Zbigniewa Nowodworska, dyrektor wielkopolskiego NFZ, podkreśla zalety nowego systemu Zbigniewa Nowodworska, dyrektor wielkopolskiego NFZ, podkreśla zalety nowego systemu

Zbigniewa Nowodworska, dyrektor wielkopolskiego NFZ, podkreśla zalety nowego systemu (© fot. ANDRZEJ SZOZDA )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Mieszkańcy naszego województwa jako pierwsi w Polsce mogą sprawdzić w internecie historię swojego leczenia. Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia wprowadził innowacyjny system informacji. „Zdrowotny Informator Pacjenta” zawiera dane o wszystkich świadczeniach zdrowotnych zrealizowanych przez NFZ od 2004 roku.

System internetowy to – po telefonicznej infolinii i książkowym informatorze – kolejna możliwość, dzięki której pacjent może na bieżąco czerpać wiedzę o sposobach i miejscach leczenia. Wystarczy, że wypełni formularz rejestracyjny. Jedynym mankamentem jest to, że taki dokument trzeba złożyć wyłącznie w siedzibie wojewódzkiego oddziału NFZ.

– Chodzi tu przede wszystkim o szczególną ochronę danych – tłumaczy Andrzej Strug, dyrektor departamentu informatyki w centrali NFZ. – Aby je odpowiednio chronić, potrzebny jest nam własnoręczny podpis pacjenta. Ale to może się zmienić, jeśli w Polsce zostanie wprowadzona elektroniczna karta ubezpieczenia zdrowotnego.

Po wypełnieniu wniosku, pacjent uzyska login i hasło do swojego konta. I wtedy może już w pełni korzystać z zasobów systemu, wystarczy mieć dostep do komputera podłączonego do internetu. Serwis jest dostępny przez 24 godziny na dobę. Każda zalogowana osoba znajdzie w systemie szczegółowy opis świadczeń zdrowotnych, z których skorzystała; na co chorowała, gdzie i w jaki sposób ją leczono oraz ile pieniędzy wydał na to NFZ. Zatem, poza znajomością historii swojego leczenia, pacjent może kontrolować, na co przeznaczane są jego składki.

Użytkownik „Zdrowotnego Informatora Pacjenta” może także sprawdzić status swojego ubezpieczenia, złożone deklaracje medyczne oraz wszystkie recepty wystawione na jego nazwisko.

– Dzięki temu możemy teraz sprawdzić, czy na nasze konto nie zostały zapisane leki, których nigdy nie braliśmy – mówi Zbigniewa Nowodworska, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Po drugie, informacja o tym, jakie leki zażywaliśmy jest szczególnie ważna dla naszego lekarza rodzinnego.
Internetowy system powstał na podstawie istniejącej już bazy danych NFZ. Dzięki temu projekt zrealizowano bez dodatkowych kosztów. Dane w informatorze są na bieżąco aktualizowane na podstawie raportów ze wszystkich wielkopolskich placówek medycznych. Wyszukiwarkę zaprojektowano tak, by każdy użytkownik mógł ją z łatwością obsłużyć.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

GFusion (gość)

Rejestracja w systemie to totalna porażka. Żeby sie zarejestrować należy udać sie do Oddzialu NFZ w Poznaniu, w celu "weryfikacji danych osobowych". Wg mnie ten system sie najnormalniej w swiecie nie przyjmie. Procedura powinna zostac zmieniona. Porażka i tyle.

Więcej na temat: