Podsumowanie roku 2015 w powiecie międzychodzkim. Co nas rozczarowało? Rok 2015 to także wydarzenia trudne. Czasem zdarzenia losowe, z którymi przyszło zmierzyć się mieszkańcom powiatu międzychodzkiego. Kiedy indziej to wydarzenia będące skutkiem podejmowanych decyzji. Mieszkańcy czterech gmin powiatu często nie godzili się z nimi i otwarcie krytykowali. Jakie wiadomości przyjęli z największą niechęcią?

Podsumowanie roku 2015 w powiecie międzychodzkim:

PROBLEMY Z MOSTAMI
Od 16 stycznia na między-chodzkim moście zaczął obowiązywać zakaz jazdy dla samochodów, które w dowodzie rejestracyjnym mają zapisaną dopuszczalną masę całkowitą większą niż 26 ton. W lutym okazało się, że w kiepskim stanie jest także sierakowski most. Wybudowany w 1978 roku miał służyć maksymalnie 20 lat. We wrześniu marszałek województwa zadeklarował, że nowy most powstanie w Międzychodzie, ale dopiero kiedy uda się pozyskać na inwestycję środki unijne.

POŻAR W CENTRUM MIASTA
16 zastępów straży pożarnej gasiło pożar w centrum Międzychodu. 15 stycznia o godzinie 13 ogień pojawił się w jednej z kamienic i rozprzestrzenił w zatrważającym tempie. To największy w historii miasta pożar w jego centrum. Poszkodowane zostały w nim 4 rodziny (15 osób).

NIETRAFIONE TARGOWISKO?
Kiedy w listopadzie 2013 roku gmina przeniosła targowisko na zbieg ulic Daszyńskiego i Ogrodowej, handlujące tam osoby nie kryły swoich obaw. W 2015 na sierakowskim targowisku brakowało kupujących, a także handlujących. Gmina zdecydowała się na obniżenie opłaty targowej do 1 zł oraz szereg działań, aby pasaż za 1,2 mln zł nie okazał się bezużytecznym placem.

INWESTOR– WIDMO W ŁOWYNIU
W lutym pojawiła się informacja, że majątek byłej Fabryki Mebli Tapicerowanych Christianapol Sp. z o.o. w Łowyniu ma kupić Steinpol Central Services Sp. z o.o., która jest częścią Steinhoff International Holdings. Rozpoczęła się nawet rekrutacja pracowników. Nie doszło jednak do ich zatrudnienia, ponieważ 9 kwietnia zakończył się przetarg na sprzedaż byłej fabryki i nie wzięła w nim udziału żadna z firm, która wcześniej rzekomo zgłaszała aspiracje na zakup fabryki.

ROLNICY ZAPŁACILI KARY
W 2015 roku rolnicy z gminy Chrzypsko Wielkie byli wzywani do wyjaśnień w sprawie kart leczenia zwierząt. Wielu rolników z gminy Chrzypsko Wielkie zapłaciło grzywny do kilku tysięcy złotych. Jak twierdzą kart nie dostali od weterynarza. W lipcu do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko weterynarzowi oraz 51 rolników. Wobec 170 osób prokuratura wnioskowała o warunkowe umorzenie postępowania.

SKUTKI SUSZY
Susza nie ominęła powiatu międzychodzkiego. Odczuli ją grzybiarze, którzy w tym roku nie zarobili na sprzedaży runa leśnego. Narzekają także wędkarze oraz hodowcy ryb, ponieważ długotrwała susza spowodowała obniżenie się poziomu wody w zbiornikach wodnych. Odczuli to także rolnicy, którzy notowali niższe o nawet 50 proc. zbiory.

LIKWIDACJALINII KOLEJOWEJ
W październiku Minister Infrastruktury i Rozwoju Maria Wasiak wydała zgodę na likwidację odcinka linii kolejowej nr 363 Rokietnica – Skwierzyna na odcinku do Międzychodu, czyli najkrótszego kolejowego połączenia Międzychodu z Poznaniem. Rozbiórka miała się odbyć pod koniec 2015 roku.

TRUDNE DECYZJE W SAMORZĄDZIE
Także samorządowcy podejmowali czasem nietrafione decyzje. Jedną z nich było łączenie jednostek oświatowych w Międzychodzie, która podzieliła społeczeństwo. Tak samo jak w Kwilczu, kiedy wypłacono odprawę wicewójt, która wróciła na stanowisko.

Z regionu

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!