Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Nie istnieje sztuczna inteligencja, która potrafiłaby uczyć się tak szybko, jak ludzki mózg, a przynajmniej na razie, ale amerykańska agencja rządowa IARPA chce to zmienić. Właśnie dlatego przekazała 28 milionów dolarów na badania w tej dziedzinie.

IARPA (Intelligence Advanced Research Projects Activity) to amerykańska agencja badawcza podległa Wspólnocie Wywiadu koordynującej działania wszystkich amerykańskich agencji wywiadowczych, odpowiednik działającej w strukturach Departamentu Obrony DARPA. Organizacja nie od dziś interesuje się sztuczną inteligencją i właśnie przekazała sporą ilość pieniędzy na badania w tej dziedzinie.

Mowa tu o 28 milionach dolarów, które zostały podzielone między trzy wydziały Uniwersytetu Harvarda. W jakim celu? Agencja pragnie się dowiedzieć, dlaczego nasze mózgi są tak sprawne w zapamiętywaniu informacji w porównaniu do sztucznej inteligencji, która obecnie nie jest zdolna do szybkiego uczenia się. Naukowcy z Harvardu mają rozwiązać tę zagadkę.

Badacze ze Szkoły Inżynierii i Nauk Stosowanych (SEAS), Centrum Badań nad Mózgiem (CBS) oraz Wydziału Biologii Molekularnej i Komórkowej Uniwersytetu Harvarda otrzymali zadanie przeprowadzenia obserwacji procesów zachodzących w korze wzrokowej człowieka. Muszą dowiedzieć się, jak neurony, które tam się znajdują, są ze sobą połączone, a na podstawie zgromadzonych danych mają odnaleźć sposób na zbudowanie jeszcze sprawniejszego systemu sztucznej inteligencji.

Oczywiście, jest to bardzo ambitny projekt, a członkowie grupy badawczej nie mają żadnych złudzeń i wiedzą, że podjęli się niezwykle trudnego zadania – muszą zbadać aktywność ogromnej liczby neuronów i odnaleźć ich połączenia, a to wciąż tylko połowa projektu. Nie mniej jednak, naukowcy wierzą, że zebrane dane mogą przyczynić się do wielu osiągnięć technologicznych, nie tylko w przypadku sztucznej inteligencji.Źródło: www.conowego.pl

Nauka

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!