Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Intensywne prace przy budowie gazociągu Goleniów - Lwówek

OPRAC.:
Jakub Czekała
Jakub Czekała
Krzysztof Sobkowski
Coraz bardziej zaawansowane prace przy budowie gazociągu Goleniów - Lwówek Gazociąg relacji Goleniów – Lwówek. Jak poinformowała na Iwona Dominiak - rzecznik prasowy Gaz – System, najdłuższy element Projektu Baltic Pipe w Polsce, wkroczył w zaawansowany etap budowlany.

Obecnie trwają prace związane ze spawaniem i zasypywaniem gazociągu w wykopie. Na całej trasie wykonane zostanie 98 przejść bezwykopowych pod przeszkodami terenowymi. Gazociąg, którego całkowita długość wyniesie ok. 191 km, podzielony został na dwa etapy realizacyjne: odcinek relacji Goleniów-Ciecierzyce o długości ok. 122 km oraz odcinek relacji Ciecierzyce-Lwówek o długości ok. 69 km.

- Nowoczesne technologie bezwykopowe są stałym elementem inwestycji lądowych naszej spółki. Na trasie gazociągu Goleniów-Lwówek wykonamy prawie 100 przejść podziemnych pod przeszkodami terenowymi. Prace montażowe będą prowadzone do końca I kwartału przyszłego roku. Następnie przystąpimy do prób technicznych, nagazowania i odbiorów, tak aby w październiku 2022 r. uruchomić przesył gazu tym gazociągiem – powiedziała Iwona Dominiak, rzecznik prasowy GAZ-SYSTEM.

Jak dodała, na pierwszym etapie (Goleniów – Ciecierzyce) rozwiezione zostały wszystkie rury i przygotowano teren na potrzeby montażu gazociągu na całej trasie. Zespawano już 75 km rur oraz ułożono w wykopie ok. 43 km gazociągu. Ukończono również prace archeologiczne. Na tym odcinku zaplanowano łącznie 55 przekroczeń bezwykopowych, aby bezinwazyjnie pokonać drogi i rzeki. Wykonano już 24 z nich, w tym wiercenie nowoczesną techniką Direct Pipe pod rzeką Pełcz o długości 657 metrów. Obecnie trwa przewiert o długości 796 m pod rzeką Iną. Największym wyzwaniem podczas budowy tego odcinka gazociągu będzie zaplanowany na ostatni kwartał br. przewiert Direct Pipe pod rzeką Wartą w rejonie Gorzowa Wielkopolskiego.

- _To najdłuższe z przekroczeń bezwykopowych na tym gazociągu wyniesie 1400 metrów. Na odcinku Ciecierzyce – Lwówek, stanowiącym drugi etap budowy gazociągu Goleniów – Lwówek, także przygotowano teren budowy i rozwieziono ponad 59 procent rur o łącznej długości ok. 40 km. Wykonawca prowadzi prace spawalnicze, w wyniku których pospawano już 27 km gazociągu. Na jego trasie, podobnie jak w przypadku etapu pierwszego, terenowe przeszkody zostaną ominięte metodami bezwykopowymi. Z 43 zaplanowanych takich przekroczeń wykonano 20, w tym m.in. przewiert o długości 665 metrów techniką HDD pod rzeką Obrą w gminie Skwierzyna _– dodała rzecznik.

Przypomnijmy, że nowy gazociąg Goleniów – Lwówek zapewni możliwość rozprowadzenia w Polsce gazu dostarczonego z Szelfu Norweskiego przez gazociąg podmorski na Bałtyku oraz z Terminalu LNG w Świnoujściu. Realizacja tej inwestycji zwiększy moce przesyłowe krajowego systemu przesyłu gazu m.in. poprzez połączenie z magistralą gazową o nazwie: Korytarz Północ - Południe.

Budowa Baltic Pipe to strategiczna inwestycja państwa polskiego, która ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju. Przesył gazu z Norwegii i Danii po dnie Morza Bałtyckiego do Polski ma się rozpocząć bardzo szybko, bo już w 2022 roku. Według założeń projektowych, fragment nowego gazociągu przebiega przez gminę Międzychód, a dokładnie pomiędzy Lewicami, Łowyniem a Dormowem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto