Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

JUŻ DZIŚ W MIĘDZYCHODZIE „Biała wstążka” - akcja przeciwko przemocy wobec kobiet - rozmowa z Beatą Konieczną i Małgorzatą Orzeł

Krzysztof Sobkowski
Akcję "Biała Wstążka" w Międzychodzie propagują Małgorzata Orzeł (z lewej) i Beata Konieczna.
Akcję "Biała Wstążka" w Międzychodzie propagują Małgorzata Orzeł (z lewej) i Beata Konieczna. Krzysztof Sobkowski
JUŻ DZIŚ W MIĘDZYCHODZIE „Biała wstążka” - akcja przeciwko przemocy wobec kobiet. Z Beatą Konieczną i Małgorzatą Orzeł rozmawia Krzysztof Sobkowski.

W tym roku w Międzychodzie po raz drugi wystartuje kampania „Biała Wstążka”. Co to takiego?
Beata Konieczna: 6 grudnia 1989 roku w Montrealu pewien mężczyzna zamordował 14 kobiet, a 13 ranił twierdząc, iż zabrały mu miejsce na politechnice. W 1991 roku kanadyjscy mężczyźni postanowili to upamiętnić w postaci walki z przemocą wobec kobiet i w ciągu sześciu tygodni około 100 tysięcy mężczyzn w Kanadzie założyło jako symbol białe wstążki. Inni podjęli debatę na temat przemocy wobec kobiet i tak się zaczęło. Dziś, to już największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Jest ona prowadzona w ponad 55 krajach. W 1999 roku ONZ uznała 25 listopada Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Ten dzień rozpoczyna Międzynarodową Kampanię 16 Dni Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć, która kończy się 10 grudnia w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W Międzychodzie akcja zostanie zainaugurowana w czwartek 29 listopada 2018 roku o godzinie 13. W sali sesyjnej Urzędu Miasta i Gminy mężczyznom przypniemy symboliczne „Białe Wstążki”. Noszenie białej wstążki ma być symbolem sprzeciwu mężczyzn przeciwko przemocy wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem, że nigdy nie będzie jej stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.

Czym jest Kampania 16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć?
Beata Konieczna: W ramach tej kampanii odbędą się „Niebieskie Spotkania” - 30 listopada dla pracowników OPS w Międzychodzie, 4 grudnia - dla funkcjonariuszy policji, 6 grudnia - dla pedagogów i rodziców z jednostek oświatowych. W ramach tych spotkań konsultujemy się w zakresie przemocy, przybliżana jest sylwetka sprawcy przemocy, osoby doznającej przemocy i dzieci, które są świadkami przemocy. W tym roku po raz pierwszy w spotkaniu z pedagogami będą uczestniczyli rodzice, aby porozmawiać o przemocy rówieśniczej i cyberprzemocy. Ponadto od 26 listopada do 10 grudnia Konsultant do Spraw Przemocy, certyfikowany specjalista, będzie miał całodobowy dyżur telefoniczny, gdzie będzie można skorzystać z konsultacji w zakresie przemocy, a także pozyskać informację, gdzie można w Międzychodzie uzyskać pomoc w tym zakresie. Będzie dostępny pod numerem telefonu: 696414125, adres mailowy: [email protected]

W każdej gminie działa Zespół Interdyscyplinarny, który zajmuje się tematami przemocy. Jakie rodzaje przemocy najczęściej pojawiają się w naszych domach?
Małgorzata Orzeł: Gminny Zespół Interdyscyplinarny w Międzychodzie realizuje działania określone w Gminnym Programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie. Istnieje wiele rodzajów przemocy. Najprostszą do zdiagnozowania jest przemoc fizyczna, te trudniejsze to psychiczna, ekonomiczna i seksualna. Wbrew pozorom, problem ten dotyka także ludzi zamożnych i wykształconych.

Jest coś takiego, jak procedura „Niebieskie Karty”. Kto może ją rozpocząć?
Małgorzata Orzeł: Gdy następuje uzasadnione podejrzenie zaistnienia przemocy podejmujemy działania interwencyjne wobec rodziny dotkniętej przemocą. Działania te odbywają się w oparciu o procedurę „Niebieskie Karty” i nie wymagają zgody osoby dotkniętej przemocą. Procedurę rozpoczyna przedstawiciel instytucji upoważnionej do wszczęcia działań. Może to być pracownik oświaty, pracownik ochrony zdrowia, członek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, pracownik socjalny i funkcjonariusz policji.

Procedura została wszczęta i co dalej się dzieje?
Małgorzata Orzeł: Do przewodniczącej zespołu przedstawiciel upoważnionej jednostki w ciągu siedmiu dni przesyła protokół „A” procedury „Niebieskie Karty” i w ciągu kolejnych trzech dni powoływana jest grupa robocza, do której zadań należy w szczególności opracowanie i realizacja planu pomocy w indywidualnych przypadkach wystąpienia przemocy w rodzinie, monitorowanie sytuacji rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz rodzin zagrożonych wystąpieniem przemocy oraz dokumentowanie działań podejmowanych wobec rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz efektów tych działań.

Na czym polega to monitorowanie sytuacji rodziny?
Małgorzata Orzeł: Działamy przede wszystkim pomocowo chcąc zmniejszyć lub zniwelować skutki przemocy w rodzinie. Rodzina w zależności od potrzeb może zostać objętą pomocą psychologa, terapeuty uzależnień, konsultanta ds. przemocy oraz pomocy prawnej. Te działania są bezpłatne. Jeśli wymaga tego sytuacja powiadamiamy prokuraturę oraz sąd rodzinny. Zgłaszamy osobę nadużywającą alkohol do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

Jak dużo jest procedur NK w gminie Międzychód?
Małgorzata Orzeł: Od początku roku wpłynęły 33 procedury „Niebieskie Karty”.

Jak długo rodzina może być objęta procedurą „Niebieskie Karty” i kto tę procedurę zamyka?
Małgorzata Orzeł: To zależy od sytuacji w danej rodzinie i jej współpracy ze służbami. Procedurę zamyka się na wniosek zespołu interdyscyplinarnego.

Co powinien zrobić człowiek, który jest świadkiem przemocy lub podejrzewa, że w danej rodzinie taka występuje?
Małgorzata Orzeł: Nie można być obojętnym, należy natychmiast zgłosić podejrzenie zaistnienia przemocy w Ośrodku Pomocy Społecznej, który mieści się w Międzychodzie, przy ul. M. Piłsudskiego 2 lub na Komendzie Powiatowej Policji. Zgłoszenie może być anonimowe. Pamiętajmy, że przemoc w rodzinie jest przestępstwem. Za przemoc zawsze odpowiedzialny jest sprawca przemocy, bez względu na to, co zrobiła ofiara. Nikt nie ma prawa krzywdzić innych, niezależnie od powodów, które go do tego skłoniły. Prawo chroni każdego, także w jego domu.

Dziękuję za rozmowę.

KRYMINALNY CZWARTEK - 29.11.2018 - Potrącenie 17-latki w Zielonej Górze. Sprawca zostawił ranną dziewczynę na drodze i uciekł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto