Zamiast winiet - elektroniczny system poboru opłat. Od 1 lipca 2011 roku na 260 km państwowych autostrad (A2 Konin-Stryków i A4 Katowice-Wrocław) oraz na 500 km dróg ekspresowych kierowcy aut dostawczych (powyżej 3,5 tony), ciężarówek i autobusów będą płacili za przejazd elektronicznymi impulsami.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W przyszłości system ma objąć 2000 km autostrad, 5000 km dróg ekspresowych oraz 250 km alternatywnych dróg krajowych. Państwo sięgnie również do kieszeni kierowców aut osobowych i motocykli - tradycyjne opłaty będą pobierane najpierw na 100-km odcinku A2 Konin-Stryków (najpóźniej od lipca 2011 r.), a docelowo aż na 1500 km autostrad.

GDDKiA 22 lutego wybierze maksymalnie 20 firm, które wezmą udział w przetargu na projekt, budowę i obsługę Krajowego Systemu Poboru Opłat. Wtedy okaże się w jakiej technologii będzie działał system - satelitarnej czy radiowej. Kontrakt wart jest pół miliarda złotych. Ma być zawarty na 8 lat. Na odcinkach koncesyjnych po likwidacji winiet opłaty za przejazd będą pobierane ręcznie, ale zarządcy deklarują, że w przyszłości przejdą na e-myto.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!