Hala sportowo - widowiskowa w Sierakowie - Urząd Gminy ogłosił przetarg na dokończenie budowy. Jeśli zostanie rozstrzygnięty pozytywnie, obiekt ma być gotowy do września 2018 roku.

Hala sportowo - widowiskowa w Sierakowie. Sierakowski Urząd Gminy, po tym jak zerwana została umowa z wykonawcą budowy hali sportowo – widowiskowej przy Szkole Podstawowej w Sierakowie, ogłosił kolejny przetarg na to zadanie. Oferty można składać do 25 września. Do tej pory gotowe jest 27 proc. planowanej inwestycji. Jeśli sierakowski magistrat znajdzie nowego wykonawcę prac, termin wybudowania obiektu zostanie przesunięty na 31 sierpnia 2018 roku.

Hala sportowo - widowiskowa w Sierakowie. Nowy przetarg to pokłosie wcześniejszych problemów z budową obiektu. Firma, która miała wybudować halę sportowo – widowiskową, na którą społeczeństwo Sierakowa czeka od wielu lat, została wyłoniona na początku 2016 roku. Początkowo wszystko odbywało się zgodnie z założonym harmonogramem. Rozpoczęły się roboty ziemne, potem też w górę zaczęły piąć się mury. Pojawiły się jednak kłopoty z płatnościami dla kilku podwykonawców, a czarę goryczy przelało przerwanie prac nad dachem, mimo licznych deklaracji ich przyspieszenia. Wtedy sierakowski urząd zdecydował się uruchomić gwarancję ubezpieczeniową a następnie zerwać umowę.

– Nie było innego wyjścia – przyznaje zastępca burmistrza gminy Sieraków, dr Arkadiusz Świderski. – Ze względu na brak zabezpieczenia konstrukcji dachu i nierealizowanie prac zgodnie z harmonogramem zwróciliśmy się do ubezpieczyciela o wypłatę środków z gwarancji. Po wpłynięciu środków z gwarancji ubezpieczeniowej w wysokości blisko 1 mln zł rozpoczęliśmy aktualizację inwentaryzacji prac. Zaawansowanie prac jest obecnie na poziomie 27 proc. – tłumaczy.


Hala sportowo - widowiskowa w Sierakowie. Według pierwszego przetargu ze stycznia 2016 roku, budowa miała kosztować 9,916 mln zł. Firma, która budowała halę, otrzymała już zapłatę za ok. 25 proc. robót, czyli ok. 2,5 mln zł. Do rozliczenia pozostała jeszcze kwota ok. 250 tys. zł.

– Wyegzekwowaliśmy też kary umowne na poziomie 80 tys. zł oraz naliczyliśmy kolejne m.in. ze względu na brak płatności dla podwykonawców – zaznacza dr Arkadiusz Świderski.


Sierakowski urząd ze środków z gwarancji ubezpieczeniowej wykonał również kilka niezbędnych prac zabezpieczających budowlę.

– Za te pieniądze wykonaliśmy ekspertyzę stanu konstrukcji dachu. Była ona przez kilka miesięcy odkryta. Z ekspertyzy wykonanej przez ekspertów z Instytutu Chemicznej Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wynika, że konstrukcja nośna dachu jest w dobrym stanie, ale będzie konieczne ponowne impregnowanie drewna i wykonanie poprawek wpływających na estetykę – wyjaśnia zastępca burmistrza. W ramach tych środków przykryto także konstrukcję płytą OSB oraz papą paroizolacyjną – zgodnie z projektem. Ma to zabezpieczyć obiekt do czasu przekazania nowemu wykonawcy - dodaje.


Hala sportowo - widowiskowa w Sierakowie. Sieraków przy budowie hali korzysta ze wsparcia środkami z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

– Mamy zapewnienie, że jeśli znajdziemy nowego wykonawcę prac, to pieniądze te zostaną również przesunięte w czasie, zgodnie z nowymi harmonogramami – mówi zastępca burmistrza.


Nie wiadomo jednak, ile będzie kosztowało dokończenie budowy i czy gmina w ogóle znajdzie wykonawcę prac o tej porze roku. Wszystko zweryfikuje ogłoszony przetarg.

Prognoza pogody dla Wielkopolski na środę, 13 września:
źródło: TVN Meteo/x-news.pl

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!