Polscy hokeiści (w biało-czerwonych strojach), pojedynkiem ze Szkocją rozpoczynają jutro halowe mistrzostwa Europy grupy B Polscy hokeiści (w biało-czerwonych strojach), pojedynkiem ze Szkocją rozpoczynają jutro halowe mistrzostwa Europy grupy B

Polscy hokeiści (w biało-czerwonych strojach), pojedynkiem ze Szkocją rozpoczynają jutro halowe mistrzostwa Europy grupy B (© Andrzej Szozda)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Dla polskich hokeistów na trawie, cel jest jasny – awans do europejskiej elity, czyli do mistrzostw Europy grupy A w 2012 roku. Biało-czerwoni jutro o godzinie 11.30 pojedynkiem ze Szkocją rozpoczynają halowe mistrzostwa Europy grupy B (Nations Trophy). Turniej rozgrywany będzie w dniach 15–17 stycznia w hali Centrum Rekreacji AWF przy Drodze Dębińskiej w Poznaniu.

W turnieju udział weźmie osiem zespołów narodowych, które najpierw zagrają w grupach eliminacyjnych. I tak w grupie A wystąpią: Szwajcaria, Białoruś, Portugalia i Anglia. Z kolei w grupie B: Polska, Szkocja, Słowacja i Szwecja. Po meczach eliminacyjnych stawka zostanie podzielona ponownie na dwie grupy. Zespoły, które zajęły dwie czołowe lokaty w obu grupach, zagrają o awans do grupy A (Nations Championships) mistrzostw Europy (awans dla dwóch najlepszych ekip), natomiast drużyny, które zajęły trzecie i czwarte lokaty, będą walczyły o pozostanie w grupie B (dwie ostatnie spadają do grupy C). Impreza potrwa trzy dni. Jutro, w sobotę w południe zakończy się faza eliminacyjna, natomiast w sobotę po południu i w niedzielę każda z drużyn zagra jeszcze po dwa spotkania z zespołami z drugiej grupy eliminacyjnej.

Biało-czerwoni z pewnością należą do grona faworytów turnieju, ale to wcale nie oznacza, że będzie łatwo wywalczyć awans. Co prawda Polacy mają znakomite tradycje w halowym hokeju (dwa razy wicemistrzostwo świata, medale mistrzostw Europy), ale w ostatnich latach, pozostałe drużyny Starego Kontynentu, które wcześniej nie liczyły się w rywalizacji, bądź też w ogóle nie startowały, teraz poczyniły ogromne postępy.

Reprezentacja Polski, prowadzona przez trenera Krzysztofa Witczaka, już w fazie eliminacyjnej ma mocnych rywali. Zarówno Szkoci, jak i Szwedzi mają spore tradycje w halowej odmianie hokeja. Z kolei w drugiej grupie eliminacyjnej faworytami będą ekipy Anglii i Szwajcarii. Szczególnie należy się przyjrzeć Anglikom, którzy są aktualnymi mistrzami Europy na otwartych stadionach i w Poznaniu z tamtej ekipy bedzie przynajmniej sześciu zawodników. Wczoraj wieczorem w hali AWF miało dojść do meczu towarzyskiego Polski i Anglii, jednak ze względu na aurę, rywale przyjechali późno w nocy. Mimo to dojdzie do tego spotkania dzisiaj o godzinie 11.

– Chociaż rzeczywiście mamy spore sukcesy w halowym hokeju, to w sporcie nic nie jest pewne. Oczywiście, że jesteśmy zaliczani do grona faworytów choćby z tego względu, że jesteśmy gospodarzem imprezy. Jednak to nie ma wielkiego znaczenia. Na boisku musimy pokazać charakter i umiejętności. Na pewno będziemy walczyli w każdym meczu od pierwszej do ostatniej minuty i postaramy się zrobić wszystko, aby wywalczyć awans do europejskiej elity – powiedział trener Krzysztof Witczak. Szkoleniowiec biało-czerwonych poinformował też, że ostateczny skład kadry na poznański turniej poda swoim zawodnikom po dzisiejszym sparingu z Anglikami.

Przy okazji turnieju seniorów, do rywalizacji stanie także osiem zespołów dzieci, które rozegraja minimistrzostwa Europy. Spotkania toczyć się będą także przez trzy dni od piątku do niedzieli w halach Warty oraz AWF. W imprezie udział wezmą po dwa zespoły z Poznania i Gniezna oraz Lipno Stęszew, Swarek Swarzędz, Ósemka Tarnowskie Góry i Bałagany Łubianka. Losowanie nazw państw, które będą reprezentowały ekipy dzieci, odbędzie się jutro w przerwie spotkania Szkocji ze Szwecją. Jednocześnie dzieciaki będą dopingowały swoich patronów.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!