Obecnie samochody ciężarowe każdego dnia przedzierają się przez wąskie centrum miasta Obecnie samochody ciężarowe każdego dnia przedzierają się przez wąskie centrum miasta

Obecnie samochody ciężarowe każdego dnia przedzierają się przez wąskie centrum miasta (© Malwina Korzeniewska)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jeszcze nigdy Opalenica nie była tak blisko rozpoczęcia realizacji tej inwestycji. Od 2002 roku trwają spory dotyczące wyboru najlepszego wariantu budowy tak ważnej i strategicznej dla miasta drogi. Obwodnica zwiększa potencjał każdego miasta – wiedzą o tym zarówno mieszkańcy, którzy na własnej skórze codziennie odczuwają jej brak, jak i lokalni urzędnicy.

Przez lata jednak nie można było wybrać żadnej z pięciu opcji proponowanych przez inwestora, czyli przez Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich, gdyż opór i protesty właścicieli gruntów opóźniały jakiekolwiek działania w tym zakresie.

– Nie da się ukryć, że brak obwodnicy w naszym mieście jest wynikiem działania niektórych mieszkańców – mówi wiceburmistrz Opalenicy Renata Borzych. Dodaje jednak optymistycznie, że są już konkretne pisemne ustalenia z właścicielami gruntów, uwzględniające ich życzenia, a koncepcja obwodnicy znalazła się w uchwalonym studium zagospodarowania przestrzennego. Jej zdaniem, już nic, co może zablokować inwestycję, nie powinno się wydarzyć.

To jednak wcale nie jest takie pewne. Zastępca dyrektora Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Krzysztof Jóźwiak mówi, że choć mieszkańcy ostatecznie opowiedzieli się za budową obwodnicy po południowej stronie miasta, nadal odbiera od niektórych skargi na tę koncepcję.

– Te przepychanki trwają już bardzo długo. Opaleniczanie są niezdecydowani. 8 lat temu przedstawiliśmy im kilka projektów, z czego każdy następny był modyfikacją poprzedniego, ale jak się okazało, żaden nie był wystarczająco dobry. Przygotowaliśmy wówczas cztery warianty północne i jeden południowy. Projekt budowy drogi po południowej stronie został zaakceptowany, ale nadal budzi wśród mieszkańców sporo wątpliwości, gdyż jak twierdzą ludzie, to właśnie po stronie północnej znajdują się duże zakłady – tłumaczy Krzysztof Jóźwiak.

Przygotowywana jest dokumentacja, która da możliwość podjęcia konkretnych działań, pozwalających rozpocząć budowę obwodnicy. WZDW czeka teraz na decyzję środowiskową Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, która ma być gotowa już w najbliższych dniach.

Obwodnica po południowej stronie Opalenicy uwzględnia ruch samochodów od strony Grodziska Wielkopolskiego, ale także będzie miała wpływ na odciążenie centrum miasta od strony Poznania.

Badania ruchu w mieście dały jasny obraz. Największe natężenie jest ze wschodniej części, a więc ze strony Poznania, następnie od południa, czyli z Grodziska Wlkp., kolejno z Nowego Tomyśla i Lwówka.
Wieloletni Plan Inwestycyjny dla województwa wielkopolskiego zakłada rozpoczęcie budowy obwodnicy w 2012 roku.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!