Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewoda wielkopolski unieważnił dwie uchwały Rady Miejskiej Sierakowa w sprawie ustalenia liczby wiceprzewodniczących rady i ich wyboru

Krzysztof Sobkowski
Rada Miejska Sierakowa wybrała dwóch wiceprzewodniczących rady. Wojewoda wielkopolski uchwały unieważnił.

Zielona Góra. 2 metry pod ziemią - schron przeciwlotniczy na ulicy Lisiej.
Rada Miejska Sierakowa wybrała dwóch wiceprzewodniczących rady. Wojewoda wielkopolski uchwały unieważnił. Zielona Góra. 2 metry pod ziemią - schron przeciwlotniczy na ulicy Lisiej. Artur Nowak
Wojewoda wielkopolski unieważnił dwie uchwały Rady Miejskiej Sierakowa w sprawie ustalenia liczby wiceprzewodniczących rady i ich wyboru. Rada działa więc obecnie bez wiceprzewodniczących. Co dalej?

Wojewoda wielkopolski unieważnił dwie uchwały Rady Miejskiej Sierakowa z pierwszej sesji Rady Gminy Sieraków kadencji 2018 – 2023 dopatrując się w nich istotnego naruszenia prawa. Jedna z uchwał dotyczy ustalenia liczby wiceprzewodniczących rady, a druga ich wyboru. Od tego momentu Rada Miejska Sierakowa pracuje więc bez wiceprzewodniczących.

Wszystko zaczęło się od październikowych wyborów samorządowych. Komitet wyborczy burmistrza Witolda Maciołka (KWW Porozumienie Społeczne) wywalczył siedem mandatów w radzie. KWW Sieraków ponad podziałami Tomasza Spychały i Tomasza Frąka miał mandatów pięć, a KWW Forum Samorządowo - Ludowe Pojezierze miało z kolei trzy mandaty. Żaden komitet nie mógł więc rządzić samodzielnie. Na pierwszej sesji Rady Miejskiej Sierakowa największy komitet w radzie zaproponował, by rada miała dwóch wiceprzewodniczących, a nie jednego, jak było do tej pory. Na te stanowiska wybrano Andrzeja Zielińskiego (KWW Porozumienie Społeczne) oraz Mariusza Paradowskiego, który startował w wyborach z opozycyjnego komitetu KWW Sieraków ponad podziałami i większością głosów takie rozwiązanie przyjęto. Dzięki temu KWW Porozumienie Społeczne zapewniło sobie - wymaganą do podejmowania uchwał - większość w nowej radzie. Krótko po tym wojewoda wielkopolski wszczął w tej sprawie postępowanie nadzorcze i 19 grudnia 2018 roku unieważnił uchwały dopatrując się w nich istotnego naruszenia prawa. Wojewoda uznał, że Rada Miejska Sierakowa nie mogła wybrać większej liczby wiceprzewodniczących, bo nie pozwalał na to statut gminy.

- Ustawa o samorządzie określa, że rada gminy może powołać od jednego do trzech wiceprzewodniczących nie stawiając innych warunków dla takiej decyzji. Celem takiego zapisu jest zapewne umożliwienie tworzenia koalicji i niezbędnej większości w samorządach, gdzie żaden komitet wyborczy nie uzyskał bezwzględnej większości jak to miało miejsce u nas w ostatnich październikowych wyborach – tłumaczy Przemysław Góźdź, przewodniczący sierakowskiej rady. – Gmin, w których rady zdecydowały w naszym bliższym i dalszym sąsiedztwie o powołaniu dwóch wiceprzewodniczących jest kilka i z pobieżnej analizy wynika, że zapisy w swoich statutach mają podobne do naszego. Problem chyba polega na tym, że czworo radnych postanowiło „podzielić się swoimi wątpliwościami” z Panem Wojewodą i ten zwrócił uwagę na literówkę w Statucie Gminy Sieraków, która jakoby uniemożliwia wybór dwóch wiceprzewodniczących. Rada Miejska w Sierakowie na sesji 18 grudnia 2018 postanowiła sprecyzować te zapisy w statucie tak, by były jednoznaczne i w czasie najbliższych kilku tygodni podejmie decyzję o ponownym wyborze jednego lub dwóch wiceprzewodniczących. Nie chcę wyrokować jaka będzie decyzja, ale uważam, że powinniśmy podtrzymać nasze stanowisko z sesji inaugurującej kadencję rady. Wyboru wiceprzewodniczących nie powinniśmy odkładać zbyt długo, ponieważ w razie mojego wyjazdu lub niedyspozycji nasz samorząd może ulec paraliżowi, bo tylko wiceprzewodniczący ma uprawnienia do zwoływania i prowadzenia sesji w zastępstwie przewodniczącego – dodaje Przemysław Góźdź.

- Dla nas nie ma znaczenia czy jest to konflikt prawny, czy cokolwiek innego. Dla nas to jest po prostu nieetyczne, a kolejnymi odwołaniami rada będzie narażała gminę na dodatkowe koszty. Rada się teraz tym zajmuje, a to tak naprawdę nie jest ważne. Ważniejsze jest to, że sierakowska rada nadal nie ma planu pracy na 2019 rok. Proponuję więc usiąść do stołu z przewodniczącym, zakończyć temat i wziąć się do pracy dla dobra gminy. Nie róbmy dużej polityki w małym mieście. Nie warto, bo nie prowadzi to nas do rozwoju – mówi z kolei Tomasz Spychała, przedstawiciel KWW Sieraków ponad podziałami.

Przypomnijmy, że dzień przed unieważnieniem uchwał przez wojewodę, czyli 18 grudnia 2018 roku Rada Gminy Sieraków zmieniła statut gminy, który pozwala już na powołanie większej liczby wiceprzewodniczących rady.

Zielona Góra. 2 metry pod ziemią - schron przeciwlotniczy na ulicy Lisiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto