Wnętrze wytwórni amfetaminy w garażu koło Środy Wlkp Wnętrze wytwórni amfetaminy w garażu koło Środy Wlkp

Wnętrze wytwórni amfetaminy w garażu koło Środy Wlkp. (© fot. materiały operacyjne cbś w Poznaniu)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Garaż na posesji w niewielkiej miejscowości pod Środą Wielkopolską. To tam zaczęło działać laboratorium, w którym wytwarzano amfetaminę. Policjanci, którzy tam wkroczyli, zobaczyli tak wielką ilość komponentów, że nie mają wątpliwości: w ciągu kilku godzin można by wyprodukować kilkanaście kilogramów narkotyku o czarnorynkowej wartości ponad miliona złotych. To pierwsza od lat fabryczka amfetaminy, na którą natrafiono w Wielkopolsce. Do tej pory wielokrotnie likwidowano tylko plantacje konopi indyjskich.

– Pierwsze informacje o organizowanej pod Środą wytwórni narkotyków Centralne Biuro Śledcze zdobyło w połowie ubiegłego roku – mówi Romuald Piecuch w Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. – Z więzienia wyszedł wówczas 29-letni chemik. Od razu rozpoczął przygotowania do stworzenia linii produkcyjnej amfetaminy. Kolejne działania doprowadziły do rozpoznania organizatorów produkcji i lokalizacji laboratorium.

– Mówimy: wytwórnia, fabryczka, laboratorium, ale to za dużo powiedziane – kręcą głowami policjanci. – W garażu był brud, śmieci, szmaty, rurki podtrzymywane przez stojaki ustawione na kołach samochodowych. Brzydziło się czegokolwiek dotknąć.

Policja wkroczyła do budynku w piątek w nocy (w pogotowiu stali strażacy – obawiano się wybuchu chemikaliów). Linia produkcyjna działała na najwyższych obrotach. Nad wszystkim czuwał chemik ze Swarzędza. Był zaskoczony wizytą mundurowych, bo okolice działki obserwowały kamery. W razie „nalotu” mężczyzna miał być ostrzeżony.

– Synteza przeprowadzana była metodą umożliwiającą wyprodukowanie z jednego cyklu sześciu kilogramów narkotyku – wyjaśnia Piecuch. – Z naszych ustaleń wynika, że wytwórnia dopiero rozpoczęła działanie. Na miejscu zabezpieczono elementy linii produkcyjnych oraz kilkadziesiąt litrów substancji chemicznych do produkcji amfetaminy. Ilość tych środków pozwalała w ciągu kilku godzin wyprodukować kilkanaście kilogramów narkotyku o czarnorynkowej wartości ponad miliona złotych. Narkotyki miały trafić do Europy Zachodniej.

Oprócz chemika i właściciela posesji ujęto również w Zielonej Górze i Lublinie 50-letniego dostawcę komponentów i 52-letniego odbiorcę amfetaminy. W Swarzędzu zatrzymano zaś 30-letniego pośrednika, który koordynował przedsięwzięcie. Prokurator przedstawił im zarzuty wytwarzania znacznej ilości środków odurzających oraz posiadania przyrządów i substancji służących do ich nielegalnej produkcji. Grozi za to do 15 lat pozbawienia wolności.

W minionych latach rzadko likwidowano w Wielkopolsce fabryki narkotyków. Ponad dwa lata temu w Słupcy natrafiono na wytwórnię ekstasy. Nie znaleziono gotowych tabletek, ale mnóstwo śladów amfetaminy.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!