Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamionna. W piątek 4 lutego odbędzie się spotkanie on-line z mieszkańcami Kamionny w sprawie budowy obwodnicy wsi

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
W piątek 4 lutego odbędzie się spotkanie on-line z mieszkańcami Kamionny w sprawie budowy obwodnicy wsi.
W piątek 4 lutego odbędzie się spotkanie on-line z mieszkańcami Kamionny w sprawie budowy obwodnicy wsi. Krzysztof Sobkowski
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu, a także projektanci z firmy SMP Projektanci przygotowują dokumentację określającą przebieg planowanej obwodnicy Kamionny. W najbliższy piątek 4 lutego odbędzie się spotkanie informacyjne z mieszkańcami w tej sprawie. Niestety przez pandemię koronawirusa, tylko w wersji on-line.

O tym, że budowa obwodnicy Kamionny to rzecz ważna, nie trzeba nikogo przekonywać. Mówi się o tym od wielu lat. Dziś bowiem ruchliwa droga tranzytowa nr 24 przecina miejscowość niemalże na pół. I mimo, że dla bezpieczeństwa mieszkańców tranzyt trzeba wyprowadzić poza wieś, to problemem był ciągle brak środków finansowych. Kilka miesięcy temu rząd ogłosił program budowy 100 obwodnic w kraju do 2030 roku. Wśród nich znalazło się osiem wielkopolskich miast i wsi, w tym w końcu budowa obwodnicy Kamionny. Budowa ma ruszyć w 2026 roku.

Budowa obwodnicy Kamionny - pierwsze koncepcje

W 2021 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu zaprezentowała swoje dotychczasowe prace w tym zakresie mieszkańcom. Do tego czasu rozpatrywano bowiem dwie alternatywy. Jedna to poprowadzenie nowej drogi po południowej stronie miejscowości, a druga to budowa arterii po stronie północnej. Ta druga od początku była bardziej realna z uwagi na zlokalizowany na południu Park Krajobrazowy Dolina Kamionki i Obszar Natura 2000. Północna część wsi, w zasadzie mniej zabudowana, jest natomiast okrążona przez gazociąg PERN. GDDKiA wskazała mieszkańcom trzy warianty poprowadzenia nowej drogi z zastrzeżeniem, że to tylko wstępna koncepcja i wszystkie trzy lokalizowane są w korytarzu północnym. W zależności od wyboru ostatecznego wariantu drogi, ma ona mieć długość od 2,6 do 3 kilometrów. Wzdłuż niej mają powstać dodatkowe jezdnie powiązane z drogami publicznymi, które pozwolą też m.in. na dojazdy do pół uprawnych i nieruchomości. Wiadomo, że droga ma się rozpoczynać rondem – jadąc od Międzychodu – w obniżeniu terenu przy pierwszych zabudowaniach wsi Kamionna. Kończyć ma się również rondem – na wysokości wzniesienia i zakrętu tuż za tablicą informującą o końcu miejscowości. Musi też „przejść” przez Dolinę Kamionki, a więc konieczne będzie wybudowanie mostu lub przepustu. Wiadomo także, że droga będzie musiała krzyżować się z gruntowymi drogami gminnymi oraz z gruntową drogą powiatową łączącą Kamionnę z Kolnem. Według zapowiedzi GDDKiA, również w tych miejscach powinny zostać wybudowane ronda. Różnica terenu na przebiegu projektowanej drogi wynosi prawie 40 metrów, a więc część obwodnicy być może będzie mogła zostać poprowadzona w wykopach.

Budowa obwodnicy Kamionny - mieszkańcy mają wątpliwości

Jak to jednak zawsze bywa, „diabeł tkwi w szczegółach”. Mieszkańcy Kamionny mają wiele wątpliwości. Obawiają się m.in. utrudnionego dojazdu do swoich pól, które w dużej części mają właśnie zlokalizowane po północnej stronie wsi. Niektórzy mówią wręcz o tym, że budowa obwodnicy zniszczy ich gospodarstwa. Domagają się od GDDKiA przedstawienia przebiegu drogi.

GDDKiA oraz firma SMP Projektanci zapraszają mieszkańców na spotkanie informacyjne w tej sprawie. Odbędzie się ono w piątek 4 lutego o godzinie 17. Planowane było we wsi, ale z uwagi na rosnącą liczbę zachorowań na covid-19, ostatecznie odbędzie się w wersji on-line.

Obwodnica Kamionny w ciągi FK24
W piątek 4 lutego odbędzie się spotkanie on-line z mieszkańcami Kamionny w sprawie budowy obwodnicy wsi.Sołectwo Kamionna / GDDKiA Poznań

Celem tych konsultacji – jak zaznacza GDDKiA – jest przedstawienie mieszkańcom proponowanych wariantów przebiegu drogi orz rozwiązań. W trakcie spotkania mieszkańcy mają mieć możliwość zgłaszania swoich opinii i uwag. Poza tym od 4 do 18 lutego na stronie internetowej smp.poznan.pl/dk24-kamionna mają być dostępne opisy przedsięwzięcia i plany orientacyjne, link do spotkania on-line w aplikacji, a także ankieta do składania opinii i uwag. Wypełnione ankiety będzie można wysyłać mailem do firmy projektowej, albo też pocztą tradycyjną.

Przetarg na projekt i budowę obwodnicy ma być ogłoszony w drugiej połowie 2023 roku, a w 2024 GDDKiA chce złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Realizację prac planuje się na 2025 i 2026 rok.

Warto dodać, że równolegle do tej inwestycji GDDKiA planuje wykonać remont nawierzchni DK 24 od Kwilcza do granicy województwa oraz wybudować na całym odcinku DK24 od Pniew do granicy województwa ścieżkę rowerową.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto