Trener Marek Cieślak z drużynowymi mistrzami świata z Leszna Trener Marek Cieślak z drużynowymi mistrzami świata z Leszna

Trener Marek Cieślak z drużynowymi mistrzami świata z Leszna. Od lewej: Jarosław Hampel, Piotr Protasiewicz, Tomasz Gollob, Krzysztof Kasprzak i Adrian Miedziński (© FOT. GRZEGORZ DEMBIŃSKI)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Czwarta OtoMoto Gala Sportu Żużlowego odbyła się w filharmonii w Zielonej Górze. Poprzednie uroczystości wręczenia nagród i wyróżnień odbywały się w Ostrowie Wielkopolskim i dwukrotnie w Warszawie. Galę organizował zielonogórski Falubaz wraz z władzami administracyjnymi winnego grodu, firmą Prestige i Polskim Związkiem Motorowym. Część artystyczną gali uświetnił recital wokalisty grupy „Pin” Andrzeja Lamperta oraz występ Teatru Akrobatycznego „Ocelot”.

Powierzenie Zielonej Górze organizacji tegorocznej gali nie było przypadkowe. Falubaz, po raz piąty w historii, sięgnął po tytuł drużynowego mistrza Polski, a jego kibice uważani są za najlepszych w kraju. To jest wymarzone miejsce na promocję sportu żużlowego.

Żużlowcy, trenerzy, działacze mają powody do wielkiej satysfakcji. Wszak miniony rok był wyjątkowy w kronikach naszego sportu żużlowego. Po raz pierwszy reprezentacja narodowa zdobyła potrójną koronę! Seniorzy wywalczyli Drużynowy Puchar Świata w Lesznie, juniorzy stanęli na najwyższym stopniu podium po finałowym turnieju mistrzostw świata w Gorzowie, a drużyna w kategorii U-19 wywalczyła prymat w Europie. O następców Tomasza Golloba nie musimy się martwić. Reprezentacja juniorów w światowym drużynowym finale triumfowała już po raz piąty z rzędu.

Bohaterami gali byli więc złoci medaliści mistrzostw świata i Starego Kontynentu oraz selekcjoner biało-czerwonych Marek Cieślak.
– To był niezapomniany rok dla reprezentacji pod względem sportowym. Przecież Tomasz Gollob, po raz drugi został wicemistrzem świata seniorów, a Przemysław Pawlicki wygrał finał mistrzostw Europy juniorów. Ale to nie jest jedyna dobra wiadomość dla kibiców. Także pod względem marketingowym miniony rok był sukcesem – mówił Piotr Szymański z Poznania, przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego, który w poniedziałek z rąk Adama Giersza, ministra sportu, otrzymał brązową odznakę za zasługi dla naszego sportu.

Indywidualny mistrz Polski juniorów Patryk Dudek, wychowanek zielonogórskiego klubu i triumfator leszczyńskiego finału oraz aktor serialu „39 i pół” Tomasz Karolak zostali laureatami nagród kapituły sportu żużlowego „Per aspera ad astra”. Debiut Dudka uznano za najbardziej spektakularny na przestrzeni ostatnich lat. Aktor scen warszawskich wyróżniony został za promocję speedway’a w telewizyjnym serialu.

– Jeszcze niedawno byłem zupełnie zielony jako kibic żużlowy. Ale na meczu Falubazu z Unią Leszno urzekła mnie niepowtarzalna atmosfera na trybunach i pokochałem zapach metanolu. Już zdążyłem zaprzyjaźnić się z Rafałem Dobruckim i Piotrem Protasiewiczem – przyznał aktor. Był najwyraźniej zaskoczony, kiedy otrzymał honorowy tytuł ambasadora sportu żużlowego i dołączył do Leszka Blanika, Zbigniewa Boń-ka i Tomasza Lisa.

Podczas czwartkowej gali firma „Nice Poland”, lider w branży automatyki do bram i rolet, która jest sponsorem żużlowej kadry, przedłużyła na kolejny sezon umowę z Polskim Związkiem Motorowym.

Wyróżnienia specjalne

Nagrodę za budowę najnowocześniejszego stadionu żużlowego na świecie, Motoareny imienia Mariana Rosego, przyznano prezydentowi Torunia Michałowi Zaleskiemu, a za organizację turniejów najwyższej światowej rangi prezydentowi Leszna, Tomaszowi Malepszemu. Laureatami zostali także – drużyna Falubazu Zielona Góra, jej kibice i władze miasta, Jarosław Idzi z TVP, dyrektor zarządzający firmy „Nice Polska” sponsora kadry, Adam Krużyński, scenarzysta serialu „39 i pół” Roman Nowakowski, sędzia żużlowy Leszek Demski z Ostrowa Wielkopolskiego. Za wieloletnią promocję sportu żużlowego nagrodzono media – radio „Elka” z Leszna, portal internetowy „SportoweFakty.pl”. Wyróżnienie specjalne otrzymał „Tygodnik Żużlowy”, obchodzący niedawno jubileusz wydania tysięcznego numeru periodyku na naszym rynku.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!