Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

INTERNET - Pacjenci będą wiedzieć, jak i za ile ich leczono

Paulina Jęczmionka
Zbigniewa Nowodworska, dyrektor wielkopolskiego NFZ, podkreśla zalety nowego systemu
Zbigniewa Nowodworska, dyrektor wielkopolskiego NFZ, podkreśla zalety nowego systemu fot. ANDRZEJ SZOZDA
Mieszkańcy naszego województwa jako pierwsi w Polsce mogą sprawdzić w internecie historię swojego leczenia. Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia wprowadził innowacyjny system informacji. „Zdrowotny Informator Pacjenta” zawiera dane o wszystkich świadczeniach zdrowotnych zrealizowanych przez NFZ od 2004 roku.

System internetowy to – po telefonicznej infolinii i książkowym informatorze – kolejna możliwość, dzięki której pacjent może na bieżąco czerpać wiedzę o sposobach i miejscach leczenia. Wystarczy, że wypełni formularz rejestracyjny. Jedynym mankamentem jest to, że taki dokument trzeba złożyć wyłącznie w siedzibie wojewódzkiego oddziału NFZ.

– Chodzi tu przede wszystkim o szczególną ochronę danych – tłumaczy Andrzej Strug, dyrektor departamentu informatyki w centrali NFZ. – Aby je odpowiednio chronić, potrzebny jest nam własnoręczny podpis pacjenta. Ale to może się zmienić, jeśli w Polsce zostanie wprowadzona elektroniczna karta ubezpieczenia zdrowotnego.

Po wypełnieniu wniosku, pacjent uzyska login i hasło do swojego konta. I wtedy może już w pełni korzystać z zasobów systemu, wystarczy mieć dostep do komputera podłączonego do internetu. Serwis jest dostępny przez 24 godziny na dobę. Każda zalogowana osoba znajdzie w systemie szczegółowy opis świadczeń zdrowotnych, z których skorzystała; na co chorowała, gdzie i w jaki sposób ją leczono oraz ile pieniędzy wydał na to NFZ. Zatem, poza znajomością historii swojego leczenia, pacjent może kontrolować, na co przeznaczane są jego składki.

Użytkownik „Zdrowotnego Informatora Pacjenta” może także sprawdzić status swojego ubezpieczenia, złożone deklaracje medyczne oraz wszystkie recepty wystawione na jego nazwisko.

– Dzięki temu możemy teraz sprawdzić, czy na nasze konto nie zostały zapisane leki, których nigdy nie braliśmy – mówi Zbigniewa Nowodworska, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Po drugie, informacja o tym, jakie leki zażywaliśmy jest szczególnie ważna dla naszego lekarza rodzinnego.
Internetowy system powstał na podstawie istniejącej już bazy danych NFZ. Dzięki temu projekt zrealizowano bez dodatkowych kosztów. Dane w informatorze są na bieżąco aktualizowane na podstawie raportów ze wszystkich wielkopolskich placówek medycznych. Wyszukiwarkę zaprojektowano tak, by każdy użytkownik mógł ją z łatwością obsłużyć.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto