Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat nowodworski. Jak plażować bezpieczenie. Porady ekspertów

red
Powiat nowodworski. Wypoczywać nad morzem trzeba bezpiecznie
Powiat nowodworski. Wypoczywać nad morzem trzeba bezpiecznie
Powiat nowodworski. Tylko w ubiegły weekend na Mierzei Wiślanej policjanci odnotowali pięć zagubień małych dzieci. W trosce o bezpieczeństwo plażowiczów policjanci oraz ratownicy WOPR apelują o rozważne korzystanie z letnich atrakcji i przypominają podstawowe zasady unikania zagrożeń związanych z wypoczynkiem zad wodą.

Powiat nowodworski. W upalne wakacyjne dni z uroków nadmorskich plaż na Mierzei Wiślanej korzystają tysiące turystów i mieszkańców. W większości przypadków wypoczynek nad Bałtykiem nierozerwalnie łączy się z korzystaniem z morskich kąpieli i przebywaniem w tłumie.

Policjanci oraz ratownicy WOPR apelują o rozważne korzystanie z letnich atrakcji i przypominają podstawowe zasady unikania zagrożeń związanych z wypoczynkiem zad wodą.

BEZPIECZNA KĄPIEL

- Należy korzystać z kąpielisk strzeżonych, przestrzegać regulaminu kąpieliska i stosować się do poleceń ratowników.

-Wywieszona na ratowniczej wierzy BIAŁA FLAGA – oznacza, że kąpiel jest dozwolona, natomiast CZERWONA FLAGA – oznacza zakaz kąpieli.

- Nie należy wchodzić do wody będąc pod wpływem alkoholu, bezpośrednio po jedzeniu i piciu i intensywnym opalaniu .

- Dzieci do lat 7 nie mogą kapać się bez opieki dorosłych. Nad morzem woda jest szczególnie niebezpieczna. Nie chodzi o samą jej głębokość, ale o działanie fal, które z łatwością mogą znieść małe dziecko. Praktycznie po kilku chwilach malec orientuje się, że jest w zupełnie innym otoczeniu. Na plaży więc bardzo łatwo o zgubienie się dziecka, nie tylko w tłumie plażowiczów, ale właśnie w wodzie. Ponadto fale mogą „przykryć” dziecko i chociaż nie ma zakazu kąpieli, to najmniejsze dzieciaki są narażone na ich działanie

- W wodzie maluchy powinny być wyposażone w odpowiedni sprzęt typu: dmuchane rękawki, kamizelki, jaskrawe stroje kąpielowe. Szczególną uwagę należy zwrócić podczas korzystania przez naszych podopiecznych z różnego rodzaju materacy, pontonów i kół, które morskie fale i prądy w łatwy sposób potrafią znieść w głąb morza, lub z których np. przy większym wierze łatwo i niespodziewanie można spaść do wody na dużej jej głębokości. Ratownicy przypominają, że na takim sprzęcie na kąpielisku strzeżonym wypływamy tylko do granicy wyznaczonej przez czerwona boję.

- Przy większości strzeżonych kąpielisk wyznaczone są strefy przeznaczone dla kolonistów i grup zorganizowanych. Te korzystać mogą z kąpieli pod okiem własnego ratownika posiadającego odpowiednie uprawnienia i wyposażonego w wymagany sprzęt ratowniczy i medyczny lub skorzystać z usług ratowników WOPR.

- W przypadku jakiegokolwiek zagrożenia należy głośno wołać o pomoc. W całym kraju działa numer alarmowy służb ratunkowych 112. Bezpośredni numer ratunkowy nad wodą to: 601 100 100.

DZIECKO BEZPIECZNE W TŁUMIE

Na plaży bardzo łatwo o zagubienie się dziecka. może się czymś zainteresować. Dla małego, pochłoniętego zabawą turysty plaża w każdym miejscu jest podobna i w wielu przypadkach nie zauważa on, że oddalił się on swojego kocyka o kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów. W tłumie niestety niełatwo o odnalezienie dziecka. Tylko w ubiegły weekend policjanci z nadmorskich miejscowości nowodworskiego powiatu odnotowali 5 przypadków zagubień małych dzieci. Jedno z nich znalazło się w odległości trzech kilometrów od opiekunów. Aby uchronić się przed wyjątkowo stresującą sytuacją, jaką jest zagubienie się dziecka, przed wyjściem na plażę należy wypracować z maluchami pewne zasady postępowania.

- Gdy tylko maluch będzie na to gotowy – należy zadbać o to by wiedział: jak się nazywa i gdzie mieszka, może zapamięta również numer telefonu do rodziców.

- Przy wejściu na plażę należy zapamiętać i nauczyć dziecko numeru wejścia, którym na nią wchodzimy.

- Trzeba nauczyć dziecko, że w przypadku zagubienia ma zgłosić się do wieży ratowniczej, gdzie ratownicy pomogą mu wrócić do rodziców.

- Na kąpieliskach strzeżonych od Mikoszewa do Katów Rybackich ratownicy rozdają bezpłatne opaski, na których wypisać należy imię dziecka i kontakt telefoniczny do opiekunów. Tak specjalnie przygotowaną opaskę należy nałożyć dziecku na rączkę – przyspieszy to nawiązanie kontaktu z jego opiekunami.

- Dodatkowym środkiem ostrożności będzie założenie maluchowi odpowiednich ubrań. Jaskrawo, kolorowo i specyficznie ubrany maluch,będzie o wiele łatwiejszy do odnalezienia.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto