Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Nasza Sybiriada” w 79. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę - dziś w powiecie międzychodzkim rozpoczęły się uroczystości Dnia Sybiraka

Krzysztof Sobkowski
79. rocznica napaści sowieckiej na Polskę - rozpoczęły się uroczystości w powiecie międzychodzkim (17.09.2018).

Muzeum Pamięci Sybiru. Dokumenty, listy, pamiątki. Kolejne nabytki, które przypominają trudne losy Sybiraków
79. rocznica napaści sowieckiej na Polskę - rozpoczęły się uroczystości w powiecie międzychodzkim (17.09.2018). Muzeum Pamięci Sybiru. Dokumenty, listy, pamiątki. Kolejne nabytki, które przypominają trudne losy Sybiraków Krzysztof Sobkowski
Związek Sybiraków - Koło w Międzychodzie, z prezesem Adamem Nowakiem na czele, od lat zabiega o godne miejsce w pamięci lokalnej społeczności dla wydarzeń związanych z napaścią sowiecką na Polskę w 1939 roku. Dziś (17 września) rozpoczęły się uroczystości w powiecie międzychodzkim. Zakończą się 22 września.

W poniedziałek 17 września o godzinie 9 w Chrzypsku Wielkim odbył się uroczysty apel w miejscowym Zespole Szkół. O godzinie 11 uroczystości przeniosły się do Sierakowa, gdzie na Cmentarzu Parafialnym spotkały się rodziny sybirackie wraz z młodzieżą szkolną przy grobach sybiraków. O godzinie 14:45 podobne spotkanie odbyło się w Międzychodzie, na Cmentarzu Komunalnym. Wzięły w nim udział rodziny sybirackie oraz młodzież Zespołu Szkół „Dwójka” w Międzychodzie. O godzinie 16 w Kościele Niepokalanego Serca Maryi na Lipowcu odprawiona została msza św. w intencji ofiar agresji sowieckiej na Polskę. O godzinie 17 odbyło się tradycyjne spotkanie przy Tablicy Pamięci i Wdzięczności Sybiraków. Przemówienie wygłosił tam burmistrz Międzychodu Krzysztof Wolny.

To jednak nie koniec uroczystości w powiecie międzychodzkim. Jutro, we wtorek 18 września, podobne spotkania odbędą się w Kamionnie (o godzinie 9 na Cmentarzu Parafialnym), w Łowyniu (o godzinie 10 uroczysty apel w miejscowym Zespół Szkół).

W środę 19 września o godzinie 13 uroczystości odbędą się w Kwilczu. Najpierw w Centrum Kultury i Edukacji, a później także na Cmentarzu Parafialnym.

Ważnym akcentem święta będzie promocja książki „Nasza Sybiriada (w sobotę 22 września o godz. 11 w Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie). „Nasza Sybiriada. Losy mieszkańców powiatu międzychodzkiego dotkniętych represjami sowieckimi w latach 1939 - 1956” - „Zawiera opis przeżyć 58 postaci związanych z powiatem międzycho-dzkim. Razem z rodzinami, to około 200 osób dotkniętych Sybirem. Ich winą był fakt, że urodzili się Polakam - zderzyli się z opresyjną naturą sowieckiego imperium przemocy. Wielu z nich przez te lata uchodziło za zaginionych, a ich dramatyczny los długo pozostawał nieznany. Adam Nowak - także sybirak z Międzychodu - z gronem współpracowników z godną podziwu pasją i systematycznością przywraca zbiorowej pamięci tych wszystkich, którym tragiczny los nie dał szansy zadbania o własną spuściznę” - napisał o książce Piotr Bojarski z „Gazety Wyborczej”.

Podczas uroczystości uczniowie Liceum Ogólnokształcącego zaprezentują jej fragmenty. Zaplanowano też panel dyskusyjny „Zachować od zapomnienia”, w którym wezmą udział sybiracy (Janina Rembisz-Osipowka i Adam Nowak) oraz dzieci sybiraków (Irena Wandurska-Mokra, Jolanta Klawe i Wacław Napierała).

Muzeum Pamięci Sybiru. Dokumenty, listy, pamiątki. Kolejne nabytki, które przypominają trudne losy Sybiraków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto