Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół w Sierakowie będzie na utrzymaniu Gminy?

Iwona Paroń
Zespół Szkół w Sierakowie będzie na utrzymaniu Gminy? Zespół Szkół w Sierakowie to dwie placówki prowadzone w jednym budynku. Jego właścicielem i administratorem jest Starostwo Powiatowe w Międzychodzie. To także organ prowadzący dla szkoły ponadgimnazjalnej. Za funkcjonujące w obiekcie Gimnazjum odpowiada Gmina Sieraków.

Od dłuższego czasu włodarze i radni gminy wskazywali, że porozumienie na podstawie którego działa Zespół Szkół wymaga zmian i dostosowania do sytuacji. Wszelkie próby negocjacji z właścicielem budynku kończyły się jednak fiaskiem.

W 2016 roku pojawiła się więc ze strony Gminy Sieraków propozycja przejęcia odpowiedzialności za szkołę ponadgimnazjalną. Rozmowy i ustalenia zostały przyspieszone ze względu na zmianę w systemie oświaty.
- To pomysł, który chciałem zrealizować dużo wcześniej, ale konieczne było zabezpieczenie środków i pewność co do możliwości finansowania kolejnej placówki - mówi burmistrz gminy Sieraków, Witold Maciołek.
Decyzja o kolejnej reformie edukacji spowodowała, że plany Gminy musiały zostać wcielone w życie. W pierwszych dniach 2017 roku radni powiatu oraz radni gmin powiatu międzychodzkiego spotykali się aby omawiać sieć szkół na terenie danego samorządu.

Oczywiste było, że w związku z koniecznością likwidacji szkół gimnazjalnych należy podjąć decyzję co do Zespołu Szkół w Sierakowie. W tym czasie do Starostwa wpłynął wniosek Burmistrza gminy Sieraków o przejęcie Zespołu Szkół.

- Rada Powiatu wyraziła zgodę na przejęcie przez Gminę szkoły w kolejnym roku. Pierwszy rok szkolny, kiedy będziemy organem prowadzącym szkołę średnią to 2018/2019. Pozostaje kwestia porozumienia, ale Powiat zgadza się na bezpłatne przekazanie, w zamian za utrzymanie szkoły średniej i jej finansowanie. Pierwsze pieniądze są już zabezpieczone - mówi Witold Maciołek.

Soki i ich rodzaje. Co warto wiedzieć?
Soki zagęszczane powstają poprzez skoncentrowanie wszystkich wartościowych składników soku wyciśniętego z owoców lub warzyw. Otrzymuje się je poprzez odparowanie wody i aromatu. Soki nie z soku zagęszczonego tzw. NFC, czyli soki bezpośrednie. Otrzymuje się je z soku wyciśniętego z owoców, który jest poddawany pasteryzacji. Soki niepasteryzowane charakteryzują się bardzo krótkim okresem przydatności do spożycia i wymagają chłodniczych warunków transportu. Soki można rozlewać do butelek szklanych lub plastikowych typu aseptic, do opakowań kartonowych lub do opakowań bag-in-box.

Zdjęcia pochodzą z bazy x-bank gallery.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto