Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamionna - Przygotowują teatr na szczudłach

Krzysztof Sobkowski
Naukę chodzenia na szczudłach prowadzą w Kamionnie wykwalifikowani instruktorzy z Suwałk
Naukę chodzenia na szczudłach prowadzą w Kamionnie wykwalifikowani instruktorzy z Suwałk Krzysztof Sobkowski
Dzieci, młodzież i dorośli - wszyscy w Kamionnie uczą chodzić się na szczudłach. Niektórzy też żonglują piłkami.

Filip Dobkiewicz, Patrycja Przybysz, Karolina Kowalska, Michał Gromadecki, Mikołaj Gromadecki, Maciej Girus, Jacek Girus, Bartek Piosik, Cyprian Kaczmarek, Michał Liszkowski, Marysia Liszkowska, Ola Nowak, Remigiusz Cichosz, Dominik Przybysz i Michał Krawczyk - to mieszkańcy Kamionny, którzy od kilku tygodni uczą chodzić się na szczudłach.

Wszystko za sprawą projektu napisanego przez Fundację 750-lecia Kamionny pod nazwą "Na szczudłach przez wieki", na którą organizacja otrzymała unijne dofinansowanie. - Projekt jest realizowany od stycznia, a zakończy się w czerwcu - mówi Jolanta Górniak, koordynator akcji w Kamionnie.

Idea nie jest przypadkowa. Jest ona bowiem elementem obchodów 750-lecia wsi, które przypada w tym roku. W ramach obchodów ma się odbyć teatralne przedstawienie odegrane przez lokalne społeczeństwo. Do tego właśnie przedstawienia potrzebne są sceny na szczudłach.

- Przedstawienie, nad którym pracujemy będzie można zobaczyć pod koniec czerwca, a także na corocznym jarmarku - zapewniają Jolanta Górniak i Beata Paech.
Dla młodych ludzi nauka chodzenia na szczudłach to ciekawe doświadczenie. - Robimy to po raz pierwszy. Na początku najtrudniej jest stanąć na nogi. Później najgorszy jest pierwszy upadek. Jak to człowiek przeżyje, to już jest dobrze i na szczudłach można wejść wszędzie - mówią Cyprian Kaczmarek, Patrycja Przybysz i Marysia Liszkowska.

Ci bardziej zaawansowani, jak Filip Dobkiewicz, potrafią nawet żonglować "poi" chodząc na szczudłach. - "Poi" to coś w rodzaju kuglarstwa. Pochodzą z Nowej Zelandii od Maorysów, którzy wykorzystują je w tańcu obrzędowym. To piłeczki zaczepione na łańcuchach, którymi się żongluje. Technik są tysiące, to kwestia wprawy - tłumaczy Filip Dobkiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto