Jak mówił nam dowodzący akcją ratowniczą Andrzej Łaciński z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu, ta mroźna środowa noc na pewno na długo zapisze się w pamięci mieszkańców wielorodzinnego budynku mieszkalnego w Jastrzębsku Starym.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

O godzinie 21.15 jedna z mieszkanek budynku, w którym kiedyś znajdowała się szkoła, poczuła zapach spalenizny i zobaczyła, że ze ścianki działowej mieszkania wydobywa się dym.

Dym zaczął wypełniać pomieszczenia znajdujące się w części strychowej budynku. Zaalarmowani mieszkańcy natychmiast zaczęli opuszczać swoje lokale mieszkalne.

Łącznie do opuszczenia mieszkań zmuszonych zostało 19 osób, w tym jedenaścioro dzieci. Natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia o pożarze Zintegrowane Stanowisko Kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu rozpoczęło wysyłanie jednostek na miejsce zdarzenia oraz wezwało zespół pogotowia ratunkowego.

- Strażacy nie mieli łatwego zadania. Pożar wewnątrz ścian działowych oraz w stropodachu rozprzestrzenił się do trudno dostępnej części strychowej. Żeby prowadzenie akcji gaśniczej było efektywniejsze, konieczne stało się wykonanie otworu w szczytowej części dachu. Równocześnie z pracami rozbiórkowo-gaśniczymi trwała akcja ewakuacji oraz zabezpieczania wyposażenia mieszkań - powiedział nam Andrzej Łaciński z KP PSP.

Pomimo nadpalonej konstrukcji dachowej oraz zniszczeń spowodowanych pracami rozbiórkowymi, akcja zakończyła się powodzeniem. Uratowano trzy mieszkania zlokalizowane na parterze (wraz z wyposażeniem), a także wyposażenie mieszkania w części strychowej, które głównie objęte było działaniami ratowniczymi.
Prawdopodobną przyczyną pożaru była nieszczelność przewodu dymowego poprowadzonego w ściance działowej wykonanej z materiału palnego. Straty spowodowane pożarem oszacowano na 50 tys. złotych, natomiast wartość uratowanego mienia wyceniono na 200 tys. złotych.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!