Podjadanie w nocy jest szkodliwe dla mózgu? Tak twierdzą naukowcy, którzy przekonują, że nocne eskapady do lodówki źle wpływają nie tylko na sylwetkę, ale i na zdolność uczenia się oraz pamięć.

Badania przeprowadzili oczywiście amerykańscy naukowcy, którzy za obiekt eksperymentów wybrali myszy. Okazało się, że jedzenie w porach przeznaczonych na sen, powoduje deficyty w hipokampie, czyli obszarze mózgu, który odpowiada za uczenie się i pamięć. Naukowcy karmili niektóre gryzonie na długo przed snem, a inne niemal tuż przed zaśnięciem. Przed każdym posiłkiem myszy były rażone impulsem elektrycznym.

Okazało się, że gryzonie, które jadły o wcześniejszej porze wykazywały strach przed kolejnym wstrząsem elektrycznym, natomiast te, które posiłki przyjmowały w godzinach nocnych, nie przejmowały się zupełnie nieuniknionym rażeniem prądem. Naukowcy wysnuli z tego wniosek, że myszy po prostu nie pamiętały o zagrożeniu.

- Mamy pierwszy poważny dowód na to, że regularne spożywanie posiłków o nieodpowiedniej porze niesie ze sobą poważne skutki związane z pogarszaniem pamięci i negatywnie wpływa na uczenie się - z dumą obwieścił jeden z biorących udział w eksperymentach naukowców.


Zobaczcie też: Fizyk Andrzej Dragan: "Żeby uczyć fizyki trzeba kłamać" [Rozmowa naszemiasto.pl]


Hallo

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

arival (gość)

Głupota totalna, do ma piernik do wiatraka, część ludzi większą i bardziej wydajną aktywność na w godzinach nocnych, niestety bez jedzenia nie da rady!!! i co są głupsi?!?!

szczur (gość)

Bzdety nie odpowiadające zmianom ludzkich zachowań-wielu pracuje w nocy wydajnie a tłuszcz jest niezbędny dla myślenia...