Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Sieraków. Dziki podchodzą pod zabudowania. Także do miasta

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Dzik jest dziki, dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły. Kto zobaczy w lesie dzika… A co gdy dzik zobaczymy w mieście? Pozwoliliśmy sobie na wstępie przytoczyć bajeczkę Jana Brzechwy w związku z komunikatem, jaki w ostatnich dniach wydała Gmina Sieraków.

Związany jest on właśnie z wyższa aktywnością leśnych zwierząt, które coraz śmielej podchodzą na tereny zamieszkałe, w tym do miasta. Zresztą nie pierwszy już raz. Władze Sierakowa przestrzegają przed dzikami, informując jednocześnie, że problem dzików w mieście występuje.

- Gmina Sieraków leży na skraju Puszczy Noteckiej — drugiego pod względem wielkości obszaru leśnego w Polsce. Znajduje się też w centrum Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, chroniącego przyrodę i polodowcowy krajobraz. Bliska obecność lasów wiąże się również z występowaniem zwierzyny leśnej w tym m.in. dzików, które potrafią być niebezpieczne dla człowieka – wskazano w skierowanym do mieszkańców komunikacie.

 

Urzędnicy apelują, że jeśli napotkamy dzika w mieście lub terenach zabudowanych, powinniśmy jak najszybciej poinformować o tym fakcie wyznaczone osoby z Urzędu Gminy w Sierakowie – można dzwonić po numer telefonu 61 29 55 878, a przede wszystkim na numery alarmowe policji – 997 lub 112.

Ponadto poinformowano o tym, jak należy się zachować, gdy napotka się dzika na swojej drodze.

Podstawowe zasady:
1. W wypadku zauważenia dzika, gdy samemu nie zostało się przez niego dostrzeżonym, nie wolno wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Należy spokojnie oddalić się z tego miejsca.

2. Jeśli jednak doszło do spotkania, nie wolno dzika niepokoić. Najlepszym wyjściem jest stanie w bezruchu, gdyż ucieczka może sprowokować zwierzę do ataku.

3. Zaniepokojona locha z młodymi staje się bardzo agresywna. Dlatego po spotkaniu młodych dzików absolutnie nie wolno ich dotykać, głaskać, zaczepiać, łapać ani tym bardziej atakować. Należy zachować szczególną ostrożność

4. Wchodząc w rejon, gdzie znajdują się dziki nie wolno się skradać, powodować, iż dzik znajdzie się w sytuacji zaskoczenia, gdyż może na to zareagować atakiem.

5. Nie wolno szczuć dzików psami; psy wyprowadzane winny być na smyczy.

6. Szczególnie po zmroku należy unikać zarośli, łąk z dala od zabudowań, tzw. chodzenia na skróty. W miarę możliwości należy korzystać z dróg, po których odbywa się ruch samochodowy.

7. Zwłaszcza dzieci nie powinny samotnie przebywać w rejonach, gdzie pojawiają się dziki. Małe dzieci powinny być zawsze pod opieką dorosłych.

8. Nawet jeśli dzik jest już oswojony, czy też sprawia takie wrażenie, to wciąż pozostaje niebezpiecznym zwierzęciem. Nie wolno więc do niego podchodzić, drażnić, głaskać, karmić.

9. Absolutnie nie wolno dokarmiać dzików! Głównym powodem pojawiania się dzików w mieście jest łatwy dostęp do pożywienia. Karmiony dzik będzie coraz bardziej się do takiej sytuacji przyzwyczajał i uczył tak wyuczonych postaw swoje potomstwo. Należy zadbać więc o to, aby opadłe liście, skoszona trawa, owoce, resztki pożywienia, obierki oraz inne odpady organiczne i komunalne były kompostowane wyłącznie w zamkniętych ogrodach. W okolicy, gdzie pojawiają się dziki, przydomowe ogrody powinny być zamykane.

10. Śmietniki przy posesjach należy zamykać, nie zostawiać worków ze śmieciami obok kubłów przy pasie drogowym poza terminami odbioru przez firmę wywozową.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto