Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przepisy uczniów Zespołu Szkół w Sierakowie w książce "Kulinarne podróże po Wielkopolsce" - sprawdźcie koniecznie, warto

Krzysztof Sobkowski
Na rynku już ukazała się książka kucharska "Kulinarne podróże po Wielkopolsce", wydana przez nasze wydawnictwo, w której swoje specjały prezentują m.in. uczniowie Zespołu Szkół w Sierakowie.

Poznań Tattoo Konwent 2019


źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.
Na rynku już ukazała się książka kucharska "Kulinarne podróże po Wielkopolsce", wydana przez nasze wydawnictwo, w której swoje specjały prezentują m.in. uczniowie Zespołu Szkół w Sierakowie. Poznań Tattoo Konwent 2019 źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl. Krzysztof Sobkowski
Sierakowski Zespół Szkół ma ogromne zasługi w kształceniu rybaków. Uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych to fachowcy w sferze gotowania. Rosół z karpia z pierogami to ich specjalność. W telegraficznym skrócie - palce lizać. Sprawdźcie!

Sieraków to wypoczynkowy, turystyczny kurort w zachodniej Wielkopolsce, wyróżniony przez internautów w głosowaniu w plebiscycie Polskiej Organizacji Turystycznej. Wypoczynkowe centrum powiatu międzychodzkiego oddalone jest o godzinę jazdy samochodem od stolicy Wielkopolski. Sieraków jest idealnym miejscem do aktywnego wypoczynku, rozwijania pasji czy eksplorowania przyrodniczych zakamarków Puszczy Noteckiej. Wśród setek gatunków roślin i zwierząt, pośród wielu kilometrów szlaków pieszych czy rowerowych, na odwiedzających czekają liczne atrakcje, które każdemu pozwolą przeżyć wyjątkową przygodę.

Dla biegaczy, rowerzystów, spacerowiczów, miłośników jazdy konnej i wszystkich osób aktywnych polecamy wypożyczalnie sprzętu sportowego, leśne wędrówki czy odkrywanie sekretów regionalnej historii ukrytej w zabytkowych obiektach Sierakowa. Natomiast specjalnie na rodzinny wypoczynek polecamy plażowanie nad jednym z wielu naszych jezior. Ciekawym doświadczeniem, zarówno dla małych wczasowiczów, jak i dużych, będzie wizyta w Stadzie Ogierów, gdzie można zobaczyć zabytkowe budynki, wiekowe powozy, spróbować powożenia czy jazdy na konikach polskich. Rzadkie gatunki zwierząt, roślin są na wyciągnięcie ręki w Sierakowskim Parku Krajobrazowym, a obszar Ostoi Ciemnego Nieba w Izdebnie i Chalinie pozwoli zakochać się w niebie pełnym gwiazd.

Turystyka rowerowa jest jedną z najszybciej rozwijających się form turystyki aktywnej. Obecnie każdego roku setki osób, przebywających na gościnnej sierakowskiej ziemi, szukają tras nadających się do rowerowych wędrówek. Rowerzyści w naszej gminie mają do dyspozycji aż 105 km tras, a na miłośników pieszych wędrówek czeka ponad 200 km ciekawych szlaków o różnych stopniach trudności. Na trasie szlaków pieszych oraz nordic walking nie brakuje pięknych widoków, miejsc wypoczynkowych i atrakcji turystycznych. Bogata infrastruktura turystyczna stanowi dobrą bazę do organizacji wydarzeń kulturalnych i sportowych na wysokim poziomie. Sieraków znany jest z zawodów triathlonowych, które uznawane są za kultowe. Miłośników biegania, poza idealnymi trasami treningowymi, przyciągają również imprezy biegowe, tj. Cross Sierakowski czy Maraton Puszczy Noteckiej.

Pisząc o Sierakowie, warto wspomnieć o ciekawej historii miasta, bo Sieraków słynie m.in. z najstarszego na ziemiach polskich Stada Ogierów, które funkcjonuje od 1829 roku. Unikatową „Perłą Sierakowa” jest kościół pobernardyński zaprojektowany przez Krzysztofa Bonadurę Starszego, wyposażony w centralnej części ołtarza głównego w obraz „Zdjęcie z krzyża” autorstwa Artusa Wolfforta. Zbiorem historycznych pamiątek regionalnych może pochwalić się Powiatowa Instytucja Kultury Muzeum Zamek Opalińskich, które w swoich murach eksponuje bogato zdobione sarkofagi dawnych właścicieli Sierakowa - rodu Opalińskich.

Poza przyrodą czy architekturą gmina Sieraków to również atrakcje, które pozwalają kreatywnie spędzić czas. Od 2016 roku w Sierakowie, przy Jeziorze Jaroszewskim funkcjonuje Wakepark Sieraków, w ramach którego został zamontowany wyciąg w systemie 2.0 z torem o długości ok. 180 m. Wakeboarding to połączenie nart wodnych, snowboardingu i surfingu. Swoich sił można też spróbować w kręgielni, strzelnicy czy mierząc się z siłami rzeki Warty podczas spływów kajakowych.

Zachęcamy do aktywnego wypoczynku w gminie Sieraków oraz do zapoznania się z kulinarnymi tradycjami regionu poprzez degustację lokalnej kuchni w restauracjach i lokalach gastronomicznych.

W mieście działa Zespół Szkół, który ma ogromne zasługi w kształceniu rybaków. Od 1939 roku szkołę rybacką ukończyło ok. 2,5 tys. absolwentów, którzy pracują na terenie całego kraju. Dziś uczniowie Technikum Rybactwa Śródlądowego uczą się m.in. obsługi sprzętu rybackiego, szycia sieci, pracy w gospodarstwach rybackich, hodowli ryb itp. Uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych to z kolei fachowcy w sferze gotowania. Rosół z karpia z pierogami to ich specjalność. W telegraficznym skrócie - palce lizać. Sprawdźcie koniecznie. To jedna z tych potraw, które znalazły się w wydanej niedawno, przez nasze wydawnictwo, książce kucharskiej "Kulinarne podróże po Wielkopolsce".

Składniki na rosół: Karp - 1 szt. ok. 2 kg, głowy z karpia - 3 szt. (bez skrzeli i oczu), marchew - 1 szt., pietruszka korzeń - 1 szt., seler - ½ szt., por - 1 szt., cebula - 3 szt., liść laurowy - 4 szt., ziele angielskie - 5-6 ziarenek, pieprz ziarnisty czarny - 5-6 ziarenek, pieprz mielony czarny i sól - do smaku, woda - ok. 3 l. Sposób przygotowania: Przygotowujemy bulion warzywny z wszystkich warzyw (cebulę przekroić w poprzek włókien na połowę i mocno przypiec na patelni lub płycie grzewczej, a następnie dodać do gotującego się bulionu). Gotujemy warzywa do miękkości. Do bulionu dodajemy głowy z karpia, kręgosłupy oraz części ogonowe ryby i gotujemy rosół. Środkowe kawałki ryby zostawiamy na farsz pierogowy. Gdy rosół jest już ugotowany, odlewamy około 1 l wywaru i gotujemy w nim środkowe kawałki karpia. Z ugotowanego mięsa karpia możemy przygotować pierogi lub pulpety i podawać z czystym rosołem. Pierogi - składniki: Mąka pszenna - 275 g, bardzo ciepła woda - 150 ml, olej lub masło - ok. 25 g, sól. Nadzienie do pierogów - farsz: Środkowa część karpia - 5-6 kawałków, por - 1 szt., sól, pieprz do smaku. Wykonanie ciasta: Do miski przesiewamy mąkę. Dodajemy tłuszcz, sól i wrzątek. Całość dokładnie mieszamy. Po uformowaniu „kuli” ciasto wykładamy na stolnicę i zagniatamy. Na chwilę pozostawiamy ciasto, by „odpoczęło” przykryte miską. Następnie dzielimy je na mniejsze części i wałkujemy na 2-3 mm grubości. W cieście wykrawamy krążki przy pomocy szklanki lub foremki, nakładamy farsz i starannie zlepiamy (zwijając ciasto w połowie z farszem). Pierogi wkładamy do części wrzącego rosołu, gdy wypłyną - gotujemy 2-3 minuty, wyjmujemy łyżką cedzakową na durszlak. Wykonanie farszu: Por kroimy w bardzo cienkie paseczki i siekamy. Następnie pokrojony por smażymy na oleju. Środkowe części karpia gotujemy w rosole z karpia. Ugotowane mięso studzimy, rozdrabniamy i pozbawiamy ości. Rybę i por łączymy, mieszamy i doprawiamy pieprzem i solą. Tym nadzieniem faszerujemy przygotowane wcześniej ciasto. Pierogi gotujemy w części rosołu z karpia. Ugotowane pierogi przekładamy do bulionówek, zalewamy czystym rosołem z karpia, posypujemy drobno posiekaną pietruszką i spożywamy.

Poznań Tattoo Konwent 2019

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto