Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tomasz Tomala: Biała Sobota ma pomóc ludziom w dotarciu do lekarzy specjalistów, a akcja ma być organizowana cyklicznie

Krzysztof Sobkowski
Tomasz Tomala - organizator I Białej Soboty w Międzychodzie.
Tomasz Tomala - organizator I Białej Soboty w Międzychodzie. Krzysztof Sobkowski
Biała Sobota ma pomóc ludziom w dotarciu do lekarzy specjalistów, a akcja ma być organizowana cyklicznie. Z głównym jej organizatorem, Tomaszem Tomalą, rozmawia Krzysztof Sobkowski.

Czym jest Biała Sobota i dlaczego jest organizowana w Międzychodzie?
Tomasz Tomala: Biała Sobota jest akcją profilaktyczną, organizowaną społecznie, bez żadnego kontekstu politycznego. Główny cel to pomoc mieszkańcom w dotarciu do lekarzy specjalistów w wybranych dziedzinach medycznych. W I Białej Sobocie, w roli współorganizatora, występują: SP ZOZ, MART MEDICA, Prywatny Gabinet Fizykoterapii i Sklep Ortopedyczny ROMA, Przychodnia Specjalistyczna dr. Mariusza Grebieniowa. Swój udział w akcji będzie też miała Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna. Pomysł zrodził się w trakcie prac nad książką o historii ochrony zdrowia w naszym powiecie. Od 2015 roku działa komitet, który tę publikację przygotowuje. Międzychodzkie środowisko lekarskie jest bardzo pozytywnie nastawione do akcji społecznych, a Międzychód to stolica powiatu, siedziba dużego Szpitala Powiatowego, który ciągle stara się ulepszać swoją ofertę i funkcjonowanie, natomiast rzeczywistość wygląda jak wygląda - czyli długie kolejki do specjalistów w całym kraju, brak lekarzy niektórych specjalności - co uniemożliwia lub utrudnia mieszkańcom dostanie się do nich. Stąd chęć pomocy, wsparcia. W naszym zamyśle akcja ma się odbywać cyklicznie raz w roku, właśnie w okolicach połowy kwietnia.

Jaki jest program tego dnia?
Tomasz Tomala: Otoczka Białej Soboty była już 14 kwietnia, kiedy to ekipa z Panem Ryszardem Sulejem organizowała akcję zbiórki krwi na Placu Kościuszki, 18 kwietnia z kolei w godzinach 9.30-12 przy hali sportowej pojawi się Mammobus, gdzie kobiety w wieku 50-69 będą mogły skorzystać z badania piersi, młodsze i starsze niestety obowiązuje opłata - być może w przyszłości uda nam się tak to zorganizować, żeby i tym paniom zapewnić badanie darmowe. W sobotę 21 kwietnia zaczynamy od godz. 10 od porad lekarzy specjalistów - będą to wyłącznie konsultacje lekarskie w gabinetach zlokalizowanych w szpitalu, w Mart Medice oraz w przychodni dr Grebieniowa w Gorzycku, jak również oferta świadczona przez Prywatny Gabinet Fizykoterapii mieszczący się w przychodni przy Urzędzie Miasta i Gminy. Mieszkańcy mogą skorzystać z porady kardiologa dr. Leszka Grzesiaka, chirurga dziecięcego, plastycznego dr n.med. Michała Rólskiego, znanego w środowisku poznańskim, który przez wiele lat prowadził w szpitalu w Międzychodzie poradnię w dziedzinie wad postawy; chirurga ortopedy dr Ewy Chirowskiej-Jankowskiej, nefrologa Pani Doktor Danuty Antczak Jędrzejczak, ordynatora oddziału nefrologii w Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie. To również darmowe porady prawne Pana Krzysztofa Jankowskiego, to otwarte laboratorium szpitalne, które normalnie w soboty nie pracuje - badania za opłatą, oraz różnego rodzaju badania profilaktyczne - to oferta zlokalizowana w SP ZOZ. To także porady internisty dr. Andrzeja Kostrzewskiego, porady laryngologiczne dr Joanny Florczak czy porady logopedy Pani Darii Martyńskiej oraz dietetyka. To również promocyjne badanie KTG oraz RTG panoramiczne - to oferta MArt Medica. Darmowe badanie podoskopem, porada fizjoterapeuty, rabat na zabieg falą uderzeniową oraz rabat na sprzęt ortopedyczny - to Prywatny Gabinet Fizykoterapii ROMA. Porada radiologa dr Bogumił Grebieniow z promocyjnym badaniem USG brzucha, tarczycy lub stawów oraz laboratorium - podstawowy pakiet czterech badań gratis dla 40 osób, pozostałe badania z rabatem - to oferta kliniki dr Grebieniowa. Jak widać I Biała Sobota to przede wszystkim lekarze od lat związani z Międzychodem. Porady kończymy o godzinie 14, zarówno lekarskie, jak i diagnostykę.

Ile osób będzie mogło skorzystać z pomocy specjalistów?
Tomasz Tomala: Oczywiście zakres godzinowy akcji zmusza nas do ograniczenia liczby przyjmowanych pacjentów. Każdy ze specjalistów ma określony czas na pacjenta, który zależy od specjalności, średnio zakładajmy 15-20 min. To czas na poznanie przypadku, rozmowę i propozycję, więc łatwo obliczyć ilu pacjentów w tym przedziale czasowym może przyjąć każdy z lekarzy. Twardo o limicie nie chciałbym mówić, ponieważ sytuacja może być różna. Na pewno wszyscy, którzy się zarejestrują i zmieszczą w ten limit godzinowy, zostaną przyjęci.

Jak się można zarejestrować i do kiedy można to zrobić?
Tomasz Tomala: Rejestracja odbywa się wyłącznie telefonicznie - chodzi o wyeliminowanie bałaganu związanego z tym, że lokalizacja jest w kilku miejscach. Telefon do rejestracji to 721-446-596. Zachęcam do rejestrowania się jak najszybciej. Szczegółowe informacje dotyczące oferty są umieszczone w jednostkach biorących udział w akcji, jak również na facebooku i w internecie. Plakaty wiszą również na słupach ogłoszeniowych i w sklepach.

Co z tymi, którzy nie zdążą?
Tomasz Tomala: Osoby, które nie załapią się na wizytę, proszę o niedenerwowanie się, nierezygnowanie i niezrażanie się do naszej akcji. Podobne akcje będą przeprowadzane cyklicznie, niedługo również planujemy taką dodatkową edycję, związaną z tym, że nie wszystkich udało się do nas zaprosić. Może wtedy pojawi się dodatkowa okazja.

Dziękuję za rozmowę.

6. edycja akcji "Żonkile" upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. "Wielka lekcja dla młodych ludzi"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto