Młodzi ludzie chętniej uczą się poprzez doświadczenia Młodzi ludzie chętniej uczą się poprzez doświadczenia

Młodzi ludzie chętniej uczą się poprzez doświadczenia (© Szymon Siewior)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Województwa lubuskie, dolnośląskie i wielkopolskie – to w nich zdawalność matury z fizyki jest najniższa. Być może dzięki temu skorzystają uczniowie, bo do wybranych szkół właśnie z tych województw trafią zestawy dydaktyczne, które pozwolą na lekcjach przeprowadzać doświadczenia.

Projekt „Fizyka jest ciekawa” jest organizowany przez firmę pwn.pl. Po analizie wyników matury z fizyki w poszczególnych regionach, wybrano 70 placówek, do których trafi sprzęt. Każda z docelowych pracowni otrzyma pięć laptopów, drukarkę, materiały do doświadczeń, płyty CD z pokazami doświadczeń z UAM, a także programy multimedialne.

- Kryterium wpływającym na dobór szkół było zapewnienie co najmniej 70 uczniów z klas pierwszych uczących się fizyki w trzyletnim cyklu nauczania i prowadzenie jednego koła naukowego z fizyki z minimum 15 uczestnikami z klas pierwszych – mówi Katarzyna Kosicka z biura projektu „Fizyka jest ciekawa”.

W procesie rekrutacji wybrano 35 szkół z województwa wielkopolskiego. Aby zapewnić wymaganą liczbą uczniów (4900 uczniów na lekcjach fizyki i 1050 uczniów na kołach naukowych), a jednocześnie uwzględnić aspekt środowisk wiejskich i wiejsko-miejskich, większość placówek biorących udział w projekcie jest szkołami dużymi, by wybrać także mniejsze, ze środowiska wiejskiego (znalazło się ich 19).

Celem projektu jest nie tylko współfinansowanie tematycznych kół naukowych, ale również umożliwienie współpracy z uczelniami technicznymi, w tym z Politechniką Poznańską oraz Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doświadczenia przeprowadzane dzięki otrzymanemu sprzętowi mają pogłębić wiedzę oraz rozbudzić ciekawość młodych ludzi.

W listopadzie tego roku oraz w przyszłym roku odbędą się ponadregionalne konkursy naukowe z fizyki. - Założeniem projektu jest również rozwój umiejętności pracy w grupie. Kilkuetapowy konkurs będzie polegał na rozwiązaniu jakiegoś problemu fizycznego, dlatego też będzie miał charakter praktyczny - zapewnia Katarzyna Kosicka.

Z pośród poznańskich szkół zakwalifikowały się: III Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Kantego, XIV Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego, V Liceum Ogólnokształcące im. Klaudyny Potockiej, IX Liceum Ogólnokształcące im. Karola Libelta, XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Zamoyskiej i H. Modrzejewskiej.

W ostatni piątek wysłano już pierwsze partie sprzętu do wielkopolskich szkół. Patronat nad unijnym projektem objął Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!