Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Intel postanowił położyć kres swobodnemu podkręcaniu tańszych procesorów Intel Skylake bez litery "K" w nazwie. Producent planuje aktualizację oprogramowania mikroukładowego, która przekreśli wcześniejsze starania producentów płyt głównych, którzy umożliwili podkręcanie tańszych procesorów.

Wydawać by się mogło, że tytuł brzmi dość przewrotnie, bowiem procesory Intela 6. generacji ochrzczone nazwą kodową Skylake i pozbawione litery "K" w nazwie z założenia miały nie być podkręcane. Jakiś czas temu jednak pisaliśmy o tym, że producenci płyt głównych obeszli to zabezpieczenie i na wybranych modelach płyt głównych zaktualizowali BIOS w taki sposób, aby pecetowcy mogli cieszyć się zwiększaniem możliwości także tańszych procesorów. Niestety, ostra reakcja ze strony Intela była kwestią czasu.

Coraz więcej serwisów zajmujących się tematyką związaną ze sprzętem komputerowym informuje, że Intel planuje wprowadzić aktualizację kodu BIOS dla płyt głównych z chipsetem Intela, przeznaczonych do obsługi procesorów Intel Skylake. Będzie to działanie, które definitywnie ukróci innowację wprowadzoną przez producentów płyt głównych, która ucieszyła jakiś czas temu osoby oszczędne i te z nieco mniej zasobnymi portfelami. Pamiętacie czasy podstawki s.775, gdy swobodnie można było podkręcać każdy procesor? Wygląda na to, że czasy te już nie wrócą, a powód jest dość prosty: Intel to obecnie monopolista, któremu nie łacące mniej mogą dostać więcej.
Wśród producentów płyt głównych, którzy umożliwili milionom entuzjastów na całym świecie podkręcanie procesorów bez litery K w nazwie, poprzez zmianę wartości BCLK (baseclock), co omijało problem zablokowanego mnożnika, znalazły się choćby MSI, ASRock, Asus i EVGA. Co ciekawe, funkcja była udostępniona na płytach z chipsetami Z170, H170, B170 oraz B150, czyli nie tylko czołówce najdroższych płyt. Zwiastunem nadchodzącego końca chwilowej wolności podkręcania jest obecność w kodzie wierszy odpowiedzialnych za blokowanie podkręcania procesorów Intel non-K.

Oczywiście Intel twierdzi, że robi to dla naszego dobra, ostrzegając, że podkręcanie procesorów do tego nieprzystosowanych może prowadzić do problemów z ich stabilną pracą i zwiększonymi temperaturami, szkodliwymi dla mikroukładów. Zupełnie jak w przypadku każdego procesora z serii K, prawda?
Podobne przepychanki miały już miejsce przy okazji premiery procesorów Haswell "K". Wtedy Intel wymagał płyt z chipsetem Z87 do ich podkręcania. Producenci płyt głównych szybko jednak umożliwili OC w dużo tańszych płytach z układami H87 i B85. Wtedy wszystko rozeszło się po kościach, tym razem jednak najwyraźniej będzie inaczej.

Źródło: www.conowego.pl

Aktualności

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!