Dzisiaj po przeprowadzeniu badań prokuratura wydała zgodę na przekazanie skradzionego we wrześniu 2000 roku obrazu "Plaża w Pourville" do poznańskiego Muzeum Narodowego. Wczesnym popołudniem obraz został zaprezentowany dziennikarzom.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- Do Muzeum przyjechało tylko płótno - rama została na policji, ponieważ jest jeszcze potrzebna do śledztwa. Tam zostanie przeprowadzona naukowa ekspertyza, mająca wykazać, czy płótno zgadza się ze strzępkami, pozostawionymi na ramie - mówi Aleksandra Sobocińska, rzecznik Muzeum Narodowego.

Obraz został pokazany w Sali Narożnej, czyli tej, z której został skradziony niespełna dziesięć lat temu. Ówczesny dyrektor, Piotr Michałowski, chce pokazać "Plażę w Pourville" w swoim "naturalnym środowisku" dla zwiedzających w czerwcu. Wtedy planowana jest wystawa malarstwa polskiego, skupiona wokół postaci Claude'a Moneta.

Na razie płótno wraca do magazynu, gdzie zostanie poddane wielomiesięcznej konserwacji. Wiadomo że "Plaża w Pourville" jest podniszczona. Złodziej przeciął m.in. dolną sygnaturę oraz dukt pędzla.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!