Na budowie stadionu  pojawiły się dźwigi Na budowie stadionu  pojawiły się dźwigi

Na budowie stadionu pojawiły się dźwigi. Przy ich pomocy zostanie zamontowany tzw. parasolek nad najdłuższą kotwicą (© Sławomir Seidler)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Bartosz Bosacki, piłkarz „Kolejorza” został trzecim ambasadorem Euro 2012 w Poznaniu. Dołączył do piłkarskiego teamu, w którym są już dominikanin ojciec Jana Góra oraz raper Mezo. Wręczenie nominacji odbyło się wczoraj w Multikinie Malta.

– Pozostali dwaj są spoza branży, to jeden będzie z branży – żartował Ryszard Grobelny, prezydent Poznania, wręczając Bosackiemu nominację.
Piłkarz, dziękując za to wyróżnienie, zrewanżował się prezydentowi prezentem.

– Dyplom za koszulkę to całkiem niezły interes – stwierdził Grobelny.
Bosacki podkreślił, że Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 to impreza, która będzie jednym z większych wydarzeń w naszym kraju. Dlatego musimy podejść do niej z dużym zaangażowaniem. Michał Prymas, pełnomocnik prezydenta do spraw Euro 2012, zaznaczył, że ambasadorowie, których docelowo ma być jedenastu, będą pomagali zintegrować środowiska poznańskie wokół mistrzostw.

– Bycie ambasadorem to dla mnie duża odpowiedzialność – przyznał Bosacki. Piłkarz przypomniał, że stadion przy Bułgarskiej jest dla niego szczególnym miejscem, z którym jest związany od lat. – Miało ono wpływ na moje wychowanie. To kawałek mojego życia.

Jego marzeniem jest gra w drużynie narodowej na Euro 2012. Jednak przyznaje, że będzie ciężko je zrealizować. Z pewnością jednak zagra na nowym stadionie w barwach Lecha.

Podczas wczorajszej uroczystości w Multikinie Malta odbyła się również premiera dwóch filmów, prezentujących budowę Stadionu Miejskiego przy Bułgarskiej.
– Przedstawiają one najtrudniejszą operację, jaka została przeprowadzona na obiekcie, czyli montaż czterech kratownic – wyjaśnia Prymas. – Teraz prezentujemy fragment filmów, całość będzie gotowa po zakończeniu budowy.

Realizatorem pierwszego obrazu jest Zbysław Kaczmarek, który do udziału zaprosił młodego piłkarza, Adama, ucznia Szkoły Podstawowej nr 13.
– Gdy zobaczyłem, jak podbija piłkę, wiedziałem, że nie będę musiał robić dużo dubli – stwierdził Kaczmarek. – Moim celem było udokumentowanie tego, co działo się przy Bułgarskiej między październikiem a grudniem. Była to operacja wyjątkowa, przy której warto było być z kamerą.

Autorem drugiego filmu, relacjonującego siedem dni z budowy stadionu, jest Rafał Jerzak. Jego zdaniem to, co powstaje przy Bułgarskiej, przytłacza swym ogromem.

– To wielka walka człowieka z materią – przyznaje Jerzak.
Tymczasem na stadionie rozpoczął się kolejny etap prac. Zamontowana zostanie dodatkowa membrana tzw. parasolek nad najdłuższą kratownicą przy IV trybunie. Pas o szerokości 18 metrów ma stanowić dodatkową osłonę dla kibiców z „czwórki”. Podobnie będą wyglądać prace nad drugą trybuną.
Obecnie od zewnętrznej strony stadionu nad II trybuną zakładane są tzw. ości. Teraz jest ich 7, ale prawdopodobnie do końca tygodnia będzie komplet, czyli 10. Wczoraj zamontowano pierwszą z „ości” nad II trybuną. To na nich rozciągnięta zostanie membrana.

Cały czas trwają również prace żelbetowe związane z zabudowywaniem narożników trybun. Do tej pory służyły one jako wjazd dla gigantycznych dźwigów, które montowały kratownicę. Do czerwca większość prac będzie się odbywać na zewnątrz stadionu. Odtworzona została bowiem płyta boiska i niemożliwy jest wjazd ciężkiego sprzętu.

We wnętrzu stadionu trwają także prace wykończeniowe.

Wesprze miasto

Bartosz Bosacki
piłkarz KKS Lech Poznań

Miło mi, że mogłem odebrać tytuł ambasadora Euro 2012. Postaram się zrobić wszystko, żeby wywiązać się z tego, co zostało mi powierzone. Na razie jest trzech ambasadorów, a ma być nas jedenastu. Będziemy się spotykali, brali udział w różnych akcjach, wspierając miasto. Zapewniam, że będę wykorzystywał jak najwięcej okazji, by promować Poznań i mistrzostwa. Dla poznaniaków Euro 2012 to ważne wydarzenie nie tylko dlatego, że miasto zyska nowy stadion, ale powstanie wiele innych inwestycji, z których mieszkańcy skorzystają.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Eurolang2012 (gość)

Na stronie eurolang2012.com dostępny jest kurs języka polskiego i ukraińskiego w związku z Euro 2012. Kurs jest za darmo i przeznaczony dla wszystkich, którzy chcą się nauczyć podstawowych zwrotów piłkarskich i nie tylko.
Serwis zawiera kursy języków polskiego i ukraińskiego przygotowane z myślą o kibicach, przewodniki językowo - kulturowe dotyczące Polski i Ukrainy. Każdy użytkownik ma możliwość pobrania na swój komputer plików MP3 z zarejestrowaną prawidłową wymową słów w języku polskim i ukraińskim. Dzięki projektowi EuroLang zagraniczni kibice odwiedzający Polskę i Ukrainę nie tylko bez trudu trafią do hotelu, na stadion czy też do restauracji. Będą mieli również możliwość poznania kultury i piękna państw organizujących Euro 2012.
Treści składające się na projekt EuroLang 2012 zostały przetłumaczone na 25 języków, aby umożliwić udział w projekcje wszystkim obywatelom Unii Europejskiej.

poz (gość)

Zgadzam się z Józiem,oglądam regularnie.A co do Bosego,to dobra decyzja prezydenta,wreszcie ktoś od futbolu będzie ambasadorem,bo już bałem się że będzie drugie Taize.

Józiu Kolejowy (gość)

Polecam stronę www.budowa.maroonpoint.com, na której na bieżąco pojawia się bardzo dobra i ciekawa fotorelacja z budowy stadionu Lecha