Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Chrzypsko Wielkie: Przymierzają się do zmian w gospodarce odpadami

Iwona Paroń
Gmina Chrzypsko Wielkie przymierza się do zmian w gospodarce odpadami komunalnymi. Pochylają się nad nałożeniem opłat na tereny niezamieszkałe. Co jest tego powodem?

Gmina Chrzypsko Wielkie planuje jeszcze w tym roku zmienić gospodarkę odpadami komunalnymi. Pakiet ustaw nazywany „śmieciowymi”, które regulował gospodarkę odpadami, miał ujednolicić i ułatwić system. Okazało się jednak, że gminy, którym powierzono te zadanie borykały się z wieloma trudnościami, dlatego uregulowano je tylko w zakresie terenów zamieszkałych. Choć dziś sytuacja wydaje się uregulowana, pozostawia wiele do życzenia. Pierwszą gminą w powiecie międzychodzkim, która ponownie pochyla się nad tak zwanym pakietem uchwał śmieciowych jest gmina Chrzypsko Wielkie. Celem jest uregulowanie spraw związanych z gospodarką odpadami na terenach niezamieszkałych.

– Wszyscy powinni sprawiedliwie ponosić koszty gospodarki odpadami. Także ci przebywający na terenie gminy czasowo. Ponadto objęcie systemem nieruchomości niezamieszkałych ma służyć utrzymaniu porządku na terenie gminy. Od wprowadzenia obowiązkowej opłaty rzadziej zdarzają się przypadki podrzucania śmieci w miejsca publiczne – wyjaśnia wójt gminy Chrzypsko Wielkie, Edmund Ziółek.

Ustawodawca przewidział nawet taką ewentualność i w ustawie znajdują się wytyczne. Wśród terenów niezamieszkałych wyróżniono domki letniskowe i tym podobne i dla nich przewidziano opłatę ryczałtową, ale zgodnie z ustawą podstawą jest deklaracja właściciela nieruchomości.

– W przypadku ryczałtu podstawą jest liczba pojemników. Oczywiście w przygotowanej przez nas propozycji uwzględniliśmy dwa warianty: zbiórka selektywna lub mieszanych odpadów komunalnych. Nadal pracujemy z radą nad wysokością kwoty ryczałtu, ale będzie ona adekwatna do ilości produkowanych odpadów. Gminna Spółka Komunalna przygotowuje zestawienie dotyczące odbioru odpadów na obecnych warunkach, które pozwolą oszacować obecny koszt – mówi wójt.

Tereny niezamieszkałe, które mają zostać objęte uchwałą to nieruchomości, gdzie nikt nie zamieszkuje na stałe, ale także biura i siedziby administracyjne firm. Warto dodać, że w gminie istnieją uznane przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego trzy wioski letniskowe, czyli Mylin, Łężeczki i Chrzypsko Małe i to ich przede wszystkim dotyczą zmiany. Zostanie opracowany więc nowy wzór deklaracji.

– Spodziewamy się, że zebranie deklaracji i właściwa ewidencja wytwórców śmieci oraz stworzenie bazy danych, podobnie jak w przypadku terenów zamieszkałych, będą najtrudniejszymi elementami. Na szczęście, w wyjątkowych sytuacjach, mamy do dyspozycji narzędzie takie jak deklaracja administracyjna. Oznacza to, że na podstawie udostępnionych danych administracyjnych samodzielnie wypełnimy deklarację – zaznacza Edmund Ziółek.

Czytaj także:
>> Gmina Chrzypsko Wielkie. Przymiarki do podstawowego pakietu

Zmiany mają zostać przyjęte w październiku, a od listopada wejść w życie. Wszystko po to, aby przygotować się do nowego przetargu na zagospodarowanie odpadów komunalnych i uwzględnić w nim także te podmioty. Do tej pory koszt dzwonów i PSZOK ponosili tylko właściciele terenów zamieszkałych.
Zmiana czeka wszystkich mieszkańców gminy, ponieważ spółka zaproponowała, aby w okresie zimowym wyodrębnić jeszcze jedną frakcję i wyposażać mieszkańców w worki na popiół.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto