Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Osiem odwołanych pociągów to konsekwencje śnieżnej zimy w Wielkopolsce. Zgodnie z zapowiedziami Przewozów Regionalnych nie będą kursowały do końca lutego.

To jednak nie koniec problemów pasażerów w naszym regionie. W poniedziałek zamiast 49 sprawnych pociągów elektrycznych Przewozy Regionalne miały do dyspozycji zaledwie 34 składy. A przecież mróz już tak bardzo nie doskwierał kolejarzom. Na wielu trasach w najbliższych dniach pociągi zamiast z dwóch elektrycznych zestawów, będą składały się tylko z jednego.

Problemom na kolei zaradzić ma powołany wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim sztab kryzysowy.
– Nie ma kłopotu z pieniędzmi, jest problem z taborem i tym, gdzie go naprawić – utrzymuje Jerzy Kriger, dyrektor departamentu transportu w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu.

Obecnie duże problemy są także z silnikami elektrycznymi. Aż dwadzieścia z nich jest bowiem niesprawnych. Zakład, który naprawia taki sprzęt, znajduje się w Mińsku Mazowieckim. Rzecz w tym, że kolejka czekających na remonty jest tam bardzo długa.
Urzędnicy mają jednak nadzieję, że w ciągu tygodnia, najdalej dwóch, uda im się opanować sytuację, czyli znajdą firmę, która naprawi, a dokładnie przewinie silniki elektryczne.

– Konstrukcja silnika jest taka, że śnieg zasysany jest do wnętrza, a kiedy się stopi, woda powoduje zwarcie. Śnieg szkodzi zdecydowanie bardziej niż mróz – wyjaśnia Jerzy Kriger.

Wczoraj natomiast zaspy uniemożliwiały przejazd pociągami REGIO na trasach z Lesz-na przez Gostyń do Jarocina oraz z Rzepina do Międzyrzecza.
– Sobota i niedziela ze względu na opady śniegu były bardzo trudne. W poniedziałek sytuacja się poprawiła. Wczoraj rano opóźnione były tylko trzy pociągi. Miały nie więcej niż kilkanaście minut opóźnienia – opowiada Zbigniew Kryś, dyrektor Wielkopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Poznaniu.

Odwołane kursy

Poznań (14.15) – Leszno
Leszno (6.38) – Poznań
Ostrów (15.30) – Jarocin
Jarocin (5.40) – Ostrów
Poznań (15.06) – Września
Września (6.06) – Poznań
Poznań (16.30) – Gniezno

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Draaken (gość)

Pociąg relacji Krzyż - Poznań, który przyjeżdża do Szamotuł o 6.43: wcześniej był to skład elektryczny (EZT), teraz jeździ spalinówka z dwoma wagonami piętrowymi i jednym zwykłym :)
Pasażerom chyba wyszło to na lepsze - ale sam fakt dużo mówi :)
Właściwie to powinniśmy się cieszyć chyba, że ten pociąg jeździ, bo jak się czyta powyższe, to strach człowieka ogarnia...

wlkp (gość)

Ostatnio planując jakieś spotkanie i jadąc koleją trzeba wyjeżdżać z 3 godzinnym zapasem czasu, bo nigdy nic nie wiadomo. Ostatnio często jak jadę pociągiem osobowym z Poznania do Konina po drodze coś wysiada, zwykle hamulce, raz trzeba było podmieniać pociąg, bo ten stanął nad wiaduktem za stacją Poznań Garbary.
To gra na zasadzie - ile wam trzeba pasażerowie, abyście zrezygnowali z kolei i jeździli samochodem / autobusem ?

Heniek (gość)

Oto skutki podzielenia PKP na spółki. Dla rządzących ne było ważne dobro podróżnych ale stołki i stanowiskadla kolegów i rodziny. Kiedyś PKP było jednym przedsiębiorstwem i działało. Teraz mamy kupę spółek gdzie dobrze płatną pracę i ciepłe fotele znaleźli wybrańcy. Jesteśmy ewenementem w skali światowej w tym temacie. Oto obraz intelektualny kto w Polsce rządzi jakie ma genialne pomysły. Nowy ich pomysł to likwidacja SOK i wprowadzenie na jej miejsce 1000 policjantów i ochraniarzye. Wtedy teren kolejowy opanują kryminaliści a ludzie przesiądą się do autobusów. I nastąpi koniec ery kolei.

Pasażer frustat (gość)

Serdecznie dziękuje za odwołaniew w lutym ( a może już na stałe?)
pociągu nr 77934/5 relacji Gniezno odj. godz. 5.44 – Poznań Gł. przyj. godz. 6.41 . W ub.roku skrócono go do jednego składu , teraz odwołano.
Jeżdził przepełniony , teraz następny jest taki sam . Widać gdzie PR ma swoich klientów.