynek dworca – tyle, że w Sierakowie. Jakie więc są plany Gminy?

– Gmina w grudniu 2016 roku przejęła dworzec. Obecnie ustanowiliśmy wydatek w wysokości 200 tys. zł na modernizację części obiektu na cele mieszkaniowe. Na tym etapie gmina zamierza utworzyć 3 lokale komunalne. Obecnie trwają prace projektowe – informuje zastępca burmistrza gminy Sieraków, Arkadiusz Świderski.

Warto dodać, że podobne plany wobec budynku – stworzenie zaplecza mieszkaniowego – miał również wójt gminy Chrzypsko Wielkie, Edmund Ziółek.

– Trudność rozmów z zarządcą budynku sprawiły, że razem z radnymi podjęli decyzję o wstrzymaniu negocjacji, które trwały miesiące i nie przynosiły porozumienia – mówi Edmund Ziółek.

Podwójnie jubileuszowy Dakar wraca na pustynię

Źródło: AIP

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!