Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZAPOWIEDŹ: Poświęcenie sztandaru, koncert, spotkanie w Ratuszu, czyli Święto Niepodległości w Żywcu

ŁUG
W najbliższą niedzielę (11.11) w Żywcu zorganizowane zostaną obchody Narodowego Święta Niepodległości.

O godz. 10.00 w konkatedrze p.w. NNMP odprawiona zostanie msza. Podczas nabożeństwa poświęcony zostanie sztandar Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej - organizacji, która propaguje i kultywuje pamięć o całym naszym regionie.

Przy Kole Towarzystwa Szkoły Ludowej w Żywcu w 1934 roku powstała Sekcja Miłośników Żywiecczyzny. Celem działania było propagowanie świadomości regionalnej wśród miejscowej ludności (nie tylko inteligencji) oraz pokazanie letnikom i turystom atrakcyjności regionu.

Sekcja powstała z inicjatywy Michała Jeziorskiego, Adama Miksza, Władysława Nowotarskiego, a także Stanisława Szczotki. Zatem początki istnienia Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej sięgają 1934 roku. Kultura, jak też upamiętnienie historii Żywca i okolic to główne cele organizacji, która nieprzerwanie działa właśnie od 1934 roku.

O godz. 11.10 na żywieckim Rynku odbędą się oficjalne obchody. Właśnie w ich trakcie nastąpi uroczyste przekazania sztandaru TMZŻ. Po oficjalnych uroczystościach w żywieckim Ratuszu odbędzie się spotkanie historyczno - wspomnieniowe na temat Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej. W programie zaplanowano między innymi pokaz multimedialny przygotowany przez dziennikarza i historyka - Hieronima Woźniaka pt. „Z Karty z dziejów Towarzystwa”.

Natomiast o godz. 17.00 warto wybrać się na koncert patriotyczny do MCK, gdzie wystąpi znany doskonale żywieckiej publiczności, Jan Kowalczyk oraz zespół instrumentalny „Sonata”. W programie będzie można usłyszeć między innymi: „Rotę” „Marsz Legionów" oraz „ Karpacką Brygadę”.

- W związku z Narodowym Świętem Niepodległości 11 listopada, apelujemy do mieszkańców naszego miasta, właścicieli budynków o wywieszenie flag państwowych. Prosimy również o liczne uczestnictwo w uroczystościach - mówi Tomasz Terteka, rzecznik żywieckiego magistratu.

Warto przypomnieć, że już 18 lutego 1918 roku w Żywcu miała miejsce manifestacja antyaustriacka. Strajkowały zakłady, szkoły i urzędy, mieszkańcy wzięli udział w pochodzie. Odśpiewane zostały pieśni patriotyczne pod pomnikiem grunwaldzkim. 30 października 1918 roku na sygnał z Krakowa grupa mieszczan rozbroiła magistrackich wartowników. Następnego dnia na rynku zebrał się spory tłum gotowy do walki. Po negocjacjach dowódcy wojsk austriackich złożyli broń. Fakt ten został przyjęty z wielką radością, zaś żołnierzom, a byli to głównie Rumuni i Węgrzy, wypłacono żołd i wydano zaprowiantowanie na 10 dni. Odchodzących żołnierzy uroczyście żegnano, odśpiewano nawet hymn polski, rumuński oraz węgierski.

W drugiej połowie listopada 1918 roku, a więc już po odzyskaniu niepodległości, Żywiec wysłał 2 kompanie na odsiecz Lwowa i uformował oddziały ochrony pogranicza w Milówce, Istebnej oraz Zabłociu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto