18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Towarzystwo Śpiewu w Raszkowie obchodziło 115-lecie istnienia [ZDJĘCIA,ODZNACZENIA]

ŁB
Towarzystwo Śpiewu w Raszkowie obchodziło 115-lecie istnienia
Towarzystwo Śpiewu w Raszkowie obchodziło 115-lecie istnienia Łukasz Bartczak
Towarzystwo Śpiewu w Raszkowie obchodziło 115-lecie istnienia. Z tej okazji zorganizowano uroczysty koncert oraz Przegląd Chórów Południowej Wielkopolski.

Towarzystwo Śpiewu w Raszkowie obchodziło 115-lecie istnienia

Wspaniałym koncertem w hali sportowo-widowiskowej przygotowany pod kierunkiem wybitnego chórmistrza dyrygenta Jerzego Wojtaszka zainaugurowali raszkowscy chórzyści swój jubileusz 115-lecia istnienia Towarzystwa Śpiewu w Raszkowie. W pierwszej części zabrzmiały utwory o tematyce ludowej i patriotycznej. W drugiej utwory popularne i miłe dla ucha. Chórowi towarzyszyli artyści: Izabela Garyantesiewicz – skrzypce oraz Piotr Słociński – akordeon. Partie solowe wykonała Anna Jagodzińska.

Gościem specjalnym był zespół Borysławiacy z Borysławia na Ukrainie. Goście ze Wschodu opowiadali przy okazji naszemu dziennikarzowi o Polakach, wielkopolskiej gościnności i życiu na Ukrainie. Artykuł można przeczytać TUTAJ - Raszków: Ukraińcy z Borysławia o Polakach, Wielkopolsce i życiu na Ukrainie [ZDJĘCIA]

- Ponad sto lat istnienia Chóru to okres wypełniony wieloma sukcesami artystycznymi, licznymi nagrodami i koncertami. Na dodatek rocznica przypadła w roku obchodów 570-lecia lokacji miasta Raszkowa – mówił burmistrz gminy Jacek Bartczak - jesteśmy wdzięczni Państwu za godne reprezentowanie gminy i miasta Raszków w naszym kraju i poza jego granicami. Dziękujemy wszystkim członkom Towarzystwa Śpiewu w Raszkowie za niezwykłe zaangażowanie, życzliwości i stałą obecność w życiu kulturalnym naszej gminy.

Wiele ciepłych i wzruszających słów usłyszeli raszkowscy chórzyści. Gratulacjom i wspomnieniom nie było końca.

Następnie Karol Marszał Prezes Ostrowskiego Oddziału PZCHiO w Ostrowie Wielkopolskim wspólnie Krzysztofem Sową Członkiem Zarządu Głównego PZCHiO w Warszawie oraz z Janem Dodotem Prezesem Honorowym Ostrowskiego Oddziału PZCHiO w Ostrowie Wielkopolskim wręczyli odznaki Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Złotą Odznakę z Laurem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr otrzymała Jolanta Droszcz.

Odznaka Brązowa
Romana Francke
Maria Łukasik
Małgorzata Przybył
Iwona Pasternak
Maria Pawlaczyk
Wacław Ptaszyk
Karol Gabrysiak
Stanisław Owczarek
Renata Motyl

Odznaka Srebrna
Dorota Cicharska
Bożena Wojtczak
Ewa Bury
Maria Golonka
Kazimiera Stagraczyńska
Anna Śniegocka
Edward Gulcz
Kazimierz Szymczak

Odznaka Złota
Alicja Duczmal
Iwona Jagodzińska
Beata Kruszyk
Jolanta Woźniak
Jan Marciszewski
Zenon Piątek
Barbara Dering
Marian Hadrych

Mieczysław Wojtczak i Mirosław Weber za długoletnią działalność otrzymali listy gratulacyjne Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Jak przystało na Jubileusz nie zabrakło wspomnień, tych bardzo odległych i tych sprzed dwudziestu lat, kiedy to dużym staranie nieżyjącej już Marii Zgolińskiej - ówczesnej Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Raszkowie reaktywowano chór. Ten rys historyczny przybliżyła Alicja Duczmal - Prezes Towarzystwa Śpiewu w Raszkowie.

Następnie wystąpił „Zespół Borysławiacy”, który prowadzi Eleonora Popowicz Prezes Towarzystwa Polsko – Kulturalno – Oświatowego ZGODA w Borysławiu na Ukrainie Zespół zaprezentował utwory ludowe ze swojego terenu po polsku i po ukraińsku. Ten sobotni wieczór na długo pozostanie w pamięci nie tylko członków chóru ale miłośników muzyki, bo bez muzyki nie ma życia.

Towarzystwo Śpiewu w Raszkowie rodziło się pod zaborami - HISTORIA CHÓRU W RASZKOWIE

13 listopada tego roku minie 115 lat od chwili, gdy z inicjatywy kilkunastu mieszkańców miasteczka założyło Koło Śpiewackiego. W 1899 roku, to rok gdy nasi rodacy żyli pod jarzmem Prus i nasilającej się germanizacji. Zespół miał swoją działalnością podtrzymywać ducha narodowego poprzez kultywowanie pieśni polskich i kościelnych. Pierwszym dyrygentem chóru był Ryszard Wiegandt, a prezesem wybrano Maksymiliana Wabińskiego. Wówczas w formacji udzielali się też Jan Jasiński, Franciszek Bogacki, Feliks Frelkiewicz i Jan Zwierzycki. Chór męski dopiero w 1911 roku przekształcono w formację mieszaną. W roku 1930 roku Koło Śpiewackie zmieniło nazwę na Towarzystwo Śpiewu. W jego działalność z roku na rok zaangażowanych było coraz więcej osób, aż w 1938 roku chór liczył sobie już 72 czynnych członków. W czasie II wojny światowej wielu chórzystów, wraz z prezesem Kazimierzem Tomaszewskim, stanęło w szeregach Wojska Polskiego, by walczyć w obronie Ojczyzny, a pozostali członkowie uświetniali swym śpiewem nabożeństwa kościelne, aż do zamknięcia kościoła w 1941 roku. Po wojnie chór został reaktywowany, dyrygentem był wówczas Walerian Kowalczyk. Po jego śmierci w listopadzie 1975 roku towarzystwo zawiesiło działalność. Historia zatoczyła koło 1 września 1993 roku, wtedy to z inicjatywy ówczesnej dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Raszkowie Marii Zgolińskiej (wnuczki pierwszego prezesa chóru) zespół znów zaczął funkcjonować. Śpiewało w nim 25 osób, a dyrygentem został Jerzy Wojtaszek, który dba o śpiewaków do dzisiaj. Na prezesa wybrano Jolantę Droszcz. W 1997 roku w Kaliszu śpiewacy (będąc częścią ponad 1000-osobowego chóru) wzięli udział w koncercie dla papieża Jana Pawła II. Wtej chwili chór liczy ponad 50 członków i jest jednym z większych w południowej Wielkopolsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto