Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie zmiany muszą wprowadzić hodowcy trzody chlewnej? Do listopada będą trwały kontrole

Iwona Paroń
Fot. JANUSZ WÓJTOWICZ
Jakie zmiany muszą wprowadzić hodowcy trzody chlewnej? Do listopada będą trwały kontrole. Pracownicy Powiatowych Inspektoratów Weterynarii sprawdzą czy wprowadzono wszystkie zasady bioasekuracji.

Jakie zmiany muszą wprowadzić hodowcy trzody chlewnej? Do listopada będą trwały kontrole. Powiatowy Inspektorat skontroluje wszystkie gospodarstwa, które prowadzą hodowlę trzody chlewnej. Jest rozporządzenie, dzięki któremu wiadomo na co będzie nacisk.

Kontrole będą jednak niezapowiedziane. Wizytacje będą prowadzili pracownicy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Będą nie tylko oceniali przystosowanie gospodarstw do wymogów bioasekuracji, ale także sprawdzali rejestry, które mają prowadzić rolnicy. Okazuje się, że w rejestrach będą musiały zostać odnotowane wizyty osób trzecich w chlewniach, a nawet informacja, gdzie były wcześniej. Osoby kontrolujące mają także sprawdzić, czy w budynku, gdzie znajdują się świnie, nie ma przypadkiem kotów lub innych zwierząt. To tylko niektóre z elementów podlegające kontroli.

- Będziemy sprawdzać dane identyfikacyjne rejestracji zwierząt, posiadanie dokumentacji lekarsko - weterynaryjnej, dokumenty handlowe potwierdzające zakup i zbycie sztuk. Sprawdzimy czy na budynku obory w wejściu znajduje się tabliczka informująca, że nieupoważnionym wstęp wzbroniony. Hodowcy będą musieli okazać także świadectwo zdrowia każdej sztuki trzody - wylicza Anna Buczko z PIW w Międzychodzie.

Podczas wizytacji kontrolerzy ocenią także, czy zastosowano się do nakazów takich jak: zabezpieczenie paszy, którą są karmione świnie (musi znajdować się w osobym pomieszczeniu), czy zwierzęta przebywają w odrębnym pomieszczeniu, z którego nie ma bezpośredniego przejścia do pomieszczenia, gdzie trzymane są inne zwierzęta.

- Hodowcy będą musieli okazać się także rejestrami mówiącymi o tym, jakich dokonali napraw i kiedy (jeden wpis na dwa tygodnie), rejestrem transportów, które przewożą świnię (kto wjechał, kiedy, jakim autem, w jakim celu i gdzie był wcześniej), rejestr osób, które wchodzą do pomieszczenia, gdzie są utrzymywane są świnie (kto, kiedy, dlaczego i gdzie był wcześniej) - dotyczy to nawet weterynarza. Będziemy prosili o aktualny spis świń oraz informacje, kiedy czyszczono budynek i jakimi sposobami oraz środkami - kontynuuje Anna Buczko.

Podczas kontroli zostanie także sprawdzone, czy świnie są zabezpieczone przed kontaktem ze zwierzętami wolnożyjącymi i domowymi. Kontrola będzie także szukała maty wylanej środkiem do dezynfekcji, która powinna znajdować się przed wejściem do budynku. W rozporządzeniu znajduje się także informacja o ogrodzeniu gospodarstwa, które jest wymagane tylko, kiedy świnie są hodowane na wolnym wybiegu.

Monika Góralewska o promowaniu złych zachowań w sieci

Źródło: Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto