Lód na jeziorach: Wielkopolskie służby apelują o rozwagę Lód na jeziorach: Wielkopolskie służby apelują o rozwagę

(© Paweł Miecznik)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Lód na jeziorach: Pomimo wszechobecnej świadomości, że chodzenie po zamarzniętych akwenach jest niebezpieczne, mnóstwo ludzi w Poznaniu po nich spaceruje.

Pogoda podczas obecnej zimy jest wyjątkowo nierówna. Dni wyjątkowo zimne przeplatają się z chwilowymi ociepleniami.Lód na jeziorach nie jest przez to ani gruby, ani szczególnie wytrzymały. Wiele osób ryzykuje jednak nawet życiem i spaceruje po poznańskim Jeziorze Maltańskim, chcąc samemu przekonać się o wytrzymałości lodu.

- Kto wie, może doczekamy się kogoś, kto chciałby driftować na Malcie – ironizuje mieszkaniec Poznania.

Służby apelują o rozsądek. Oto przykładowa wytrzymałość lodu na zamarzniętym jeziorze, podana przez Państwową Straż Pożarną:

• 5-7cm utrzymuje jednego człowieka, istnieje ryzyko zarwania lodu
• 8-10cm utrzymuje dwóch ludzi stojących w jednym miejscu
• 10-12cm minimalna grubość lodu, na którym można wędkować, jeździć na łyżwach czy rowerze
• 12-20cm bezpieczny do jazdy bojerami, skuterami
• 20-30cm utrzymuje samochody osobowe
• od 30cm utrzymuje samochody terenowe, vanyLód na jeziorach: w Wielkopolsce są już ofiaryMalta oraz inne okoliczne jeziora są skute lodem. Jednak ilość mroźnych i cieplejszych dni nie daje pewności, że lód jest wystarczająco gruby. Od początku zimy w Wielkopolsce spod lodu uratowano 4 osoby a dwie poniosły śmierć.


Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji


Rozmaitości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!