Szumański podkreślał, że w sprawie nie ma drugiego dna Szumański podkreślał, że w sprawie nie ma drugiego dna

Szumański podkreślał, że w sprawie nie ma drugiego dna (© Krzysztof Sobkowski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Tak burzliwej sesji Rady Miejskiej w Międzychodzie jeszcze nie było. Kiedy przyszło do debaty nad uchwałą w sprawie reorganizacji placówek kultury, lider opozycji Krzysztof Wolny zarzucił burmistrzowi Romanowi Musiałowi kolesiostwo.

Mimo to radni przegłosowali uchwałę, na mocy której Międzychodzki Dom Kultury został przekształcony w Nadwarciańskie Centrum Animacji Kultury i Ochrony Dziedzictwa Regionalnego PROM. W jego skład – oprócz MDK – weszło Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach oraz Nadwarciański Ośrodek Turystyki Rowerowej w Mierzynie.

Od połowy stycznia dyrektorem Międzychodzkiego Domu Kultury jest Jan Japas Szumański. Konkurs na to stanowisko wygrał pod koniec września 2009 roku, ale w pracy pojawił się dopiero w połowie stycznia. Rozpoczął od mocnego uderzenia, czyli reorganizacji placówek kultury w gminie.

– Model domów kultury to anachronizm. To będzie jedna z pierwszych takich organizacji w Wielkopolsce. Pomoże nam to w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Nie chodzi o rewolucję, lecz o stworzenie nowych możliwości – tłumaczył nowy dyrektor.

Właśnie do tych nowych możliwości najwięcej zastrzeżeń miał Krzysztof Wolny.
– W 2003 roku mieliśmy już podobne centrum i zostało ono zlikwidowane. Co to da społeczeństwu? Nic! To jest zmiana korzystna tylko dla jednej osoby. Dla tej, która zostanie powołana na stanowisko wicedyrektora. Istnieje wiele innych zakładów budżetowych w gminie, radzących sobie bez zastępcy dyrektora. To kolesiostwo – stwierdził radny.

Emocje stara się studzić burmistrz Roman Musiał.
– Musimy przyłączyć CERiP w Mniszkach do nowego centrum na zalecenie Najwyższej Izby Kontroli. Wynika to także z zaleceń Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej – tłumaczył.

– Nie neguję tego, ale w tym jest drugie dno – skwitował Krzysztof Wolny.
– Nieszczęściem dla kultury jest to, że wypowiadają się na jej temat ludzie, nie mający o tym pojęcia. Zróbmy lepiej coś razem, by Międzychód był widoczny na mapie Wielkopolski – zaapelował dyrektor Jan Japas Szumański.

Przeciwna pomysłowi była też radna Teresa Cichosz, szefowa Sejmiku Kultury.
– To idzie w złą stronę. Kultura to kultura. Turystyka to turystyka i nie można tego mieszać. Cieszę się, że to Jan Japas Szu-mański został dyrektorem Domu Kultury, ale na połączenie tych placówek zgodzić się nie mogę – tłumaczy.

Nowy dyrektor zapewnia, że stanowisko zastępcy nie było utworzone dla konkretnej osoby. Nie zaprzeczył jednak, że może nim zostać Jacek Kaczmarek, który kierował skansenem w Mniszkach do września, a potem pełnił obowiązki dyrektora Domu Kultury. Podkreślił również, że zastępcę musi mieć, bo centrum to twór składający się z trzech dużych jednostek.

Co na to Jacek Kaczmarek, który ma zostać zastępcą dyrektora?
– Radny Wolny zachował się brzydko – mówi Kaczmarek. – Zniesławił moje imię, ale nie będę się z nim ciągał po sądach. Widocznie mamy inne systemy wartości. Nigdy nie wykorzystywałem swoich znajomości z burmistrzem do realizacji prywatnych celów, choć oczywiście go znam, bo w małych miejscowościach trudno się nie przyjaźnić. Nikt jeszcze nie określił granicy znajomości i, jak to określił radny, kolesiostwa – podkreślił.
Opozycyjni radni czekają teraz na rozstrzygnięcie prawne wojewody.

– Naszym zdaniem, tworząc nowy podmiot, gmina powinna najpierw zlikwidować dotychczasowe placówki, a to pominięto – mówi Krzysztof Wolny.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Kobieta Pracująca (gość)

Pan Wolny to relikt poprzedniego systemu, albo jakasś pomyłka. Łącznie ze swoim kolegą p.Gurszem (który podwóreczko ma wylizane a tuż za płotem syf- widać podejście interesuje go tylko to co jego). Odnośnie p.Wolnego- kto jest pomysłodawcą genialnej Uchwały w sprawie zmiany systemu nalicznaia opłat w przedszkolach. Nieudolna autopromocja i kompromitacja. Promocja nieróbstwa, chora polityka społeczna. Plus dla busiar i szarej strefy, a ludzie pracujący od 7-15 za marne grosze mają płacić najwyższe stawki.

wilk (gość)

To, co dzieje się w tym mieście to jest masakra. Tylko nikt o tym nie wie, bo media tu nie zaglądają. A te, które są - to pożal się Boże! Tuby władzy

ona (gość)

koncepcja przyłaczenia do domu kultury mniszek jest wymyślona przez jacka kaczmarka na jego potrzeby a zatwierdzona przez kolesia burmistrza i przegłosowana przez rade.żadna jednostka UM nie została poinformowana o możliwości napisania planu działania Cerip przy innej instytucji.radni dostali gotowca!