Zespól Dixie Company tym razem zagrał dla osadzonych w Areszcie Śledczym Zespól Dixie Company tym razem zagrał dla osadzonych w Areszcie Śledczym

Zespól Dixie Company tym razem zagrał dla osadzonych w Areszcie Śledczym (© S. Seidler)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Największe przeboje jazzu tradycyjnego jak "Royal Garden Blues" czy "Tiger Rag", ale również słynny temat z filmu "Va Banque" Juliusza Machulskiego i piosenka "C'est si bon" zabrzmiały w piątek w Poznaniu w wykonaniu zespołu Dixie Company.

I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie miejsce, w którym ten koncert się odbywał - Areszt Śledczy przy ulicy Młyńskiej w Poznaniu.

Koncertu, który był swoistą formą resocjalizacji, słuchało kilkudziesięciu osadzonych, głównie młodych ludzi. Ich reakcje w przeciwieństwie do reakcji rasowej - klubowej publiczności były bardzo spokojne. Był to zarazem początek nowego cyklu Młodzieżowego Ruchu Miłośników Muzyki Pro Sinfonika. Od tej muzycy odwiedzać będą Areszt Śledczy co miesiąc.

- Będąc uczniem Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim uczestniczyłem w koncertach Pro Sinfoniki. Po latach uznałem, że Pro Sinfonika mogłaby przekroczyć próg Are-sztu Śledczego i zrobić coś dla nas. Ma być to cykl koncertów oddziaływających na grupę osadzonych i aktywizujących ich. O to nam chodzi - mówi pomysłodawca cyklu, wychowawca kulturalno-oświatowy Mikołaj Błajet.

- Nie jestem koneserem, ani melomanem, ale potrafię docenić kunszt wykonawczy i jestem mile zaskoczony. Możliwość obcowania z kulturą wyższą tutaj, w tym specyficznym miejscu, jest promyczkiem wesołości i radości - dodaje Tomasz, jeden z osadzonych.


Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

jurand (gość)

Czy jest mozliwosc zdobycia ,,namiarow,, do zespolu. Jesli takowy styl jest prezentowany, i czyni to zespol z Poznania dlaczego nie pomyslec o ich wystepach poza Poznaniem. Gratuluje zespolowi dobrych pomyslow, ewentualnie czekam na odzew...Pozdrawiam