Inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli negatywnie ocenili przyznawanie firmom przez gminy ulg w spłacie zobowiązań. Ich zdaniem dochodzi często do naruszania przepisów i istotnych błędów w interpretacji prawa, a kontrola nad przyznawaniem ulg jest niewystarczająca lub nie ma jej wcale. Wśród gmin z Wielkopolski, które poddano kontroli, były Września i Ostrów Wlkp. W obu NIK stwierdził nieprawidłowości.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Urząd Miasta i Gminy we Wrześni znalazł się wśród trzech, które NIK ocenił negatywnie. Przyznając ulgi przedsiębiorcom w wielu przypadkach decyzje wydawano bez jej uzasadnienia. W jednym przypadku postanowienie o umorzeniu podatku od nieruchomości wydał we Wrześni urzędnik, który nie miał do tego uprawnień.

Stwierdzono też uchybienia dotyczące realizacji uchwał rady gminy. UMiG we Wrześni z naruszeniem takich uchwał objął zwolnieniem z podatku dwie nieruchomości.
Inspektorzy ustalili też, że we Wrześni udzielono przedsiębiorcy pomocy publicznej (ponad 101 tys. euro) z przekroczeniem dopuszczalnego limitu. Ponadto dwukrotnie gmina sprzedała bez przetargu swoje grunty, na dodatek takie, które nie były przeznaczone na sprzedaż.

W Ostrowie Wielkopolskim NIK dopatrzył się nieprawidłowości dotyczących dokumentowania przebiegu rokowań przy sprzedaży nieruchomości w trybie bezprzetargowym. Zdaniem kontrolerów zaniechano tam też działań egzekucyjnych dotyczących należności na rzecz samorządu.

Zdaniem kontrolerów powodem nieprawidłowości jest niewystarczająca wewnętrzna kontrola nad przyznawaniem ulg. Okazało się, że UM w Ostrowie Wlkp. wcale nie prowadził takich kontroli w latach 1998–2003, a UMiG we Wrześni w latach 2006 i 2008.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!