Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak osoby poruszające się na wózkach radzą sobie ze sprawami urzędowymi?

Iwona Paroń
Iwona Paroń
Jak osoby poruszające się na wózkach radzą sobie ze sprawami urzędowymi? Życie z niepełnosprawnością dziś staje się coraz łatwiejsze. Wszędzie pojawiają się udogodnienia i możliwości dla osób, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. Czy przyjazne są im także nasze urzędy?

W gminie Sieraków podczas wspólnego posiedzenia radnych rozgorzała dyskusja, jak uczynić sierakowski budynek urzędu jeszcze przyjaźniejszym dla osób niepełnosprawnych, przede wszystkim tych, którzy poruszają się na wózkach inwalidzkich. Radni proponowali wiele rozwiązań dotyczących budynku urzędu, ale większość z nich wymaga porozumienia z konserwatorem zabytków.

Przy okazji sierakowskiej dyskusji postanowiliśmy sprawdzić, jak sytuacja wygląda w pozostałych urzędach w powiecie międzychodzkim. Sprawdziliśmy czy są one przyjazne osobom niepełnosprawnym. Dopytywaliśmy, czy do budynku prowadzi podjazd oraz jak wygląda poruszanie się na wózku już wewnątrz budynku. Tylko w jednym budynku - siedziba Starostwa - jest zamontowana winda. Wniosek więc, że jest u nas dobrze, ale mogłoby być lepiej. Okazuje się, że najwięcej problemu samorządom przysparza stworzenie infrastruktury w samym budynku. Niemniej i na to znaleziono receptę.

- Urząd gminy w Kwilczu jest częściowo dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. W 2004 roku wykonany został podjazd dla osób niepełnosprawnych - wejście od tyłu urzędu. Także występuje możliwość wjazdu do USC poprzez podjazd przy wejściu. Na parterze budynku usytuowana została także toaleta dla osób niepełnosprawnych. Na parterze dostęp jest nieograniczony. Występują niestety ograniczenia dla osób niepełnosprawnych w dostępnie do stanowisk ulokowanych na I i II piętrze budynku - tutaj niestety obsługa odbywa się w taki sposób, że za pośrednictwem usytuowanego na parterze punktu kancelaryjnego odbywa się obsługa przez urzędnika, ponieważ nie posiadamy windy ani nawet technicznych możliwości jej zainstalowania - informuje Daniel Kozubowski z UG w Kwilczu.

- Budynek Starostwa Powiatowego A oraz B jest w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych. W 2003 roku został zbudowany podjazd oraz wydzielone miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych, a od roku 2008 funkcjonuje winda dla osób niepełnosprawnych - wyjaśnia Klaudia Płócienniczak ze Starostwa Powiatowego w Międzychodzie.

- Istnieje podjazd przy głównym wejściu do urzędu. Posiadamy także szyny podjazdowe, które można dostawić do innych schodów, np. wejścia bocznego czy podwyższenia na sali sesyjnej. Poruszanie się po schodach w urzędzie umożliwia tzw. schodołaz gąsienicowy, trzeba jednak zgłosić chęć skorzystania z urządzenia. Planowany jest także montaż windy w urzędzie, prawdopodobnie w przyszłym roku - informuje Monika Maciejewska - Młodszy Referent ds. Promocji i Turystyki z Referat Promocji i Kultury w UMiG w Międzychodzie.

- Budynek urzędu jest parterowy, co zdecydowanie ułatwia sprawę. Przystosowaliśmy natomiast szerokość korytarzy oraz wejścia do poszczególnych biur, a także salę sesyjną. Podczas remontu zadbaliśmy o przystosowanie toalet. Ułatwieniem jest to, że do drzwi wejściowych budynku nie prowadzą schody - mówi wójt gminy Edmund Ziółek. Zaznacza jednak, że w przypadku pozostałych gminnych obiektów użyteczności publicznej - takich jak: Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka czy Zespół Szkół - także pomyślano o rozwiązaniach dla osób niepełnosprawnych. Zwłaszcza, że część spotkań z mieszkańcami odbywa się właśnie w Gminnym Ośrodku Kultury.

Nad kompleksowym rozwiązaniem sprawy pochyla się natomiast sierakowski samorząd, który sam wywołał temat. Jak więc tam wygląda sytuacja?

- Obecnie dostęp do budynku Urzędu Gminy Sieraków jest niestety nieprzystosowany dla osób niepełnosprawnych. Jesteśmy w trakcie audytu budynków użyteczności publicznej w zakresie ich przystępności dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Po jego wykonaniu, w uzgodnieniu z radą i konserwatorem zabytków, zaproponujemy konkretne rozwiązania. Odnośnie obecnej sytuacji to przy wejściach są poręcze i dzwonek, brakuje jednak wygodnego podjazdu, znacznie utrudniony jest dostęp na piętro. Osoby niepełnosprawne ruchowo obsługiwane są przede wszystkim na parterze - pracownicy schodzą, by choć w ten sposób pomóc w sprawach urzędowych - kwituje zastępca burmistrza gminy Sieraków, Arkadiusz Świderski.

Zobacz też: Lech Poznań: Piotr K., lider kibiców Kolejorza, zatrzymany na Ławicy

Wypadek w Piotrowie pod Kaliszem

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto