Kopanki to prawdopodobnie jedyne obserwatorium nietoperzy w Europie Kopanki to prawdopodobnie jedyne obserwatorium nietoperzy w Europie

Kopanki to prawdopodobnie jedyne obserwatorium nietoperzy w Europie. Fot. Andrzej Kepel/PTOP „Salamandra”

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jedyne w Polsce, a prawdopodobnie i w Europie, obserwatorium nietoperzy mieści się na poddaszu Szkoły Podstawowej w Kopankach. Od wiosny do jesieni można tam oglądać liczącą ponad 400 samic kolonię rozrodczą nocka dużego - jednego z największych polskich latających ssaków.

W obserwatorium, utworzonym dzięki staraniom dyrekcji szkoły i Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody Salamandra, nietoperze są na wolności, a ludzie w „klatce” -pod kopułą z przezroczystego plastiku, przez którą mogą obserwować latające ssaki. Strych jest oświetlony czerwonymi lampami. Takie oświetlenie nie przeszkadza nietoperzom, a ludziom pozwala je dokładnie zobaczyć. W kolonii oprócz samic są urodzone na przełomie maja i czerwca młode. Do jesieni pozostają z mamami, stopniowo uczą się samodzielnie latać i nietoperzym zwyczajem polować na owady.

Zwiedzanie obserwatorium odbywa się z przewodnikiem i jest poprzedzone krótką prelekcją. Odwiedzając Kopanki warto zwiedzić też mieszczącą się nieopodal szkoły przyrodniczą ścieżkę dydaktyczną. Dzięki ustawionym na poszczególnych przystankach tablicom można nauczyć się m.in. rozpoznawania rosnących w Polsce gatunków drzew i krzewów, poznać budowę gleby i zobaczyć jak przebiega sukcesja geologiczna, nauczyć się mierzenia wysokość pagórka czy określania wieku drzewa. Jednym z przystanków ścieżki jest także staw.

Informacje

Na zwiedzanie „Batmanówki” można umówić się telefonicznie, dzwoniąc pod numer Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra" - 0-61 662 86 06 (e-mail: biuro@salamandra.org.pl). Wstęp do obserwatorium kosztuje 5 zł (bilet normalny) lub 4 zł (bilet ulgowy - dla dzieci i młodzieży szkolnej). Dojazd: z Poznania do Kopanek najłatwiej dojechać jadąc przez Opalenicę do Porażyna. Za Porażynem, tuż za przejazdem kolejowym znajduje się drogowskaz do Kopanek.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!