Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Międzychód wspiera seniorów oraz przyszłych rodziców

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Gmina Międzychód

O tym, że do międzychodzkich seniorów trafiają opaski monitorujące ich aktualny stan burmistrz Krzysztof Wolny poinformował podczas otwartego spotkania z mieszkańcami, jakie niedawno się odbyło.

- Do seniorów trafiły 52 opaski monitorujące – mówił i jak dodawał, ma nadzieję, że wkrótce tego typu sprzętu będzie więcej.

Opaski bezpieczeństwa zostały zakupione w ramach projektu „TELEOPIEKA - bezpieczny Senior” realizowanego z programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Korpus Wsparcia Seniorów" na rok 2022. Opaski dedykowane są w szczególności: seniorom, którzy prowadzą aktywny tryb życia – spacerują, uprawiają nordic walking, jeżdżą na rowerze czy samodzielnie wykonują prace w ogrodzie; osobom mieszkającym samotnie; osobom pozostającym dłuższy czas bez opieki, np. w sytuacji, gdy bliscy są w pracy; osobom obciążonym ryzykiem pogorszenia stanu zdrowia – zmagającym się z chorobami sercowo-naczyniowymi, cukrzycą, osteoporozą czy chorobą nowotworową, a także osobom wymagającym stałego monitorowania stanu zdrowia.

Zakup opasek zrealizowano w ramach tak zwanego II modułu programu „Korpus Wsparcia Seniorów”. Opaski, to niewielkie urządzenia, które zdecydowanie  poprawiają bezpieczeństwo oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych, między innymi przez zwiększanie dostępu do „opieki na odległość”.

Opisywane opaski mają swój system obsługi sią wyposażone w co najmniej dwie z następujących funkcji: 
⦁    przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS, 
⦁    detektor upadku, 
⦁    czujnik zdjęcia opaski, 
⦁    lokalizator GPS, 
⦁    funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami, 
⦁    funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe. 

Dodać tu warto, że nie są to jedyne działania prorodzinne, jakie przeprowadza właśnie gmina. Kolejny rok z rzędu bowiem władze Międzychodu - wraz z 36 innymi gminami z Wielkopolski i jednym powiatem (Gnieznem)  - zaangażowały się finansowo w realizację wojewódzkiego „Programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa wielkopolskiego w latach 2022-2023”.

- Udział gminy wynosi 35 tysięcy złotych. Zgodnie z podpisaną umową - realizatorem procedur zapłodnienia pozaustrojowego dofinansowanych przez gminę została wybrana firma Medi Partner Sp. z o. o. z Warszawy, a  miejsce udzielania świadczeń to: klinika  InviMed Poznań, ul. Abpa A. Baraniaka 88 E (bud. F) – poinformowano.

Dodajmy zresztą, że jednostkowy koszt dofinansowania do jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego wynosi do 5 000 zł  (w zależności od zestawu usług medycznych, które zostały wykonane), dopłata uczestników do jednej procedury wyniesie wtedy ok. 1700 złotych.

Dzięki programowi na świat przyszło już kilkanaścioro dzieci, doszło do zapłodnień u ponad 120 kobiet. Efekty programu zachęcają samorządy, w tym właśnie nasz – do corocznego włączania się w projekt.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto