"Warthegau", czyli poznański hit na miarę "Czasu Honoru"? [ZDJĘCIA] "Warthegau", czyli poznański hit na miarę "Czasu Honoru"? [ZDJĘCIA]

Serial historyczny o poznańskim ruchu oporu w czasie II wojny światowej - oto pomysł miasta na produkcję "Warthegau". Jej wstępny budżet określono na 10 mln złotych. W planie jest również powstanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego. (© Dariusz Gdesz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Serial historyczny o poznańskim ruchu oporu w czasie II wojny światowej - oto pomysł miasta na produkcję "Warthegau". Jej wstępny budżet określono na 10 mln złotych. W planie jest również powstanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

O planach realizacji serialu historycznego poświęconego tematyce poznańskiej mówił już przed rokiem marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Teraz potwierdził je wiceprezydent Poznania, Jędrzej Solarski.

- Serial telewizyjny, osiem-dziewięć odcinków, dobrzy aktorzy, świetny scenariusz, sensacyjna fabuła, a przy okazji pokazać prawdę historyczną o ruchu oporu w czasie II wojny światowej, w Kraju Warty (Warthegau) - mówi Solarski i twierdzi, że fascynujących, mrożących krew w żyłach wątków nie brakuje. - Witaszkowcy, Bollwerk, Florian Marciniak, pierwszy naczelnik Szarych Szeregów - wymienia zastępca Jacka Jaśkowiaka.

"Warthegau": Poznań poszuka brakujących pieniędzy w WarszawieKoszt realizacji przedsięwzięcia oszacowano wstępnie na 10 mln złotych. Jednak z miejskiej kasy można byłoby przeznaczyć jedynie milion w tym, a drugi w kolejnym roku. Pozostałe pieniądze na powstanie "Warthegau", włodarze Poznania chcą zdobyć w Warszawie. Solarski wspominał już o swoim pomyśle ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu. Projektem chce również zainteresować Jarosława Sellina, który zapowiedział powstanie krajowej instytucji zajmującej się produkcją wysokobudżetowych filmów historycznych.

"Warthegau" to niejedyny projekt Jędrzeja Solarskiego. Wiceprezydent chce utworzyć w Poznaniu Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Gdzie miałoby ono stanąć, ani jaki zakres tematyczny obejmować - nie jest jeszcze przesądzone. Na pewno jednak stanęłoby ono na działce miejskiej.
Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacjiWydarzenia Kulturalne | Wiadomości Kulturalne

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

kierowcapoznan (gość)

No już widze !!!! , pewnie coś w rodzaju "Smoleńsk 2" ? , dobrze że o FLORIANIE MARCINIAKU ktoś wogóle pamięta.